Ambert Lency

Ambert Lency

1641334800

Průvodce pro začátečníky k zálohování soukromých klíčů v kryptoměnách

Průvodce pro začátečníky k zálohování soukromých klíčů v kryptoměnách | 4 nejlepší způsoby

V tomto příspěvku se blíže podíváme na to, co jsou soukromé klíče, a poskytneme několik rad, jak můžete zlepšit jejich ochranu, 4 nejlepší způsoby, jak zálohovat klíče peněženky kryptoměn.

Přestože kryptoměny dávají svým uživatelům svobodu převádět finanční prostředky na bázi peer-to-peer, není to bez potenciálních problémů. Ztráta přístupu k vašim prostředkům ve většině případů znamená ztrátu prostředků samotných. Klíčovým aspektem, o který se musíte postarat, abyste se takové situaci vyhnuli, je soukromý klíč vaší kryptopeněženky.

1. Co je soukromý klíč?

Soukromý klíč je komplexní forma kryptografie, která uživateli umožňuje přístup ke své kryptoměně. Je to zásadní aspekt...?

Soukromý klíč je základním prvkem jak symetrických, tak asymetrických typů kryptografie. Nenechte se však zmást slovem „klíč“. Samotný klíč je pouze kód, který se používá ke kódování a dešifrování zakódovaných informací, což je velmi důležité pro zajištění bezpečnosti vašich dat. Jeho role je ještě důležitější při aplikaci na kryptoměny. 

Rozdíl mezi těmito dvěma způsoby šifrování dat je následující:

 • Symetrické šifrování . V případě symetrického šifrování soukromý klíč informace zašifruje i dešifruje, a proto by měl být sdílen pouze s tou stranou, pro kterou jsou tyto informace relevantní. Pokud se dostane do rukou neoprávněných stran, informace již nebudou tajné.
 • Asymetrické šifrování . Asymetrické šifrování (také nazývané kryptografie s veřejným klíčem) je sofistikovanější. Používal dva typy klíčů, veřejný a soukromý. Používají se pouze ve dvojicích, protože bez jejich shody nelze zajistit přístup k datům. Na rozdíl od soukromého klíče může být veřejný klíč volně distribuován a je k dispozici každému účastníkovi systému. Data jsou zašifrována veřejným klíčem a dešifrována soukromým klíčem, který musí být před ostatními držen v tajnosti.

Co to má všechno společného s kryptoměnami? Zabezpečení zabezpečení kryptoměnové peněženky je postaveno na principu veřejných a soukromých klíčů, které dohromady nabízejí způsob šifrování, který neohrožuje důvěrnost a bezpečnost transakcí. 

Veřejný klíč představuje adresu uživatele. Zná jej každá osoba, která chce poslat finanční prostředky vlastníkovi peněženky, který k nim potřebuje soukromý klíč. Proto je tak důležité zajistit, aby byl soukromý klíč spolehlivě chráněn. Jak je chráněna, závisí do značné míry na typu peněženky.

Jak se kryptoměny ukládají?

Pokud jde o bezpečné ukládání vašich digitálních finančních prostředků, máte na výběr ze dvou základních typů peněženek: horké (online) a studené (offline) peněženky. Hot peněženky vyžadují připojení k internetu, díky čemuž jsou potenciálně náchylné k útokům hackerů. Hlavním bezpečnostním problémem hot peněženek je to, že soukromé klíče jsou uloženy třetí stranou a lze k nim přistupovat přes internet. To je důvod, proč navzdory náročným bezpečnostním opatřením, která jsou zaváděna, vždy existuje riziko, že při použití horké peněženky lze hacknout aktiva. 

Cold peněženky jsou naopak fyzická zařízení, která nevyžadují připojení k internetu. Vaše prostředky budou vždy offline, díky čemuž jsou mnohem bezpečnější ve srovnání s jejich horkými alternativami. Jsou imunní vůči hackerům nebo počítačovým virům a soukromý klíč je účinně chráněn tím, že je generován a uchováván v offline prostředí, mimo internet. Z hlediska bezpečnosti soukromého klíče jsou lepším řešením studené peněženky.

Proč byste měli zálohovat soukromý klíč?

Při použití na kryptoměny, které ovládají pouze jejich vlastníci (na rozdíl od toho, aby byly řízeny třetí stranou na hot peněženkách), hrají soukromé klíče zásadní roli při zajištění bezpečnosti vašich aktiv. Na druhou stranu, jakmile se soukromý klíč ztratí, nelze jej obnovit, což znemožní výběr prostředků z peněženky. 

Důležité je nepodceňovat důležitost zálohování soukromých klíčů, protože člověk nikdy nemůže vědět, kdy se něco pokazí ve vztahu k zařízení, kde máte nainstalovanou peněženku. Váš stolní počítač, notebook, smartphone nebo dokonce zařízení s pevnou peněženkou může být ztraceno, poškozeno, zničeno nebo odcizeno. Proto byste si měli předem zazálohovat svůj soukromý klíč. Dobrou zprávou však je, že pokud budou přijata správná opatření, budete stále moci obnovit svou peněženku na jakémkoli zařízení a vaše prostředky nebudou navždy uzamčeny. Podívejme se na některé základní způsoby, jak toho lze dosáhnout.

2. Jak zálohovat své soukromé klíče

Všimněte si, že existuje mnoho různých typů peněženek s různými typy rozhraní, což může situaci komplikovat. Můžete zkusit najít možnost zálohování v nastavení peněženky sami nebo vyhledat pokyny v jejich online nápovědě. Celkově mají zálohy tři základní formy:

 1. Výchozí fráze, která je 9–24 slovní frází běžných slov
 2. Záloha souboru peněženky
 3. Samotný soukromý klíč, což bude dlouhý alfanumerický řetězec

Druh zálohy, kterou peněženka generuje, závisí na typu peněženky, kterou používáte. Například Trezor a Ledger, nejoblíbenější hardwarové peněženky, generují soukromé a veřejné klíče prostřednictvím mnemotechnických frází BIP39 o 24 slovech jako semeno.

Po vytvoření zálohy je dalším krokem rozhodnutí, jak ji uložit. Existuje několik možností, jak to lze provést:

 • Fyzické zařízení . Zálohu lze uchovávat na flash disku nebo větším pevném disku, nejlépe zašifrovaném, který si majitel může snadno vzít kamkoli. Hlavní výhodou této metody je, že data budou uchována plně v bezpečí, ale vyžaduje určité dovednosti pro manipulaci se záznamem a šifrováním dat.
 • Kousek papíru . Na jeden papír je možné vytisknout počáteční frázi a dokonce i samotný soukromý klíč. Je zřejmé, že tato metoda vás nebude stát téměř nic. Pamatujte však, že papír není trvanlivé médium, protože se může roztrhnout, ztratit nebo ušpinit. Může se stát, že na něj omylem polijete vodu. Aby byla delší životnost, musíte ji zalaminovat a uložit na bezpečnější místo.
 • Nerezová ocel . Zařízení pro zálohování kryptoměn z nerezové oceli mohou mít různé formy a tvary. Může to být obyčejná kovová deska s gravírovací tužkou jako Crypto Key Stack. Simbit je navržen jako vysouvací, zatímco Cryptosteel Capsule je ocelová válcová peněženka. Nerezovou peněženku je možné zakoupit v podobě kolečka nebo i obyčejných klíčů. Všechna tato zařízení jsou odolná proti ohni, vodě a korozi.
 • Důvěryhodný člověk . Všechny výše uvedené metody jsou dobré, pokud se máte dobře. Co však dělat v případě nouze? Kde by někdo mohl najít vaše soukromé klíče? Proto byste měli zvážit sdílení těchto podrobností s někým, komu můžete důvěřovat. Tato metoda však může mít i nevýhody. Měl by být sdílen pouze s někým, komu můžete za každou cenu důvěřovat.
 • Netradiční režimy . Záložní úložiště lze proměnit ve vyjádření vaší osobnosti. Milovníci umění mají například šanci ukládat své bitcoiny a zároveň se kochat jejich uměleckými díly. Cryptoart nabízí sbírkové předměty s QR kódem bitcoinové veřejné adresy na přední straně a soukromými klíči na zadní straně pod zabezpečenou nálepkou. Metody ukládání, jako je tento, jsou však stále v rané fázi.
 • Všechny tyto metody jsou přijatelné pro vytváření záloh. Může to záviset na osobních preferencích. Existují však věci se zálohováním soukromých klíčů, které by se za žádných okolností neměly provádět.

