Një udhëzues për CoinGecko për fillestarët

Në këtë postim, do të mësoni se çfarë është CoinGecko, duke përdorur CoinGecko si një profesionist | Një udhëzues për CoinGecko për fillestarët

1. Çfarë është CoinGecko?

CoinGecko është një grumbullues i pavarur i të dhënave të kriptomonedhave që gjurmon mbi 9000 kriptomonedha, duke përfshirë ADA, TFUEL, FLOW, HEX dhe më shumë, në qindra shkëmbime në mbarë botën. Shërbimi ofron mënyrën e përsosur që ju të vendosni se kur do të tregtoni kriptomat tuaja dhe për çfarë. CoinGecko nuk është një platformë tregtare në vetvete, përkundrazi, ajo ofron grafikët dhe informacionin mbi gjithçka kripto, kështu që ju mund të krahasoni shkëmbimet, të zbuloni NFT, të gjurmoni portofolin tuaj dhe shumë më tepër.

Si punon?

CoinGecko mund të jetë miku juaj më i mirë kur tregtoni kriptovaluta si Polkadot (DOT), Pundi X (NPXS), PancakeSwap (CAKE) dhe Refinable (FINE). Platforma e saj krenohet me shumë veçori unike që janë të lehta për t'u naviguar dhe e bëjnë krahasimin e kriptove të thjeshtë. Filtrat i lejojnë përdoruesit të klasifikojnë asetet sipas kritereve që janë të rëndësishme për ta, duke e bërë përvojën e përdoruesit plotësisht të personalizueshme. Opsionet tuaja të shikimit mund të renditen sipas orës, ditës, javës ose muajit të fundit, kështu që shërbimet CoinGecko mund të përdoren për skalperët, tregtarët ditorë dhe grumbulluesit.

Karakteristika më e njohur e kompanisë bie nën skedën "tregjet" dhe përbëhet nga një listë e çifteve të kriptomonedhave dhe shkëmbimeve që i ofrojnë ato, së bashku me një mori detajesh të tjera të dobishme si kapitali i tregut dhe vëllimi. Kjo e bën të vështirë gjurmimin e mundësive fitimprurëse dhe eksplorimin e tregjeve të reja.

CoinGecko ofron gjithashtu një përhapje të lajmeve të informacionit të përgjithshëm për çdo aktiv, qoftë i madh si Shiba Inu dhe Hex ose më i vogël si Sushi dhe Reef, duke mbuluar teknologjinë e tij, analizën e tregut, indeksin e dominimit dhe shumë njohuri të tjera kritike.

Platforma ofron informacione që janë kritike kur vendosni se cilat kriptovaluta janë në rritje. Për shembull, një raport vëllimi tregtar ndaj kapitalizimit të tregut, si dhe një gjurmues portofoli dhe aktivitetet e rrjeteve sociale që transmetojnë lajmet më të fundit të kriptove, treguesit Onchain, monedhat dhe ICO-të e shtuara së fundmi dhe grafikët e shandanit që mund të konvertohen nga TradingView.

CoinGecko ka ngulitur miniaplikacione, një aplikacion, një burim lajmesh, të dhëna për kapitalin e tregut, lidhje të shumta dhe fletë google në sajt, duke siguruar aksesin e faqes në internet për të gjitha nivelet e tregtarëve. Përveç kësaj, API-të kryesore të tregut të kompanisë ndihmojnë për të siguruar që shërbimet e saj janë duke u avancuar vazhdimisht.

Pse të përdorni CoinGecko?

CoinGecko është një emër i besuar në industri, i konsideruar si një burim kryesor për gjurmimin e botës së kriptove. Platforma preferohet nga liderët në industri, duke përfshirë Trust Wallet, Etherscan, Trezor, Metamask dhe qindra platforma të tjera kripto.

Natyra e pavarur e CoinGecko siguron që ai të mbetet një burim i besueshëm informacioni pasi firma ofron të dhëna të paanshme, të drejtpërdrejta të tregut, pa asnjë nxitje për të preferuar një kripto mbi një tjetër.

Aplikacioni është i disponueshëm në iOS dhe Android dhe ofron mënyrën e përsosur për të gjurmuar përfitimin e tregtimeve tuaja në lëvizje. Kjo ju lejon të mbani të gjithë tregun e kriptove në xhepin tuaj. Me mbi 1.7 mijë komente në Apple App Store dhe me një vlerësim mesatar prej 4.8 yjesh, aplikacioni është pritur mirë nga përdoruesit e tij.

Çmimet e CoinGecko janë shumë të ulëta, duke u kujdesur për të gjitha nivelet e tregtarëve. Nëse tregtoni rastësisht ose jeni i ri në treg, llogaria falas do të ofrojë më shumë se informacion të mjaftueshëm për t'ju ndihmuar të përmirësoni tregtimin tuaj. Klientët më të sprovuar mund ta kenë të dobishme të blejnë llogaritë premium ose premium plus për shpërblimet dhe shërbimet e tyre të shtuara, megjithëse këto janë ende me çmime konkurruese.

CoinGecko gjithashtu shpërblen përdoruesit e tij, falas dhe me pagesë, me "karamele" për regjistrim çdo ditë. Këto karamele mund të mblidhen dhe më pas të përdoren për të blerë një sërë artikujsh. Këto përfshijnë librin "How to DeFi" të kompanisë, kuponat e zbritjes dhe disa opsione NFT.

Llogaritë e CoinGecko

CoinGecko ofron disa llogari për të mbështetur tregtarët e çdo niveli.