Co NEDĚLAT se zálohami soukromých klíčů

 • Smyslem vytvoření zálohy je, že ji nebudete ukládat na stejné místo jako originál. Nedržte jej ani v blízkosti zařízení s přístupem k peněžence. Nikdy například do pouzdra na notebook nevkládejte flash disk se svým soukromým klíčem. Pokud je odcizen, bude s ním odcizen i váš soukromý klíč.
 • Nikdy neukládejte své zálohy online, neposílejte je e-mailem nebo SMS, nefotografujte je ani si z nich nepořizujte snímky obrazovky. Zapomeňte na aplikaci Dokumenty Google nebo Poznámky nebo na cokoli, co není šifrováno.
 • Nikdy neprovádějte zálohy a neprohlížejte si své soukromé klíče s jinými lidmi nebo na veřejných místech (doprava, kavárna atd.). Udělejte to raději sami doma a ujistěte se, že vás nikdo nesleduje. Vypněte na svém zařízení všechny programy pro vzdálené sdílení. Ne, není to paranoia, toto jsou základní bezpečnostní opatření, která je třeba přijmout, abyste ochránili své kryptoaktivy. Nezanedbávejte je.
 • Nikdy nesdílejte svůj soukromý klíč nebo počáteční frázi s žádným personálem zákaznické podpory. Toto je dobře známý podvodný podvod, když někdo říká, že pracuje pro společnost, ale ve skutečnosti nepracuje. Podvodníci se mohou vydávat za zástupce zákaznické podpory jakékoli peněženky prostřednictvím falešného telefonního čísla nebo e-mailu. Pamatujte, že oficiální zákaznická podpora vás nikdy nebude žádat, abyste odhalili své soukromé klíče nebo počáteční frázi. Pokud tak někdo udělá, kontaktujte svého poskytovatele peněženky a incident okamžitě nahlaste.
 • Totéž platí pro podvodné nebo vyděračské zprávy, které mnozí z nás čas od času obdrží e-mailem. Nevěřte jim, i když je tam uvedeno vaše uživatelské jméno a heslo k různým službám — jsou převzaty z databázových úniků. Nikdy nesdílejte svůj soukromý klíč s podvodníky navzdory jejich hrozbám.

Několik tipů, jak vytvořit bezpečné prostředí pro vaše soukromé klíče

Správa kryptoměn není snadná, ale hned od začátku můžete podniknout několik kroků, abyste ochránili soukromý klíč před mnoha nebezpečími: 

 1. Začněte s peněženkou, kupujte nebo stahujte autentické kousky, abyste se vyhnuli chybnému. Pokud si koupíte peněženku, udělejte to přímo od společnosti nebo vyberte důvěryhodného prodejce. V opačném případě může být vaše zařízení temperováno.
 2. Pokud si stáhnete hot peněženku, ujistěte se, že váš počítač nebo smartphone neobsahuje malware. Používejte pouze autentické verze z přímého zdroje.
 3. Nekupujte použitou hardwarovou peněženku ani ji nedostávejte jako dárek. Můžete ušetřit pár dolarů, ale vždy existuje možnost, že toto zařízení již bylo napadeno.
 4. Nikdy nepoužívejte žádnou peněženku zřízenou jinými lidmi, bez ohledu na to, jak blízko vám jsou. Neznamená to, že byste měli podezřívat každého člověka ve vašem okolí a dokonce i členy vaší rodiny, ale je lepší být v bezpečí, než litovat. Nemůžeš být příliš opatrný.
 5. Doporučuje se vytvořit alespoň několik kopií zálohy soukromého klíče a umístit je na samostatná fyzická umístění. V případě ztráty nebo poškození jedné kopie vám další pomůže obnovit přístup k vaší peněžence.
 6. Nikdy nesdílejte informace o svých soukromých klíčích na sociálních sítích. Běžným podvodným schématem je nabízet výsadky v některých skupinách a kanálech. Chcete-li se zúčastnit akce, budete požádáni o zadání některých osobních údajů včetně vašeho soukromého klíče. Toto je běžný a starý trik, ale zůstává populární, protože v některých případech stále funguje, navzdory své jednoduchosti.

3. 4 nejlepší způsoby zálohování klíčů kryptoměnové peněženky

 • Použití seed fráze

Výchozí fráze funguje podobně jako tradiční heslo, ale je mnohem delší. Skládá se ze sady slov (obvykle dlouhých 12 až 24 slov) a je jedinečný pro každého uživatele. Není to věta, ale náhodná kombinace různých slov (např. toe, box, connect, cvrček atd.), díky čemuž je prakticky nemožné předvídat nebo hádat. Vaše počáteční fráze zajistí, že získáte přístup ke všemu, co je s ní spojeno, včetně vašich soukromých klíčů.

Zde ale buďte velmi opatrní. Výchozí frázi nelze změnit, jako je to možné u vašich sociálních médií nebo e-mailových hesel. Je navrženo tak, aby bylo neuvěřitelně bezpečné jako neměnné výchozí záložní heslo pro vaše kryptoúčty. Jakmile vám bude tato fráze dána, ujistěte se, že ji uchováte v super bezpečí. Je také dobré rozdělit vaši seed frázi na dvě nebo více částí, aby nikdy nemohla být ukradena celá.

 • Export vašich klíčů

Vždy je dobré své soukromé klíče exportovat do externího umístění. Je však důležité poznamenat, že exportováním klíčů se zobrazí jako jasný a čitelný text, takže je snadno použijí kyberzločinci v případě napadení vašeho zařízení nebo účtu nebo jednotlivci ve vašem okolí, aby si vaše klíče prohlédli na obrazovce (proto se ujistěte, že provádět proces exportu, když jste sami v soukromé oblasti).

Export vašich soukromých klíčů do alternativního umístění však znamená, že byly zálohovány a jsou vám v případě nouze dostupné. Jen se ujistěte, že je exportujete na důležité zařízení nebo virtuální umístění a že jsou po exportu chráněny.

Proces exportu klíčů se liší v závislosti na tom, jakou peněženku používáte, takže je nejlepší přejít na web poskytovatele peněženky a podívat se do sekce FAQ nebo jednoduše pomocí vyhledávače vyhledat, jak exportovat klíče z vybrané peněženky. . V žádném případě to není příliš obtížný proces, takže to vyzkoušejte, pokud víte, že máte pro své klíče připravené bezpečné místo.

 • Zálohování souboru Peněženky

Když zálohujete svůj soubor kryptopeněženky, budou spolu s ním zálohovány i soukromé klíče, což z něj činí životaschopnou možnost virtuálního zálohování. To by se opět mělo dělat o samotě a nikdy na veřejnosti.