Llogari falas

 • Sinkronizoni portofolin tuaj mbi pajisje të shumta për të ndihmuar në gjurmimin e zotërimeve tuaja
 • Çmimet e drejtpërdrejta dhe grafikët në mijëra kripto
 • Shpërblime ditore për karamele

Llogaria Premium – 4,19 £/muaj

 • Pa reklama në platformën e internetit, aplikacionin celular dhe buletinin
 • Shpërblime shtesë ditore për karamele
 • Qasje në NFT ekskluzive

Llogaria Premium Plus – 8,32 £/muaj

 • Qasje falas në botimet e CoinGecko si seria e librave "Si të DeFi".
 • Funksioni i bisedës private me analistët kërkimorë të CoinGecko
 • Qasje e hershme në veçoritë e reja.
 • Akoma më shumë karamele

Çfarë ofron CoinGecko?

Me kaq shumë mjete dhe një bollëk të dhënash në një vendndodhje, njohja e mirë me CoinGecko do t'ju japë të gjithë besimin që ju nevojitet (me kohë të mjaftueshme të shpenzuar për kërkime) për të marrë vendimet më të informuara të mundshme. Ka shumë për të mbuluar, kështu që le të fillojmë.

Shqyrtimi i çdo veçorie të disponueshme është përtej qëllimit të këtij artikulli. Për t'i mbajtur gjërat të menaxhueshme, ne do të shqyrtojmë veçoritë më të dobishme që mund të filloni t'i përdorni menjëherë.

 • Ndiqni portofolin tuaj
 • Pulti
 • Njoftimet e çmimeve
 • Shenjat në trend
 • Shenjat në tendencë DeFi
 • Kontrolloni çmimet e gazit
 • Kontrolloni dominimin e Bitcoin
 • Gjeni adresat e shenjave
 • Gjeni llogaritë e rrjeteve sociale të argumenteve
 • Gjeni shkëmbimet që listojnë një shenjë specifike
 • Shenjat e shtuara së fundi
 • Lajme
 • Data historike
 • Krahasoni
 • Raportet
 • Fjalorth
 • Gëzim
 • Trare

Shkëmbimet kryesore për tregtimin e monedhave simbolike. Ndiqni udhëzimet dhe fitoni para të pakufizuara

BinancePoloniexBitfinexHuobiMXCProBITGate.ioCoinbase

2. Gjurmuesi i portofolit të CoinGecko

Një nga veçoritë më të mira të CoinGecko është gjurmuesi i portofolit; këtu janë arsyet kryesore për t'i dhënë një goditje:

 • Për shkak të sasisë së madhe të shenjave që gjenden në bazën e të dhënave, rrallë, nëse ndonjëherë, do të përpiqeni të gjeni një shenjë që nuk mund të gjendet. Për këtë arsye, gjurmuesi i portofolit CoinGecko është një nga opsionet më të mira të disponueshme sot.
 • Ndryshe nga shumë gjurmues të portofolit, CoinGecko është i bazuar në ueb, kështu që qasja në portofolin tuaj mund të realizohet nga çdo pajisje me lidhje interneti. Kjo do të thotë që nuk do t'ju duhet të shkarkoni aplikacionin, por mund ta shkarkoni aplikacionin vendas në pajisjet tuaja.
 • Është plotësisht falas për t'u përdorur.
 • Nuk ka reklama të bezdisshme për t'u marrë me të.

Vendosja e gjurmuesit tuaj të portofolit

 1. Klikoni ikonën e dytë të rrethuar me të kuqe në këndin e sipërm djathtas.

2. Do të shihni një meny me zbritje që përfshin Portofoli , Sinjalizim për Çmimet , Identifikimi dhe Siguria dhe Dalja . Kliko Portofoli .

3. Shkruani shkurtesën ose emrin e plotë të shenjës. Në këtë shembull, ne do të kërkojmë për shenjën Swapfolio (SWFL).

4. Klikoni shenjën nga lista e rezultateve që shfaqen.

5. Mund të shihni që Swapfolio është shtuar në portofol.

6. Për të filluar ndjekjen e portofolit tuaj, duhet të klikoni simbolin plus të rrethuar me të kuqe.

7. Futni çmimin e paguar për secilin token, numrin e argumenteve që mbani dhe datën e kryerjes së transaksionit.

8. Në këtë shembull, ne do të supozojmë se sapo kemi blerë 10,000 tokena SWFL. Gjithçka që nevojitet është të futni numrin e argumenteve dhe pjesa tjetër do të llogaritet automatikisht. Nëse po përpiqeni të futni një transaksion që nuk është kryer së fundmi, do t'ju duhet të futni manualisht këto fusha pasi vetëm çmimet dhe datat më aktuale futen automatikisht.

9. Tani keni shtuar me sukses një nga kriptomat tuaja në gjurmuesin e portofolit, tani ju duhet ta përsërisni këtë proces për çdo token tjetër që zotëroni.

Kuptimi i Përmbledhjes së Portofolit

 • Kutia e kuqe tregon vlerën dhe sasinë totale të tokenit tuaj, klikoni atë për të modifikuar/shikuar historinë tuaj të transaksioneve.
 • Kutia e verdhë tregon zotërimet tuaja të përgjithshme dhe statistikat përkatëse.
 • Kutia jeshile tregon filtrat që mund të klikoni për të renditur zotërimet tuaja sipas renditjes së monedhës, emrit, çmimit, afateve të shumta kohore, kapitalit të tregut ose thjesht sipas zotërimeve.
 • Rrethi blu tregon butonin e listës së vëzhgimit; klikoni atë për ta shtuar në listën tuaj të vëzhgimit. Më shumë për këtë më vonë.

Pasi të klikoni këtë buton, do të shihni shumë opsione të tjera për të zgjedhur. Për shembull, nëse ndryshoni  USD  në  BTC , portofoli juaj dhe çdo aktiv tjetër që shihni do të kenë vlerat e vlerave të treguara në satoshis dhe jo në dollarë.

Këshillë: Mbani gjithmonë shënime për të gjitha transaksionet për qëllime tatimore. Të gjithë gjurmuesit e portofolit do të fusin automatikisht çmimin AKTUAL të një tokeni dhe jo çmimin aktual që keni paguar në momentin e blerjes. 

Rekomandohet shumë që të regjistroni të gjitha transaksionet në momentin e blerjes për të shmangur harresën dhe futjen e çmimeve të pasakta të blerjes për transaksionet tuaja.

Dështimi për të raportuar fitimet e bëra në kripto mund të rezultojë në gjoba dhe gjoba të mëdha – dhe ndoshta me burg. Flisni GJITHMONË me një profesionist tatimor për ndihmë dhe përdorni aplikacione celulare si Delta, CoinStats ose Blockfolio për të mbajtur të dhëna të shkëlqyera.

Shkarkoni Aplikacionin

Nëse dëshironi që aplikacioni të shmangë hapjen e shfletuesit tuaj për të përdorur CoinGecko, gjeni OS-në e duhur dhe instaloni versionin e duhur.

Android Google Play - Apple App Store - Chrome Web Store

Duke përdorur Kutinë e Kërkimit

Ka disa mënyra për të gjetur të dhënat për një shenjë, aktiv ose shkëmbim të caktuar, por përdorimi i kutisë së kërkimit është metoda më e lehtë dhe më e shpejtë.

Kërkoni për asete/shkëmbime

Kërkimi i një tokeni ose një shkëmbimi bëhet në të njëjtën mënyrë.

Metoda #1: Duke futur emrin e tokenit/shkëmbimit në kutinë e kërkimit, më pas duke klikuar rezultatin e dëshiruar të kërkimit.

Metoda numër 2:

Hapi 1: Klikoni " Tregjet ".

Hapi 2: Klikoni ' Shkëmbimet '.

Kërkoni për shenja në trend

Shenjat në tendencë mund të jenë fitimprurëse për t'u blerë - nëse bëni kërkimin, futni pozicionin në një pikë hyrjeje të arsyeshme, kini durimin për t'i mbajtur ato përmes tendencave të rënies - duke menaxhuar rrezikun.

Këto lista mund të përdoren për të gjetur investime të mundshme duke marrë parasysh aktivin kur performon mirë ose dobët, më pas duke e shtuar aktivin në pultin tuaj – duke pritur për zbritjen më të mirë të mundshme. Pak durim shkon shumë.

Ka tre mënyra për të gjetur argumentet në trend:

Metoda # 1:  Klikoni në kutinë e kërkimit, e cila do të shfaqë menjëherë një meny rënëse për ju për të parë listën e monedhave në trend.

Metoda numër 2:

Hapi 1: Klikoni " Tregjet ".

Hapi 2: Pasi të klikoni ' Tregjet ', do të shfaqet një menu pop-up, kliko ' Zbulo '.

Faqja ' Zbuloni' do të listojë pesë lloje të shenjave në trend:

Kërkimi në tendencë

Këto janë shenja që kërkohen më shumë përmes kutisë së kërkimit.

Monedhat më të votuara

Këto janë argumentet që votohen më shumë. Votat mund të hidhen duke klikuar ose simbolet me gishtin e madh lart ose poshtë të vendosur në faqen e shenjës.

Ndjenja pozitive

Këto janë argumentet që janë votuar më së shumti. Votat pro mund të hidhen duke klikuar simbolin e verdhë të gishtit të madh.

Shtuar së fundi

Këto janë shenja që sapo janë shtuar në bazën e të dhënave.

Me e vizituara

Këto janë shenja që kanë pasur më shumë vizita në faqe për çdo shenjë të caktuar.

Metoda numër 3:

Hapi 1: Klikoni " Tregjet ".

Hapi 2: Pasi të klikoni '  Tregu ', do të shfaqet një menu pop-up. Klikoni " Lëvizësit e mëdhenj ".

Kjo faqe do të shfaqë fituesit dhe humbësit më të mëdhenj. Filtri i parazgjedhur është caktuar për një kornizë kohore 24-orëshe me vlerat e treguara në USD. Këto cilësime mund të rregullohen duke klikuar dy butonat e gjelbër të vendosur në krye të faqes.

Shenjat në tendencë DeFi

Faqja ' DeFi' është e mbushur me statistika të përgjithshme të vendosura në krye të faqes, të cilat mund të filtrohen sipas kornizave të ndryshme kohore.

Një listë e top-100 argumenteve DeFi ndodhet në fund të faqes. Gjithashtu mund të filtrohet për të gjetur rezultatet e dëshiruara.

Hapi 1: Klikoni ' DeFi '.

Hapi 2: Lëvizni poshtë drejt fundit për listën.

Hapi 3: Klikoni butonat e theksuar me të kuqe për të filtruar të dhënat.

Hapi 4: Klikoni yllin në të gjelbër për të shtuar shenjën në gjurmuesin/pultin e portofolit tuaj.

Përdorimi i filtrave

Filtrat mund të përdoren sa herë që shihni rreshtin e treguar më poshtë, i vendosur në krye të të gjitha listave. Klikoni cilindo nga butonat e bardhë për ta zgjedhur, më pas klikoni përsëri për ta rirenditur listën në rend të kundërt. Le të shqyrtojmë se çfarë do të thotë secili prej këtyre filtrave.