Tento soubor kryptopeněženky můžete zálohovat zkopírováním hlavního klíče do textového souboru a jeho zálohou na samostatné zařízení. Alternativně můžete vytvořit jedinečný QR kód pro uložení vašeho hlavního klíče a poté jej vytisknout, čímž se stane formou fyzické zálohy (o které budeme diskutovat dále).

Tento QR kód můžete také uložit na zařízení, ale uvědomte si, že je tak náchylnější k malwaru a krádeži. Chcete-li uložit soubor peněženky nebo QR kód do zařízení, vyzkoušejte softwarový program určený k tomu, nejen aplikaci pro poznámky .

 • Fyzická záloha

Toto je pravděpodobně nejjednodušší ze všech metod zálohování, protože k tomu nepotřebujete žádné technické znalosti. Fyzické zálohování zahrnuje použití zařízení nebo objektu, který není virtuální, jako je kus papíru nebo flash disk, k zálohování vašich soukromých klíčů.

Skvělé na tom je, že se zcela vyhnete krádeži vašich soukromých klíčů kyberzločinci nebo jejich ztrátě v důsledku havárie nebo poruchy serveru. Měli byste však být opatrní v tom, co používáte k fyzickému zálohování klíčů. Kus papíru lze například snadno najít nebo k němu získat přístup, pokud není uložen na bezpečném místě (nebo náhodně zničen), a flash disk lze snadno ztratit (nebo jej fyzicky ukrást).

Pokud chcete klíče takto fyzicky zálohovat, ujistěte se, že máte super bezpečné místo, jako je trezor nebo skrytý kontejner, o kterém nikdo jiný neví. Klíče si tak můžete bezpečně zálohovat, aniž byste se museli bát, že zmizí.

Sečteno a podtrženo

Péče o bezpečnost vašich kryptofondů se může zdát komplikovaná. Jakmile si ale osvojíte všechny principy, které vám mohou pomoci vyhnout se ztrátě vašich finančních prostředků, budete moci plně ocenit výhody kryptoměny, stejně jako výhody jejich držení v bezpečí. 

🔺PROHLÁŠENÍ: Informace v příspěvku nejsou finančním poradenstvím, jsou určeny POUZE PRO OBECNÉ INFORMAČNÍ ÚČELY. Obchodování s kryptoměnami je VELMI riskantní. Ujistěte se, že rozumíte těmto rizikům a že jste odpovědní za to, co děláte se svými penězi.

🔥 Pokud jste začátečník. Věřím, že níže uvedený článek pro vás bude užitečný ☞  Co byste měli vědět před investováním do kryptoměny – pro začátečníky

Děkuji za přečtení!

What is GEEK

Buddha Community

Ambert Lency

Ambert Lency

1641334800

Průvodce pro začátečníky k zálohování soukromých klíčů v kryptoměnách

Průvodce pro začátečníky k zálohování soukromých klíčů v kryptoměnách | 4 nejlepší způsoby

V tomto příspěvku se blíže podíváme na to, co jsou soukromé klíče, a poskytneme několik rad, jak můžete zlepšit jejich ochranu, 4 nejlepší způsoby, jak zálohovat klíče peněženky kryptoměn.

Přestože kryptoměny dávají svým uživatelům svobodu převádět finanční prostředky na bázi peer-to-peer, není to bez potenciálních problémů. Ztráta přístupu k vašim prostředkům ve většině případů znamená ztrátu prostředků samotných. Klíčovým aspektem, o který se musíte postarat, abyste se takové situaci vyhnuli, je soukromý klíč vaší kryptopeněženky.

1. Co je soukromý klíč?

Soukromý klíč je komplexní forma kryptografie, která uživateli umožňuje přístup ke své kryptoměně. Je to zásadní aspekt...?

Soukromý klíč je základním prvkem jak symetrických, tak asymetrických typů kryptografie. Nenechte se však zmást slovem „klíč“. Samotný klíč je pouze kód, který se používá ke kódování a dešifrování zakódovaných informací, což je velmi důležité pro zajištění bezpečnosti vašich dat. Jeho role je ještě důležitější při aplikaci na kryptoměny. 

Rozdíl mezi těmito dvěma způsoby šifrování dat je následující:

 • Symetrické šifrování . V případě symetrického šifrování soukromý klíč informace zašifruje i dešifruje, a proto by měl být sdílen pouze s tou stranou, pro kterou jsou tyto informace relevantní. Pokud se dostane do rukou neoprávněných stran, informace již nebudou tajné.
 • Asymetrické šifrování . Asymetrické šifrování (také nazývané kryptografie s veřejným klíčem) je sofistikovanější. Používal dva typy klíčů, veřejný a soukromý. Používají se pouze ve dvojicích, protože bez jejich shody nelze zajistit přístup k datům. Na rozdíl od soukromého klíče může být veřejný klíč volně distribuován a je k dispozici každému účastníkovi systému. Data jsou zašifrována veřejným klíčem a dešifrována soukromým klíčem, který musí být před ostatními držen v tajnosti.

Co to má všechno společného s kryptoměnami? Zabezpečení zabezpečení kryptoměnové peněženky je postaveno na principu veřejných a soukromých klíčů, které dohromady nabízejí způsob šifrování, který neohrožuje důvěrnost a bezpečnost transakcí. 

Veřejný klíč představuje adresu uživatele. Zná jej každá osoba, která chce poslat finanční prostředky vlastníkovi peněženky, který k nim potřebuje soukromý klíč. Proto je tak důležité zajistit, aby byl soukromý klíč spolehlivě chráněn. Jak je chráněna, závisí do značné míry na typu peněženky.

Jak se kryptoměny ukládají?

Pokud jde o bezpečné ukládání vašich digitálních finančních prostředků, máte na výběr ze dvou základních typů peněženek: horké (online) a studené (offline) peněženky. Hot peněženky vyžadují připojení k internetu, díky čemuž jsou potenciálně náchylné k útokům hackerů. Hlavním bezpečnostním problémem hot peněženek je to, že soukromé klíče jsou uloženy třetí stranou a lze k nim přistupovat přes internet. To je důvod, proč navzdory náročným bezpečnostním opatřením, která jsou zaváděna, vždy existuje riziko, že při použití horké peněženky lze hacknout aktiva. 

Cold peněženky jsou naopak fyzická zařízení, která nevyžadují připojení k internetu. Vaše prostředky budou vždy offline, díky čemuž jsou mnohem bezpečnější ve srovnání s jejich horkými alternativami. Jsou imunní vůči hackerům nebo počítačovým virům a soukromý klíč je účinně chráněn tím, že je generován a uchováván v offline prostředí, mimo internet. Z hlediska bezpečnosti soukromého klíče jsou lepším řešením studené peněženky.

Proč byste měli zálohovat soukromý klíč?

Při použití na kryptoměny, které ovládají pouze jejich vlastníci (na rozdíl od toho, aby byly řízeny třetí stranou na hot peněženkách), hrají soukromé klíče zásadní roli při zajištění bezpečnosti vašich aktiv. Na druhou stranu, jakmile se soukromý klíč ztratí, nelze jej obnovit, což znemožní výběr prostředků z peněženky. 