Monedha: Filtro listën sipas emrit të shenjës duke klikuar në monedhë .

Çmimi : Filtro listën sipas kostos së tokenit duke klikuar mbi Çmimi .

1h : Filtro listën sipas performancës së shenjës në orën e kaluar duke klikuar në  1h .

24h : Filtro listën sipas performancës së shenjës në 24 orët e fundit duke klikuar në  24h .

7d : Filtro listën sipas performancës së shenjës në javën e kaluar duke klikuar në  7d .

Kapitalizimi i tregut: Kapitalizimi i tregut është një mënyrë e thjeshtë për të zbuluar se sa i madh është një aktiv dhe mund t'ju ndihmojë të merrni vendime më të zgjuara për investime.

Kapaciteti i tregut plotësisht i holluar: Një kapitalizim tregu plotësisht i holluar është ajo që do të ishte kapitali i tij i tregut nëse të gjitha opsionet do të ushtroheshin dhe të gjitha aktivet e konvertueshme do të shkëmbeheshin me aktivin.

PARALAJMËRIM: Nuk këshillohet që të hidheni automatikisht në monedhat në trend pa bërë disa grafikime bazë dhe pa vënë në kërkim.

Hartimi i niveleve të mbështetjes dhe rezistencës për të gjetur pikat optimale të hyrjes/daljes për pozicionet tuaja është gjëja e kujdesshme që duhet bërë.

Këshillë : Për të mësuar rreth grafikimeve, Investopedia është një burim i shkëlqyer si për spekulantin/investitorin me përvojë dhe atë të papërvojë.

Paneli

Paneli është një mënyrë e përshtatshme për të gjurmuar investimet e mundshme për shkak të paraqitjes kompakte të pultit. Duke lejuar që disa argumente të shihen thjesht duke lëvizur poshtë. Paneli është një veçori e nënvlerësuar që shumica e sajteve të ngjashme me CMC nuk kanë arritur ta ofrojnë.

 1. Klikoni simbolin e faqerojtësit që ndodhet në këndin e sipërm djathtas të faqes.

2. Kliko "Shto monedhën tënde të parë" për të filluar shtimin e argumenteve.

3. Shkruani shkurtesën e simbolit ose emrin e plotë që kërkoni, më pas klikoni rezultatin që dëshironi.

4. Ju keni shtuar me sukses token Swapfolio në panelin tuaj.

5. Gjithçka që mbetet është që ju të shtoni të gjitha shenjat e tjera që dëshironi të gjurmoni.

Këshillë: Mund t'i riorganizoni dritaret e shenjave duke klikuar shigjetat e bardha në këndin e sipërm djathtas të secilës dritare simboli dhe më pas zvarriteni dritaren në vendndodhjen e dëshiruar.

Si të ndryshoni shumat e vlerave të shfaqura

Ju gjithmonë mund ta ndryshoni vlerën e dollarit të çdo aktivi ose portofoli në BTC, ETH, midis shumë monedhave të tjera fiat/kriptovalutave të tjera duke klikuar butonin USD të theksuar me të kuqe (që ndodhet në krye të faqes).

Pasi të klikoni monedhën e paracaktuar, do të shfaqet një menu pop-up. Ju mund të zgjidhni nga një gamë e gjerë monedhash fiat ose kriptomonedha për të ndryshuar vlerën.

Kontrolloni çmimet e gazit

Çmimet e gazit duhet të kontrollohen gjithmonë përpara se të bëni çdo lloj transaksioni në zinxhirin e bllokut Ethereum. Dështimi për ta bërë këtë mund të rezultojë në humbje të gazit që rezulton në një transaksion të dështuar (tx), tx që ngecin (nganjëherë për orë të tëra, apo edhe ditë) dhe duke lejuar që tx të shumta të rezervohen. Kjo mund të rezultojë në humbjen e mundësive optimale për shkak të Metamask që ka shumë txs të mbërthyer në radhë.

Mund ta vendosësh kursorin mbi këtë zonë për të parë çmimet e rekomanduara për të arritur objektivin tënd. Do të shihni çmimet që duhet të dërgoni me shpejtësi të shpejtë , standarde dhe të sigurt .

Kontrolloni dominimin e Bitcoin

Dominimi i Bitcoin është një metrikë që mund t'ju ndihmojë të vendosni se sa nga kapitali juaj duhet të ndani për altcoins.

Për shembull, imagjinoni që kapitali total i tregut të të gjitha kriptomonedhave aktualisht qëndron në 100 miliardë dollarë. Nëse kapitali i tregut të Bitcoin përfaqësonte 60 miliardë dollarë nga kjo, dominimi i Bitcoin do të qëndronte në 60%.

Është gjithashtu padyshim mjeti më i saktë matës kur krahasojmë performancat e çmimeve të Bitcoin dhe të gjitha kriptomonedhave të tjera. Ndërsa dominimi i Bitcoin bie, probabiliteti për sezonin alt (sezoni altcoin) rritet.

Paraqitja e faqes së shenjës

Hapi i parë për të shqyrtuar ndonjë shenjë për qëllime investimi është të bëni kujdesin tuaj të duhur. Kjo përfshin leximin e letrës së bardhë, kërkimin e ekipit, kodin, udhërrëfyesit, llogaritë e mediave sociale, likuiditetin, ndër shumë faktorë të tjerë themelorë.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është screely-1609125579809-844x1024.png

Duke klikuar lidhjen e një token, do të shfaqen detajet e plota të tokenit të zgjedhur.

Për ta arritur këtë, do t'ju duhet të kuptoni të dhënat në faqen token. Kjo faqe është e ngarkuar me të dhëna dhe burime kritike me të cilat do të duhet të njiheni për të marrë vendimet sa më të informuara të mundshme.

Nëngrupet e faqes ndahen në seksione për të identifikuar dhe lokalizuar shpejt butonat/filtrat.

Lëvizni poshtë në fund për të parë shkëmbimet që listojnë tokenin që po kërkoni.

Le të shqyrtojmë pamjen e ekranit të faqes së tokenit SWFL, një nga një. Ne gjithashtu do të mbulojmë disa baza mbi aplikacionin dhe arsyetimin pas përdorimit të veçorive të caktuara.

Seksioni 1

Shtoni një Token në Portofolin/Pultin tuaj

Klikoni yllin e bardhë në faqen e shenjës së aktivit të dëshiruar për ta shtuar atë në gjurmuesin/panelin e portofolit tuaj për një mënyrë të përshtatshme për të mbajtur gjurmët e të gjitha investimeve tuaja aktuale dhe të mundshme.

Ndrysho shumat e vlerës

Në çdo faqe shkëmbimi ose token, për të ndryshuar shumat e vlerës nga USD në një fiat/kripto tjetër, klikoni 'USD' me ngjyrë të gjelbër në opsionin e zgjedhjes suaj.

Njoftimet e çmimeve

Një veçori tjetër që duhet t'i kushtoni vëmendje janë sinjalizimet e çmimeve. Vendosni një alarm, në mënyrë që të mos humbisni një zbritje të mirë ose që të dini se kur fillon të pompohet token juaj.

Në imazhin më poshtë, sinjalizimi i shenjës është vendosur për 0,10 dollarë. Kur token SWFL arrin $0,10, një sinjalizim do të dalë duke ju njoftuar për ndryshimin e çmimit. Ju mund të zgjidhni monedha të ndryshme fiat ose kriptomonedha për të aktivizuar alarmin.

Duke klikuar skedën ' Përsëritëse ', ky sinjalizues do të vazhdojë të fiket sa herë që të aktivizohet pragu prej 0,10 dollarësh – nga çmimet më të ulëta në më të larta ose më të larta në çmime më të ulëta.

Në seksionin e mëposhtëm, do të gjeni faqet e internetit informuese, llogaritë e mediave sociale, llojin e eksploruesit, adresat e shenjave, midis informacioneve të tjera përkatëse:

Kapaku i tregut

Shenja Swapfolio renditet në vendin e 916 nga 6075 token në kohën e shkrimit bazuar në të dhënat.

Faqja e internetit

Faqja kryesore e projektit është vendi ku do të gjeni të dhënat e nevojshme për të hulumtuar shenjën. Letra të bardha, harta rrugore, ekipi pas projektit, tokenomics dhe partneritete gjenden lehtësisht këtu.

Këtu duhet të fillojë kërkimi juaj. Bazat e forta, një ekip kompetent dhe një rast i vërtetë përdorimi duhet t'ju japin një matës të mirë se sa e rrezikshme/fitimprurëse është situata.

Eksploruesit

Ju mund të përdorni lidhjet pranë Explorers për të inspektuar detajet e një adrese të caktuar token. Supozoni se keni dashur ndonjëherë të dini numrin e adresave që ekzistojnë, profilet sociale të tokenit, shkëmbimet ku është listuar token, likuiditetin e tokenit ose keni dashur të shihni transaksionet më të fundit që po ndodhin. Në atë rast, këtu mund t'i gjeni të gjitha.

Ka disa eksplorues të ndryshëm, por të gjithë bëjnë gjëra në mënyrë të ngjashme. Ethplorer ofron një tabelë çmimesh të shkëlqyera, por i mungojnë shumë nga të dhënat e ofruara në Etherscan. Provoni të përdorni disa dhe t'i krahasoni ato.

Më pas, mund të zgjidhni të përdorni të preferuarën tuaj duke kopjuar adresën e shenjës dhe duke e ngjitur në kutinë e kërkimit të eksploruesit që preferoni.

Kontrata

" Kontrata " i referohet adresës së kontratës simbolike, e cila është ndoshta funksioni më i përdorur në CoinGecko, dhe për një arsye të mirë. Mashtruesit që promovojnë adresa të rreme kontratash është një metodë standarde për aktorët e këqij për t'ju ndarë nga paratë tuaja të fituara me vështirësi.

Gjeni adresat e shenjave

Mos u mashtroni; kërkoni gjithmonë një shenjë të mundshme, tërhiqni faqen e tokenit dhe kopjoni adresën e tokenit duke klikuar dy simbolet e bardha të dokumentit.

Prej andej, mund të zgjidhni të ngjisni adresën në një DEX si Uniswap për ta gjetur/blerë atë, ose mund të analizoni adresën dhe të nxirrni edhe më shumë të dhëna

Këshillë: Kontrollimi për të parë se kur është shtuar likuiditeti (dhe sa dhe kur) së bashku me kontrollin për të parë nëse është hequr ndonjë, mund t'ju shpëtojë fjalë për fjalë nga ndezja e parave tuaja në zjarr.

Komuniteti

Këto lidhje janë të gjitha llogaritë e mediave sociale për shenjën që po kërkoni. Këto mund të përdoren për të vlerësuar nivelet e angazhimit, përditësimet, promovimet, lajmet, numrin e ndjekësve, sa shpesh poston llogaria, etj.

Etiketat

Kategoria e shenjave që po hulumtoni është etiketuar me etiketa dhe mund të përdoret për të gjetur shenja të ngjashme që mund t'ju interesojnë gjithashtu.