Důležité je nepodceňovat důležitost zálohování soukromých klíčů, protože člověk nikdy nemůže vědět, kdy se něco pokazí ve vztahu k zařízení, kde máte nainstalovanou peněženku. Váš stolní počítač, notebook, smartphone nebo dokonce zařízení s pevnou peněženkou může být ztraceno, poškozeno, zničeno nebo odcizeno. Proto byste si měli předem zazálohovat svůj soukromý klíč. Dobrou zprávou však je, že pokud budou přijata správná opatření, budete stále moci obnovit svou peněženku na jakémkoli zařízení a vaše prostředky nebudou navždy uzamčeny. Podívejme se na některé základní způsoby, jak toho lze dosáhnout.

2. Jak zálohovat své soukromé klíče

Všimněte si, že existuje mnoho různých typů peněženek s různými typy rozhraní, což může situaci komplikovat. Můžete zkusit najít možnost zálohování v nastavení peněženky sami nebo vyhledat pokyny v jejich online nápovědě. Celkově mají zálohy tři základní formy:

 1. Výchozí fráze, která je 9–24 slovní frází běžných slov
 2. Záloha souboru peněženky
 3. Samotný soukromý klíč, což bude dlouhý alfanumerický řetězec

Druh zálohy, kterou peněženka generuje, závisí na typu peněženky, kterou používáte. Například Trezor a Ledger, nejoblíbenější hardwarové peněženky, generují soukromé a veřejné klíče prostřednictvím mnemotechnických frází BIP39 o 24 slovech jako semeno.

Po vytvoření zálohy je dalším krokem rozhodnutí, jak ji uložit. Existuje několik možností, jak to lze provést:

 • Fyzické zařízení . Zálohu lze uchovávat na flash disku nebo větším pevném disku, nejlépe zašifrovaném, který si majitel může snadno vzít kamkoli. Hlavní výhodou této metody je, že data budou uchována plně v bezpečí, ale vyžaduje určité dovednosti pro manipulaci se záznamem a šifrováním dat.
 • Kousek papíru . Na jeden papír je možné vytisknout počáteční frázi a dokonce i samotný soukromý klíč. Je zřejmé, že tato metoda vás nebude stát téměř nic. Pamatujte však, že papír není trvanlivé médium, protože se může roztrhnout, ztratit nebo ušpinit. Může se stát, že na něj omylem polijete vodu. Aby byla delší životnost, musíte ji zalaminovat a uložit na bezpečnější místo.
 • Nerezová ocel . Zařízení pro zálohování kryptoměn z nerezové oceli mohou mít různé formy a tvary. Může to být obyčejná kovová deska s gravírovací tužkou jako Crypto Key Stack. Simbit je navržen jako vysouvací, zatímco Cryptosteel Capsule je ocelová válcová peněženka. Nerezovou peněženku je možné zakoupit v podobě kolečka nebo i obyčejných klíčů. Všechna tato zařízení jsou odolná proti ohni, vodě a korozi.
 • Důvěryhodný člověk . Všechny výše uvedené metody jsou dobré, pokud se máte dobře. Co však dělat v případě nouze? Kde by někdo mohl najít vaše soukromé klíče? Proto byste měli zvážit sdílení těchto podrobností s někým, komu můžete důvěřovat. Tato metoda však může mít i nevýhody. Měl by být sdílen pouze s někým, komu můžete za každou cenu důvěřovat.
 • Netradiční režimy . Záložní úložiště lze proměnit ve vyjádření vaší osobnosti. Milovníci umění mají například šanci ukládat své bitcoiny a zároveň se kochat jejich uměleckými díly. Cryptoart nabízí sbírkové předměty s QR kódem bitcoinové veřejné adresy na přední straně a soukromými klíči na zadní straně pod zabezpečenou nálepkou. Metody ukládání, jako je tento, jsou však stále v rané fázi.
 • Všechny tyto metody jsou přijatelné pro vytváření záloh. Může to záviset na osobních preferencích. Existují však věci se zálohováním soukromých klíčů, které by se za žádných okolností neměly provádět.

Co NEDĚLAT se zálohami soukromých klíčů

 • Smyslem vytvoření zálohy je, že ji nebudete ukládat na stejné místo jako originál. Nedržte jej ani v blízkosti zařízení s přístupem k peněžence. Nikdy například do pouzdra na notebook nevkládejte flash disk se svým soukromým klíčem. Pokud je odcizen, bude s ním odcizen i váš soukromý klíč.
 • Nikdy neukládejte své zálohy online, neposílejte je e-mailem nebo SMS, nefotografujte je ani si z nich nepořizujte snímky obrazovky. Zapomeňte na aplikaci Dokumenty Google nebo Poznámky nebo na cokoli, co není šifrováno.
 • Nikdy neprovádějte zálohy a neprohlížejte si své soukromé klíče s jinými lidmi nebo na veřejných místech (doprava, kavárna atd.). Udělejte to raději sami doma a ujistěte se, že vás nikdo nesleduje. Vypněte na svém zařízení všechny programy pro vzdálené sdílení. Ne, není to paranoia, toto jsou základní bezpečnostní opatření, která je třeba přijmout, abyste ochránili své kryptoaktivy. Nezanedbávejte je.
 • Nikdy nesdílejte svůj soukromý klíč nebo počáteční frázi s žádným personálem zákaznické podpory. Toto je dobře známý podvodný podvod, když někdo říká, že pracuje pro společnost, ale ve skutečnosti nepracuje. Podvodníci se mohou vydávat za zástupce zákaznické podpory jakékoli peněženky prostřednictvím falešného telefonního čísla nebo e-mailu. Pamatujte, že oficiální zákaznická podpora vás nikdy nebude žádat, abyste odhalili své soukromé klíče nebo počáteční frázi. Pokud tak někdo udělá, kontaktujte svého poskytovatele peněženky a incident okamžitě nahlaste.
 • Totéž platí pro podvodné nebo vyděračské zprávy, které mnozí z nás čas od času obdrží e-mailem. Nevěřte jim, i když je tam uvedeno vaše uživatelské jméno a heslo k různým službám — jsou převzaty z databázových úniků. Nikdy nesdílejte svůj soukromý klíč s podvodníky navzdory jejich hrozbám.

Několik tipů, jak vytvořit bezpečné prostředí pro vaše soukromé klíče

Správa kryptoměn není snadná, ale hned od začátku můžete podniknout několik kroků, abyste ochránili soukromý klíč před mnoha nebezpečími: 

 1. Začněte s peněženkou, kupujte nebo stahujte autentické kousky, abyste se vyhnuli chybnému. Pokud si koupíte peněženku, udělejte to přímo od společnosti nebo vyberte důvěryhodného prodejce. V opačném případě může být vaše zařízení temperováno.
 2. Pokud si stáhnete hot peněženku, ujistěte se, že váš počítač nebo smartphone neobsahuje malware. Používejte pouze autentické verze z přímého zdroje.
 3. Nekupujte použitou hardwarovou peněženku ani ji nedostávejte jako dárek. Můžete ušetřit pár dolarů, ale vždy existuje možnost, že toto zařízení již bylo napadeno.
 4. Nikdy nepoužívejte žádnou peněženku zřízenou jinými lidmi, bez ohledu na to, jak blízko vám jsou. Neznamená to, že byste měli podezřívat každého člověka ve vašem okolí a dokonce i členy vaší rodiny, ale je lepší být v bezpečí, než litovat. Nemůžeš být příliš opatrný.
 5. Doporučuje se vytvořit alespoň několik kopií zálohy soukromého klíče a umístit je na samostatná fyzická umístění. V případě ztráty nebo poškození jedné kopie vám další pomůže obnovit přístup k vaší peněžence.
 6. Nikdy nesdílejte informace o svých soukromých klíčích na sociálních sítích. Běžným podvodným schématem je nabízet výsadky v některých skupinách a kanálech. Chcete-li se zúčastnit akce, budete požádáni o zadání některých osobních údajů včetně vašeho soukromého klíče. Toto je běžný a starý trik, ale zůstává populární, protože v některých případech stále funguje, navzdory své jednoduchosti.