Data historike

Të dhënat historike janë vendi ku mund të gjeni të dhënat historike të çmimit të tokenit.

Për ta gjetur atë, shkoni te faqja e shenjave. Do të gjeni skedën sipër shiritit të gjelbër.

Filtroni të dhënat sipas kornizave kohore të shfaqura ose shkruani me dorë diapazonin e datave.

Lajme

Lexoni mbi lajmet më të fundit të përgjithshme të kriptos.

Klikoni 'Lajmet' për të shfaqur menunë pop-up.

Kliko 'Lajme' përsëri.

Krahasoni

Kjo veçori është thelbësore kur vendosni midis disa argumenteve, krahasoni lehtësisht deri në pesë investime të mundshme në të njëjtën kohë.

Klikoni "Mjetet", pastaj "Krahaso".

Raportet

Këto raporte të thelluara janë të mbushura me infografikë të vlefshëm dhe depërtues në treg, monedha, shkëmbime, pika kryesore, Bitcoin, DeFi dhe vëllim. Këto raporte janë të disponueshme në disa gjuhë.

Klikoni 'Burimet'.

Klikoni 'Raportet'.

Fjalorth

Përdorni fjalorin për të kërkuar terma teknikë për të cilët nuk jeni të sigurt.

Kliko 'Mëso'.

Klikoni 'Fjalori'.

Përditësimet e rrezeve

Përditësimet e rrezeve janë njoftime direkt nga ekipi i projektit. Këto përditësime përfshijnë monedha dhe shkëmbime.

Klikoni 'Lajme'.

Klikoni "Rreze".

CoinGecko Buzz

CoinGecko Buzz ofron  listaudhëzues dhe  artikuj njohurish mbi  Bitcoin dhe asete të tjera dixhitale.

Kliko 'Mëso'.

Kliko 'CoinGecko Buzz'.

Lexo më shumë: Hulumtoni kriptomonedhën përpara se të investoni në 5 hapa bazë

konkluzioni

Kjo mbulon veçoritë më të dobishme të CoinGecko dhe shpresojmë që të keni mësuar disa gjëra që mund t'ju ndihmojnë ta bëni 2022-shin më fitimprurës se 2021-shin.

Faleminderit që lexuat!

What is GEEK

Buddha Community

Një udhëzues për CoinGecko për fillestarët

Në këtë postim, do të mësoni se çfarë është CoinGecko, duke përdorur CoinGecko si një profesionist | Një udhëzues për CoinGecko për fillestarët

1. Çfarë është CoinGecko?

CoinGecko është një grumbullues i pavarur i të dhënave të kriptomonedhave që gjurmon mbi 9000 kriptomonedha, duke përfshirë ADA, TFUEL, FLOW, HEX dhe më shumë, në qindra shkëmbime në mbarë botën. Shërbimi ofron mënyrën e përsosur që ju të vendosni se kur do të tregtoni kriptomat tuaja dhe për çfarë. CoinGecko nuk është një platformë tregtare në vetvete, përkundrazi, ajo ofron grafikët dhe informacionin mbi gjithçka kripto, kështu që ju mund të krahasoni shkëmbimet, të zbuloni NFT, të gjurmoni portofolin tuaj dhe shumë më tepër.

Si punon?

CoinGecko mund të jetë miku juaj më i mirë kur tregtoni kriptovaluta si Polkadot (DOT), Pundi X (NPXS), PancakeSwap (CAKE) dhe Refinable (FINE). Platforma e saj krenohet me shumë veçori unike që janë të lehta për t'u naviguar dhe e bëjnë krahasimin e kriptove të thjeshtë. Filtrat i lejojnë përdoruesit të klasifikojnë asetet sipas kritereve që janë të rëndësishme për ta, duke e bërë përvojën e përdoruesit plotësisht të personalizueshme. Opsionet tuaja të shikimit mund të renditen sipas orës, ditës, javës ose muajit të fundit, kështu që shërbimet CoinGecko mund të përdoren për skalperët, tregtarët ditorë dhe grumbulluesit.

Karakteristika më e njohur e kompanisë bie nën skedën "tregjet" dhe përbëhet nga një listë e çifteve të kriptomonedhave dhe shkëmbimeve që i ofrojnë ato, së bashku me një mori detajesh të tjera të dobishme si kapitali i tregut dhe vëllimi. Kjo e bën të vështirë gjurmimin e mundësive fitimprurëse dhe eksplorimin e tregjeve të reja.

CoinGecko ofron gjithashtu një përhapje të lajmeve të informacionit të përgjithshëm për çdo aktiv, qoftë i madh si Shiba Inu dhe Hex ose më i vogël si Sushi dhe Reef, duke mbuluar teknologjinë e tij, analizën e tregut, indeksin e dominimit dhe shumë njohuri të tjera kritike.

Platforma ofron informacione që janë kritike kur vendosni se cilat kriptovaluta janë në rritje. Për shembull, një raport vëllimi tregtar ndaj kapitalizimit të tregut, si dhe një gjurmues portofoli dhe aktivitetet e rrjeteve sociale që transmetojnë lajmet më të fundit të kriptove, treguesit Onchain, monedhat dhe ICO-të e shtuara së fundmi dhe grafikët e shandanit që mund të konvertohen nga TradingView.

CoinGecko ka ngulitur miniaplikacione, një aplikacion, një burim lajmesh, të dhëna për kapitalin e tregut, lidhje të shumta dhe fletë google në sajt, duke siguruar aksesin e faqes në internet për të gjitha nivelet e tregtarëve. Përveç kësaj, API-të kryesore të tregut të kompanisë ndihmojnë për të siguruar që shërbimet e saj janë duke u avancuar vazhdimisht.