3. 4 nejlepší způsoby zálohování klíčů kryptoměnové peněženky

 • Použití seed fráze

Výchozí fráze funguje podobně jako tradiční heslo, ale je mnohem delší. Skládá se ze sady slov (obvykle dlouhých 12 až 24 slov) a je jedinečný pro každého uživatele. Není to věta, ale náhodná kombinace různých slov (např. toe, box, connect, cvrček atd.), díky čemuž je prakticky nemožné předvídat nebo hádat. Vaše počáteční fráze zajistí, že získáte přístup ke všemu, co je s ní spojeno, včetně vašich soukromých klíčů.

Zde ale buďte velmi opatrní. Výchozí frázi nelze změnit, jako je to možné u vašich sociálních médií nebo e-mailových hesel. Je navrženo tak, aby bylo neuvěřitelně bezpečné jako neměnné výchozí záložní heslo pro vaše kryptoúčty. Jakmile vám bude tato fráze dána, ujistěte se, že ji uchováte v super bezpečí. Je také dobré rozdělit vaši seed frázi na dvě nebo více částí, aby nikdy nemohla být ukradena celá.

 • Export vašich klíčů

Vždy je dobré své soukromé klíče exportovat do externího umístění. Je však důležité poznamenat, že exportováním klíčů se zobrazí jako jasný a čitelný text, takže je snadno použijí kyberzločinci v případě napadení vašeho zařízení nebo účtu nebo jednotlivci ve vašem okolí, aby si vaše klíče prohlédli na obrazovce (proto se ujistěte, že provádět proces exportu, když jste sami v soukromé oblasti).

Export vašich soukromých klíčů do alternativního umístění však znamená, že byly zálohovány a jsou vám v případě nouze dostupné. Jen se ujistěte, že je exportujete na důležité zařízení nebo virtuální umístění a že jsou po exportu chráněny.

Proces exportu klíčů se liší v závislosti na tom, jakou peněženku používáte, takže je nejlepší přejít na web poskytovatele peněženky a podívat se do sekce FAQ nebo jednoduše pomocí vyhledávače vyhledat, jak exportovat klíče z vybrané peněženky. . V žádném případě to není příliš obtížný proces, takže to vyzkoušejte, pokud víte, že máte pro své klíče připravené bezpečné místo.

 • Zálohování souboru Peněženky

Když zálohujete svůj soubor kryptopeněženky, budou spolu s ním zálohovány i soukromé klíče, což z něj činí životaschopnou možnost virtuálního zálohování. To by se opět mělo dělat o samotě a nikdy na veřejnosti.

Tento soubor kryptopeněženky můžete zálohovat zkopírováním hlavního klíče do textového souboru a jeho zálohou na samostatné zařízení. Alternativně můžete vytvořit jedinečný QR kód pro uložení vašeho hlavního klíče a poté jej vytisknout, čímž se stane formou fyzické zálohy (o které budeme diskutovat dále).

Tento QR kód můžete také uložit na zařízení, ale uvědomte si, že je tak náchylnější k malwaru a krádeži. Chcete-li uložit soubor peněženky nebo QR kód do zařízení, vyzkoušejte softwarový program určený k tomu, nejen aplikaci pro poznámky .

 • Fyzická záloha

Toto je pravděpodobně nejjednodušší ze všech metod zálohování, protože k tomu nepotřebujete žádné technické znalosti. Fyzické zálohování zahrnuje použití zařízení nebo objektu, který není virtuální, jako je kus papíru nebo flash disk, k zálohování vašich soukromých klíčů.

Skvělé na tom je, že se zcela vyhnete krádeži vašich soukromých klíčů kyberzločinci nebo jejich ztrátě v důsledku havárie nebo poruchy serveru. Měli byste však být opatrní v tom, co používáte k fyzickému zálohování klíčů. Kus papíru lze například snadno najít nebo k němu získat přístup, pokud není uložen na bezpečném místě (nebo náhodně zničen), a flash disk lze snadno ztratit (nebo jej fyzicky ukrást).

Pokud chcete klíče takto fyzicky zálohovat, ujistěte se, že máte super bezpečné místo, jako je trezor nebo skrytý kontejner, o kterém nikdo jiný neví. Klíče si tak můžete bezpečně zálohovat, aniž byste se museli bát, že zmizí.

Sečteno a podtrženo

Péče o bezpečnost vašich kryptofondů se může zdát komplikovaná. Jakmile si ale osvojíte všechny principy, které vám mohou pomoci vyhnout se ztrátě vašich finančních prostředků, budete moci plně ocenit výhody kryptoměny, stejně jako výhody jejich držení v bezpečí. 

🔺PROHLÁŠENÍ: Informace v příspěvku nejsou finančním poradenstvím, jsou určeny POUZE PRO OBECNÉ INFORMAČNÍ ÚČELY. Obchodování s kryptoměnami je VELMI riskantní. Ujistěte se, že rozumíte těmto rizikům a že jste odpovědní za to, co děláte se svými penězi.

🔥 Pokud jste začátečník. Věřím, že níže uvedený článek pro vás bude užitečný ☞  Co byste měli vědět před investováním do kryptoměny – pro začátečníky

Děkuji za přečtení!

Ambert Lency

Ambert Lency

1642167661

Průvodce pro začátečníky k zálohování soukromých klíčů v kryptoměnách

Průvodce pro začátečníky k zálohování soukromých klíčů v kryptoměnách | 4 nejlepší způsoby

V tomto příspěvku se blíže podíváme na to, co jsou soukromé klíče, a poskytneme několik rad, jak můžete zlepšit jejich ochranu, 4 nejlepší způsoby, jak zálohovat klíče peněženky kryptoměn.

Přestože kryptoměny dávají svým uživatelům svobodu převádět finanční prostředky na bázi peer-to-peer, není to bez potenciálních problémů. Ztráta přístupu k vašim prostředkům ve většině případů znamená ztrátu prostředků samotných. Klíčovým aspektem, o který se musíte postarat, abyste se takové situaci vyhnuli, je soukromý klíč vaší kryptopeněženky.

1. Co je soukromý klíč?

Soukromý klíč je komplexní forma kryptografie, která uživateli umožňuje přístup ke své kryptoměně. Je to zásadní aspekt...?

Soukromý klíč je základním prvkem jak symetrických, tak asymetrických typů kryptografie. Nenechte se však zmást slovem „klíč“. Samotný klíč je pouze kód, který se používá ke kódování a dešifrování zakódovaných informací, což je velmi důležité pro zajištění bezpečnosti vašich dat. Jeho role je ještě důležitější při aplikaci na kryptoměny. 

Rozdíl mezi těmito dvěma způsoby šifrování dat je následující:

 • Symetrické šifrování . V případě symetrického šifrování soukromý klíč informace zašifruje i dešifruje, a proto by měl být sdílen pouze s tou stranou, pro kterou jsou tyto informace relevantní. Pokud se dostane do rukou neoprávněných stran, informace již nebudou tajné.
 • Asymetrické šifrování . Asymetrické šifrování (také nazývané kryptografie s veřejným klíčem) je sofistikovanější. Používal dva typy klíčů, veřejný a soukromý. Používají se pouze ve dvojicích, protože bez jejich shody nelze zajistit přístup k datům. Na rozdíl od soukromého klíče může být veřejný klíč volně distribuován a je k dispozici každému účastníkovi systému. Data jsou zašifrována veřejným klíčem a dešifrována soukromým klíčem, který musí být před ostatními držen v tajnosti.