Pse të përdorni CoinGecko?

CoinGecko është një emër i besuar në industri, i konsideruar si një burim kryesor për gjurmimin e botës së kriptove. Platforma preferohet nga liderët në industri, duke përfshirë Trust Wallet, Etherscan, Trezor, Metamask dhe qindra platforma të tjera kripto.

Natyra e pavarur e CoinGecko siguron që ai të mbetet një burim i besueshëm informacioni pasi firma ofron të dhëna të paanshme, të drejtpërdrejta të tregut, pa asnjë nxitje për të preferuar një kripto mbi një tjetër.

Aplikacioni është i disponueshëm në iOS dhe Android dhe ofron mënyrën e përsosur për të gjurmuar përfitimin e tregtimeve tuaja në lëvizje. Kjo ju lejon të mbani të gjithë tregun e kriptove në xhepin tuaj. Me mbi 1.7 mijë komente në Apple App Store dhe me një vlerësim mesatar prej 4.8 yjesh, aplikacioni është pritur mirë nga përdoruesit e tij.

Çmimet e CoinGecko janë shumë të ulëta, duke u kujdesur për të gjitha nivelet e tregtarëve. Nëse tregtoni rastësisht ose jeni i ri në treg, llogaria falas do të ofrojë më shumë se informacion të mjaftueshëm për t'ju ndihmuar të përmirësoni tregtimin tuaj. Klientët më të sprovuar mund ta kenë të dobishme të blejnë llogaritë premium ose premium plus për shpërblimet dhe shërbimet e tyre të shtuara, megjithëse këto janë ende me çmime konkurruese.

CoinGecko gjithashtu shpërblen përdoruesit e tij, falas dhe me pagesë, me "karamele" për regjistrim çdo ditë. Këto karamele mund të mblidhen dhe më pas të përdoren për të blerë një sërë artikujsh. Këto përfshijnë librin "How to DeFi" të kompanisë, kuponat e zbritjes dhe disa opsione NFT.

Llogaritë e CoinGecko

CoinGecko ofron disa llogari për të mbështetur tregtarët e çdo niveli.

Llogari falas

 • Sinkronizoni portofolin tuaj mbi pajisje të shumta për të ndihmuar në gjurmimin e zotërimeve tuaja
 • Çmimet e drejtpërdrejta dhe grafikët në mijëra kripto
 • Shpërblime ditore për karamele

Llogaria Premium – 4,19 £/muaj

 • Pa reklama në platformën e internetit, aplikacionin celular dhe buletinin
 • Shpërblime shtesë ditore për karamele
 • Qasje në NFT ekskluzive

Llogaria Premium Plus – 8,32 £/muaj

 • Qasje falas në botimet e CoinGecko si seria e librave "Si të DeFi".
 • Funksioni i bisedës private me analistët kërkimorë të CoinGecko
 • Qasje e hershme në veçoritë e reja.
 • Akoma më shumë karamele

Çfarë ofron CoinGecko?

Me kaq shumë mjete dhe një bollëk të dhënash në një vendndodhje, njohja e mirë me CoinGecko do t'ju japë të gjithë besimin që ju nevojitet (me kohë të mjaftueshme të shpenzuar për kërkime) për të marrë vendimet më të informuara të mundshme. Ka shumë për të mbuluar, kështu që le të fillojmë.

Shqyrtimi i çdo veçorie të disponueshme është përtej qëllimit të këtij artikulli. Për t'i mbajtur gjërat të menaxhueshme, ne do të shqyrtojmë veçoritë më të dobishme që mund të filloni t'i përdorni menjëherë.

 • Ndiqni portofolin tuaj
 • Pulti
 • Njoftimet e çmimeve
 • Shenjat në trend
 • Shenjat në tendencë DeFi
 • Kontrolloni çmimet e gazit
 • Kontrolloni dominimin e Bitcoin
 • Gjeni adresat e shenjave
 • Gjeni llogaritë e rrjeteve sociale të argumenteve
 • Gjeni shkëmbimet që listojnë një shenjë specifike
 • Shenjat e shtuara së fundi
 • Lajme
 • Data historike
 • Krahasoni
 • Raportet
 • Fjalorth
 • Gëzim
 • Trare

Shkëmbimet kryesore për tregtimin e monedhave simbolike. Ndiqni udhëzimet dhe fitoni para të pakufizuara

BinancePoloniexBitfinexHuobiMXCProBITGate.ioCoinbase

2. Gjurmuesi i portofolit të CoinGecko

Një nga veçoritë më të mira të CoinGecko është gjurmuesi i portofolit; këtu janë arsyet kryesore për t'i dhënë një goditje:

 • Për shkak të sasisë së madhe të shenjave që gjenden në bazën e të dhënave, rrallë, nëse ndonjëherë, do të përpiqeni të gjeni një shenjë që nuk mund të gjendet. Për këtë arsye, gjurmuesi i portofolit CoinGecko është një nga opsionet më të mira të disponueshme sot.
 • Ndryshe nga shumë gjurmues të portofolit, CoinGecko është i bazuar në ueb, kështu që qasja në portofolin tuaj mund të realizohet nga çdo pajisje me lidhje interneti. Kjo do të thotë që nuk do t'ju duhet të shkarkoni aplikacionin, por mund ta shkarkoni aplikacionin vendas në pajisjet tuaja.
 • Është plotësisht falas për t'u përdorur.
 • Nuk ka reklama të bezdisshme për t'u marrë me të.