Co to má všechno společného s kryptoměnami? Zabezpečení zabezpečení kryptoměnové peněženky je postaveno na principu veřejných a soukromých klíčů, které dohromady nabízejí způsob šifrování, který neohrožuje důvěrnost a bezpečnost transakcí. 

Veřejný klíč představuje adresu uživatele. Zná jej každá osoba, která chce poslat finanční prostředky vlastníkovi peněženky, který k nim potřebuje soukromý klíč. Proto je tak důležité zajistit, aby byl soukromý klíč spolehlivě chráněn. Jak je chráněna, závisí do značné míry na typu peněženky.

Jak se kryptoměny ukládají?

Pokud jde o bezpečné ukládání vašich digitálních finančních prostředků, máte na výběr ze dvou základních typů peněženek: horké (online) a studené (offline) peněženky. Hot peněženky vyžadují připojení k internetu, díky čemuž mohou být potenciálně náchylné k útokům hackerů. Hlavním bezpečnostním problémem hot peněženek je to, že soukromé klíče jsou uloženy třetí stranou a lze k nim přistupovat přes internet. To je důvod, proč navzdory náročným bezpečnostním opatřením, která jsou zaváděna, vždy existuje riziko, že při použití horké peněženky lze hacknout aktiva. 

Cold peněženky jsou naopak fyzická zařízení, která nevyžadují připojení k internetu. Vaše prostředky budou vždy offline, díky čemuž jsou mnohem bezpečnější ve srovnání s jejich horkými alternativami. Jsou imunní vůči hackerům nebo počítačovým virům a soukromý klíč je účinně chráněn tím, že je generován a uchováván v offline prostředí, mimo internet. Z hlediska bezpečnosti soukromého klíče jsou lepším řešením studené peněženky.

Proč byste měli zálohovat soukromý klíč?

Při použití na kryptoměny, které ovládají pouze jejich vlastníci (na rozdíl od toho, aby byly řízeny třetí stranou na hot peněženkách), hrají soukromé klíče zásadní roli při zajištění bezpečnosti vašich aktiv. Na druhou stranu, jakmile se soukromý klíč ztratí, nelze jej obnovit, což znemožní výběr prostředků z peněženky. 

Důležité je nepodceňovat důležitost zálohování soukromých klíčů, protože člověk nikdy nemůže vědět, kdy se něco pokazí ve vztahu k zařízení, kde máte nainstalovanou peněženku. Váš stolní počítač, notebook, smartphone nebo dokonce zařízení s pevnou peněženkou může být ztraceno, poškozeno, zničeno nebo odcizeno. Proto byste si měli předem zazálohovat svůj soukromý klíč. Dobrou zprávou však je, že pokud budou přijata správná opatření, budete stále moci obnovit svou peněženku na jakémkoli zařízení a vaše prostředky nebudou navždy uzamčeny. Podívejme se na některé základní způsoby, jak toho lze dosáhnout.

2. Jak zálohovat své soukromé klíče

Všimněte si, že existuje mnoho různých typů peněženek s různými typy rozhraní, což může situaci komplikovat. Můžete sami zkusit najít možnost zálohování v nastavení peněženky nebo vyhledat pokyny v jejich online nápovědě. Celkově mají zálohy tři základní formy:

 1. Výchozí fráze, která je 9–24 slovní frází běžných slov
 2. Záloha souboru peněženky
 3. Samotný soukromý klíč, což bude dlouhý alfanumerický řetězec

Druh zálohy, kterou peněženka generuje, závisí na typu peněženky, kterou používáte. Například Trezor a Ledger, nejoblíbenější hardwarové peněženky, generují soukromé a veřejné klíče prostřednictvím mnemotechnických frází BIP39 o 24 slovech jako semeno.

Po vytvoření zálohy je dalším krokem rozhodnutí, jak ji uložit. Existuje několik možností, jak to lze provést:

 • Fyzické zařízení . Zálohu lze uchovat na flash disku nebo větším pevném disku, nejlépe zašifrovaném, který si majitel může snadno vzít kamkoli. Hlavní výhodou této metody je, že data budou uchována plně v bezpečí, ale vyžaduje určité dovednosti pro manipulaci se záznamem a šifrováním dat.
 • Kousek papíru . Na jeden papír je možné vytisknout počáteční frázi a dokonce i samotný soukromý klíč. Je zřejmé, že tato metoda vás nebude stát téměř nic. Pamatujte však, že papír není trvanlivé médium, protože se může roztrhnout, ztratit nebo ušpinit. Může se stát, že na něj omylem polijete vodu. Aby byla delší životnost, musíte ji zalaminovat a uložit na bezpečnější místo.
 • Nerezová ocel . Zařízení pro zálohování kryptoměn z nerezové oceli mohou mít různé formy a tvary. Může to být obyčejná kovová deska s gravírovací tužkou jako Crypto Key Stack. Simbit je navržen jako vysouvací, zatímco Cryptosteel Capsule je ocelová válcová peněženka. Nerezovou peněženku je možné zakoupit v podobě kolečka nebo i obyčejných klíčů. Všechna tato zařízení jsou odolná proti ohni, vodě a korozi.
 • Důvěryhodný člověk . Všechny výše uvedené metody jsou dobré, pokud se máte dobře. Co však dělat v případě nouze? Kde by někdo mohl najít vaše soukromé klíče? Proto byste měli zvážit sdílení těchto podrobností s někým, komu můžete důvěřovat. Tato metoda však může mít i nevýhody. Měl by být sdílen pouze s někým, komu můžete za každou cenu důvěřovat.
 • Netradiční režimy . Záložní úložiště lze proměnit ve vyjádření vaší osobnosti. Milovníci umění mají například šanci ukládat své bitcoiny a zároveň se kochat jejich uměleckými díly. Cryptoart nabízí sbírkové předměty s QR kódem bitcoinové veřejné adresy na přední straně a soukromými klíči na zadní straně pod zabezpečenou nálepkou. Metody ukládání, jako je tento, jsou však stále v rané fázi.
 • Všechny tyto metody jsou přijatelné pro vytváření záloh. Může to záviset na osobních preferencích. Existují však věci se zálohováním soukromých klíčů, které by se za žádných okolností neměly provádět.

Co NEDĚLAT se zálohami soukromých klíčů

 • Smyslem vytvoření zálohy je, že ji nebudete ukládat na stejné místo jako originál. Nedržte jej ani v blízkosti zařízení s přístupem k vaší peněžence. Nikdy například do pouzdra na notebook nevkládejte flash disk se svým soukromým klíčem. Pokud je odcizen, bude s ním odcizen i váš soukromý klíč.
 • Nikdy neukládejte své zálohy online, neposílejte je e-mailem nebo SMS, nefotografujte je ani si z nich nepořizujte snímky obrazovky. Zapomeňte na aplikaci Dokumenty Google nebo Poznámky nebo na cokoli, co není šifrováno.
 • Nikdy neprovádějte zálohy a neprohlížejte si své soukromé klíče s jinými lidmi nebo na veřejných místech (doprava, kavárna atd.). Udělejte to raději sami doma a ujistěte se, že vás nikdo nesleduje. Vypněte na svém zařízení všechny programy pro vzdálené sdílení. Ne, není to paranoia, toto jsou základní bezpečnostní opatření, která je třeba přijmout, abyste ochránili své kryptoaktivy. Nezanedbávejte je.
 • Nikdy nesdílejte svůj soukromý klíč nebo počáteční frázi s žádným personálem zákaznické podpory. Toto je dobře známý podvodný podvod, když někdo říká, že pracuje pro společnost, ale ve skutečnosti nepracuje. Podvodníci se mohou vydávat za zástupce zákaznické podpory jakékoli peněženky prostřednictvím falešného telefonního čísla nebo e-mailu. Pamatujte, že oficiální zákaznická podpora vás nikdy nebude žádat, abyste odhalili své soukromé klíče nebo počáteční frázi. Pokud tak někdo udělá, kontaktujte svého poskytovatele peněženky a incident okamžitě nahlaste.
 • Totéž platí pro podvodné nebo vyděračské zprávy, které mnozí z nás čas od času obdrží e-mailem. Nevěřte jim, i když je tam uvedeno vaše uživatelské jméno a heslo k různým službám — jsou převzaty z databázových úniků. Nikdy nesdílejte svůj soukromý klíč s podvodníky navzdory jejich hrozbám.

Několik tipů, jak vytvořit bezpečné prostředí pro vaše soukromé klíče

Správa kryptoměn není snadná, ale hned od začátku můžete podniknout několik kroků, abyste ochránili soukromý klíč před mnoha nebezpečími: 

 1. Začněte s peněženkou, kupujte nebo stahujte autentické kousky, abyste se vyhnuli chybnému. Pokud si koupíte peněženku, udělejte to přímo od společnosti nebo vyberte důvěryhodného prodejce. V opačném případě může být vaše zařízení temperováno.
 2. Pokud si stáhnete hot wallet, ujistěte se, že váš počítač nebo smartphone neobsahuje malware. Používejte pouze autentické verze z přímého zdroje.
 3. Nekupujte použitou hardwarovou peněženku ani ji nedostávejte jako dárek. Můžete ušetřit pár dolarů, ale vždy existuje možnost, že toto zařízení již bylo napadeno.
 4. Nikdy nepoužívejte žádnou peněženku zřízenou jinými lidmi, bez ohledu na to, jak blízko vám jsou. Neznamená to, že byste měli podezřívat každého člověka ve vašem okolí a dokonce i členy vaší rodiny, ale je lepší být v bezpečí, než litovat. Nemůžeš být příliš opatrný.
 5. Doporučuje se vytvořit alespoň několik kopií zálohy soukromého klíče a umístit je na samostatná fyzická umístění. V případě ztráty nebo poškození jedné kopie vám další pomůže obnovit přístup k vaší peněžence.
 6. Nikdy nesdílejte informace o svých soukromých klíčích na sociálních sítích. Běžným podvodným schématem je nabízet výsadky v některých skupinách a kanálech. Chcete-li se zúčastnit akce, budete požádáni o zadání některých osobních údajů včetně vašeho soukromého klíče. Toto je běžný a starý trik, ale zůstává populární, protože v některých případech stále funguje, navzdory své jednoduchosti.

3. 4 nejlepší způsoby zálohování klíčů kryptoměnové peněženky

 • Použití seed fráze

Výchozí fráze funguje podobně jako tradiční heslo, ale je mnohem delší. Skládá se ze sady slov (obvykle dlouhých 12 až 24 slov) a je jedinečný pro každého uživatele. Není to věta, ale náhodná kombinace různých slov (např. toe, box, connect, cvrček atd.), díky čemuž je prakticky nemožné předvídat nebo hádat. Vaše počáteční fráze zajistí, že získáte přístup ke všemu, co je s ní spojeno, včetně vašich soukromých klíčů.

Zde ale buďte velmi opatrní. Výchozí frázi nelze změnit, jako je to možné u vašich sociálních médií nebo e-mailových hesel. Je navrženo tak, aby bylo neuvěřitelně bezpečné jako neměnné výchozí záložní heslo pro vaše kryptoúčty. Jakmile vám bude tato fráze dána, ujistěte se, že ji uchováte v super bezpečí. Je také dobré rozdělit vaši seed frázi na dvě nebo více částí, aby nikdy nemohla být ukradena celá.

 • Export vašich klíčů

Vždy je dobré své soukromé klíče exportovat do externího umístění. Je však důležité poznamenat, že exportováním klíčů se zobrazí jako jasný a čitelný text, takže je snadno použijí kyberzločinci v případě napadení vašeho zařízení nebo účtu nebo jednotlivci ve vašem okolí, aby si vaše klíče prohlédli na obrazovce (proto se ujistěte, že provádět proces exportu, když jste sami v soukromé oblasti).

Export vašich soukromých klíčů do alternativního umístění však znamená, že byly zálohovány a jsou vám v případě nouze dostupné. Jen se ujistěte, že je exportujete na důležité zařízení nebo virtuální umístění a že jsou po exportu chráněny.

Proces exportu klíčů se liší v závislosti na tom, jakou peněženku používáte, takže je nejlepší přejít na web poskytovatele peněženky a podívat se do sekce FAQ nebo jednoduše pomocí vyhledávače vyhledat, jak exportovat klíče z vybrané peněženky. . V žádném případě to není příliš obtížný proces, takže to vyzkoušejte, pokud víte, že máte pro své klíče připravené bezpečné místo.

 • Zálohování souboru Peněženky

Když zálohujete svůj soubor kryptopeněženky, budou spolu s ním zálohovány i soukromé klíče, což z něj činí životaschopnou možnost virtuálního zálohování. To by se opět mělo dělat o samotě a nikdy na veřejnosti.

Tento soubor kryptopeněženky můžete zálohovat zkopírováním hlavního klíče do textového souboru a jeho zálohou na samostatné zařízení. Alternativně můžete vytvořit jedinečný QR kód pro uložení hlavního klíče a poté jej vytisknout, čímž se stane formou fyzické zálohy (o které budeme diskutovat dále).

Tento QR kód můžete také uložit na zařízení, ale uvědomte si, že je tak náchylnější k malwaru a krádeži. Chcete-li uložit soubor peněženky nebo QR kód do zařízení, vyzkoušejte softwarový program určený k tomu, nejen aplikaci pro poznámky .

 • Fyzická záloha

Toto je pravděpodobně nejjednodušší ze všech metod zálohování, protože k tomu nepotřebujete žádné technické znalosti. Fyzické zálohování zahrnuje použití zařízení nebo objektu, který není virtuální, jako je kus papíru nebo flash disk, k zálohování vašich soukromých klíčů.

Skvělé na tom je, že se zcela vyhnete krádeži vašich soukromých klíčů kyberzločinci nebo jejich ztrátě v důsledku havárie nebo poruchy serveru. Měli byste však být opatrní v tom, co používáte k fyzickému zálohování klíčů. Kus papíru lze například snadno najít nebo k němu získat přístup, pokud není uložen na bezpečném místě (nebo náhodně zničen), a flash disk lze snadno ztratit (nebo jej fyzicky ukrást).

Pokud chcete klíče takto fyzicky zálohovat, ujistěte se, že máte super bezpečné místo, jako je trezor nebo skrytý kontejner, o kterém nikdo jiný neví. Klíče si tak můžete bezpečně zálohovat, aniž byste se museli bát, že zmizí.

Sečteno a podtrženo

Péče o bezpečnost vašich kryptofondů se může zdát komplikovaná. Jakmile si ale osvojíte všechny principy, které vám mohou pomoci vyhnout se ztrátě vašich finančních prostředků, budete moci plně ocenit výhody kryptoměny, stejně jako výhody jejich držení v bezpečí. 

🔺PROHLÁŠENÍ: Informace v příspěvku nejsou finančním poradenstvím, jsou určeny POUZE PRO OBECNÉ INFORMAČNÍ ÚČELY. Obchodování s kryptoměnami je VELMI riskantní. Ujistěte se, že rozumíte těmto rizikům a že jste odpovědní za to, co děláte se svými penězi.

🔥 Pokud jste začátečník. Věřím, že níže uvedený článek pro vás bude užitečný ☞  Co byste měli vědět před investováním do kryptoměny – pro začátečníky

Děkuji za přečtení!

Steel Bite Pro - Does It Really Work

Steel Bite Pro is an all-trademark improvement that contains a mix of ordinary upgrades to recreate your gums and teeth. Steel Bite Pro teeth care item, The improvement contains 29 unmistakable sustenances that help you with decreasing the gum torture and other dental issues you have been searching for a serious long time.

Visit Official Site:- http://steelbitepro.today/

#steel bite pro amazon #steel bite pro in india #steel bite pro australia #steel bite pro benefits #cost of steel bite pro

Linda nano

Linda nano

1624572000

CRYPTO PRO TIP - Use This Easy Free tool on TradingView to SEE THE FUTURE!

Learn CRYPTO PRO TIP - Use This Easy Free tool on TradingView to SEE THE FUTURE!

📺 The video in this post was made by Crypto 2103
The origin of the article: https://www.youtube.com/watch?v=DbbWCXEuZ_g
🔺 DISCLAIMER: The article is for information sharing. The content of this video is solely the opinions of the speaker who is not a licensed financial advisor or registered investment advisor. Not investment advice or legal advice.
Cryptocurrency trading is VERY risky. Make sure you understand these risks and that you are responsible for what you do with your money
🔥 If you’re a beginner. I believe the article below will be useful to you ☞ What You Should Know Before Investing in Cryptocurrency - For Beginner
⭐ ⭐ ⭐The project is of interest to the community. Join to Get free ‘GEEK coin’ (GEEKCASH coin)!
☞ **-----CLICK HERE-----**⭐ ⭐ ⭐
Thanks for visiting and watching! Please don’t forget to leave a like, comment and share!

#bitcoin #blockchain #crypto pro #crypto pro tip #tradingview #crypto pro tip - use this easy free tool on tradingview to see the future!

Goei Frwe

1621332923

Vitalyze Pro Male Enhancement: Reviews !

Vitalyze Pro Male Enhancement :- By now, there is no secret hidden about male health where after reaching 35, they witness a sudden decline to their vital hormones level. Various studies indicate that with the passage of time, men start to lose between 20%-30% of their vital testosterone count. The reduced count leads to poor performance, poor cognitive health, low strength, and reduced libido. But Vitalyze Pro Male Enhancement is for people who ask for a quick recovery to restore their male performance.

What Is Vitalyze Pro Male Enhancement?

Vitalyze Pro Male Enhancement is a blend of potent extracts and is a dual-action male enhancement system that is composed to lift the sexual sessions and make it explosive. It leads to elevating the pleasure hours, power, and performance hours naturally. Composed with the nutritional punch it revitalizes the sexual power and makes you satisfy your female partner in the bed. It leads you to achieve a bigger size with controlled ejaculation to stay longer at the bed. Vitalyze Pro Male Enhancement promotes enhanced blood circulation to penile chambers that promote harder and longer erections with great size. Use this supplement consistently to experience intensified orgasm levels for you and your female partner.

How Does Vitalyze Pro Male Enhancement Work?

This supplement is manufactured using herbs and plant extracts that enhance the nitric oxide flow in the blood vessels. Vitalyze Pro Male Enhancement also holds ingredients like minerals, vitamins, and antioxidants. Once you start consuming the pills you receive a noticeable difference to your performance, with improved strength and libido. The effective components ensure the users that they hold safe results and perform with high confidence. It will make sure that during bed performance, a user never experiences premature ejaculation or erectile dysfunction.

What are the Advantages of Vitalyze Pro Male Enhancement?

• Achieve great performance level

• Safe and clinically tested male enhancement supplement

• Strong and huge erections that last long

• Boosts lean muscle mass structure and controls muscle loss phase

• Enhanced sexual confidence and drive

• Great pleasure hours and intensified orgasm level

• Enhanced virility, vitality, and vigor

• Improves and circulates the testosterone hormone flow

• Prevents low sex desires and erectile dysfunction

• Enhanced nitric oxide production inside the body

Vitalyze Pro Male Enhancement Ingredients-

The main secret behind the functions of Vitalyze Pro Male Enhancement is its ingredient source that is taken from plant family and free from any fillers or chemicals addition. Makers of the supplement have already listed ingredient sources at the official website and also ensure the users that they prove to be a safe source and never cause any irritations to the health. Some famous additions made in the bottle include names like:

• L-Arginine– One of the key component that promotes blood circulation to penile chambers that allows boosting the size, male hardness, and frequency of erections.

• Horny Goat Weed- Power-ups the stamina and power to make your sexual performance get enhanced and lead to intensified orgasm level.

• Tribulus Terrestris– A natural herb that promotes testosterone hormone production inside the body and boosts the libido level.

• Saw Palmetto– Controls premature ejaculation and improves the fertility rate to boost sexual confidence.

• Eurycoma Longifolia Extract - The root and bark of Eurycoma longifolia are used for treating erectile dysfunction (ED), increasing interest in sex, male infertility, boosting athletic performance, body building, and reducing body fat.

How to Use Vitalyze Pro Male Enhancement?

For effective results, experts recommend taking Vitalyze Pro Male Enhancement twice daily. Kindly check the instructions manual provided with the product. In any case, you should not exceed the dose limit. If irritation arrives, discontinue the use and consult a physician. Consuming the supplement with water will help to dissolve the pills quickly. Also, a workout appears to be an ideal choice for fast results. Therefore, it is advised to consume pills for at least three months so that results appear accurate.

Side-Effects if Any

The formulation of Vitalyze Pro Male Enhancement utilizes all-natural ingredients. Hence you should not worry about the possible side effects of the supplement. There are plenty of positive outcomes achieved with the use and brings back the manhood. However, do not consume the pills if you are under medical attention or a minor.

Where to Buy?

Vitalyze Pro Male Enhancement supplement is only available for purchase at its official website. To book, you need to check the booking form and fill in the necessary address details. The website provides the best price discounts, and the supplement arrives at its best price. You receive the product bottle within a week. Shop for the original brand always, and avoid searching out this offer at other websites.

Final Thoughts

The Vitalyze Pro Male Enhancement supplement is an ideal solution for male adults struggling with sexual health decline. Instead of buying products separately for hormone boost and erection concerns, it is better to select Vitalyze Pro Male Enhancement for safe and fast solutions. You will experience long-lasting performance with improved strength and stamina. The confidence level gets improved, and hence your struggles get reduced. Before the situation gets out of control, act now, and execute with great power.

Official Website@>>>http://supplements24x7.org/vitalyze-pro-male-enhancement/
Twitter@>>>https://twitter.com/ProVitalyze
Google site@>>>https://sites.google.com/view/vitalyze-pro-male-enhance
Blogspot@>>>https://suplements24x7.blogspot.com/2021/05/Vitalyze-Pro-Male-Enhancement.html

#vitalyze pro male enhancement #vitalyze pro male enhancement reviews #vitalyze pro male enhancement benefit