Vendosja e gjurmuesit tuaj të portofolit

 1. Klikoni ikonën e dytë të rrethuar me të kuqe në këndin e sipërm djathtas.

2. Do të shihni një meny me zbritje që përfshin Portofoli , Sinjalizim për Çmimet , Identifikimi dhe Siguria dhe Dalja . Kliko Portofoli .

3. Shkruani shkurtesën ose emrin e plotë të shenjës. Në këtë shembull, ne do të kërkojmë për shenjën Swapfolio (SWFL).

4. Klikoni shenjën nga lista e rezultateve që shfaqen.

5. Mund të shihni që Swapfolio është shtuar në portofol.

6. Për të filluar ndjekjen e portofolit tuaj, duhet të klikoni simbolin plus të rrethuar me të kuqe.

7. Futni çmimin e paguar për secilin token, numrin e argumenteve që mbani dhe datën e kryerjes së transaksionit.

8. Në këtë shembull, ne do të supozojmë se sapo kemi blerë 10,000 tokena SWFL. Gjithçka që nevojitet është të futni numrin e argumenteve dhe pjesa tjetër do të llogaritet automatikisht. Nëse po përpiqeni të futni një transaksion që nuk është kryer së fundmi, do t'ju duhet të futni manualisht këto fusha pasi vetëm çmimet dhe datat më aktuale futen automatikisht.

9. Tani keni shtuar me sukses një nga kriptomat tuaja në gjurmuesin e portofolit, tani ju duhet ta përsërisni këtë proces për çdo token tjetër që zotëroni.

Kuptimi i Përmbledhjes së Portofolit

 • Kutia e kuqe tregon vlerën dhe sasinë totale të tokenit tuaj, klikoni atë për të modifikuar/shikuar historinë tuaj të transaksioneve.
 • Kutia e verdhë tregon zotërimet tuaja të përgjithshme dhe statistikat përkatëse.
 • Kutia jeshile tregon filtrat që mund të klikoni për të renditur zotërimet tuaja sipas renditjes së monedhës, emrit, çmimit, afateve të shumta kohore, kapitalit të tregut ose thjesht sipas zotërimeve.
 • Rrethi blu tregon butonin e listës së vëzhgimit; klikoni atë për ta shtuar në listën tuaj të vëzhgimit. Më shumë për këtë më vonë.

Pasi të klikoni këtë buton, do të shihni shumë opsione të tjera për të zgjedhur. Për shembull, nëse ndryshoni  USD  në  BTC , portofoli juaj dhe çdo aktiv tjetër që shihni do të kenë vlerat e vlerave të treguara në satoshis dhe jo në dollarë.

Këshillë: Mbani gjithmonë shënime për të gjitha transaksionet për qëllime tatimore. Të gjithë gjurmuesit e portofolit do të fusin automatikisht çmimin AKTUAL të një tokeni dhe jo çmimin aktual që keni paguar në momentin e blerjes. 

Rekomandohet shumë që të regjistroni të gjitha transaksionet në momentin e blerjes për të shmangur harresën dhe futjen e çmimeve të pasakta të blerjes për transaksionet tuaja.

Dështimi për të raportuar fitimet e bëra në kripto mund të rezultojë në gjoba dhe gjoba të mëdha – dhe ndoshta me burg. Flisni GJITHMONË me një profesionist tatimor për ndihmë dhe përdorni aplikacione celulare si Delta, CoinStats ose Blockfolio për të mbajtur të dhëna të shkëlqyera.

Shkarkoni Aplikacionin

Nëse dëshironi që aplikacioni të shmangë hapjen e shfletuesit tuaj për të përdorur CoinGecko, gjeni OS-në e duhur dhe instaloni versionin e duhur.

Android Google Play - Apple App Store - Chrome Web Store

Duke përdorur Kutinë e Kërkimit

Ka disa mënyra për të gjetur të dhënat për një shenjë, aktiv ose shkëmbim të caktuar, por përdorimi i kutisë së kërkimit është metoda më e lehtë dhe më e shpejtë.

Kërkoni për asete/shkëmbime

Kërkimi i një tokeni ose një shkëmbimi bëhet në të njëjtën mënyrë.

Metoda #1: Duke futur emrin e tokenit/shkëmbimit në kutinë e kërkimit, më pas duke klikuar rezultatin e dëshiruar të kërkimit.

Metoda numër 2:

Hapi 1: Klikoni " Tregjet ".

Hapi 2: Klikoni ' Shkëmbimet '.

Kërkoni për shenja në trend

Shenjat në tendencë mund të jenë fitimprurëse për t'u blerë - nëse bëni kërkimin, futni pozicionin në një pikë hyrjeje të arsyeshme, kini durimin për t'i mbajtur ato përmes tendencave të rënies - duke menaxhuar rrezikun.

Këto lista mund të përdoren për të gjetur investime të mundshme duke marrë parasysh aktivin kur performon mirë ose dobët, më pas duke e shtuar aktivin në pultin tuaj – duke pritur për zbritjen më të mirë të mundshme. Pak durim shkon shumë.

Ka tre mënyra për të gjetur argumentet në trend:

Metoda # 1:  Klikoni në kutinë e kërkimit, e cila do të shfaqë menjëherë një meny rënëse për ju për të parë listën e monedhave në trend.

Metoda numër 2:

Hapi 1: Klikoni " Tregjet ".

Hapi 2: Pasi të klikoni ' Tregjet ', do të shfaqet një menu pop-up, kliko ' Zbulo '.

Faqja ' Zbuloni' do të listojë pesë lloje të shenjave në trend:

Kërkimi në tendencë

Këto janë shenja që kërkohen më shumë përmes kutisë së kërkimit.

Monedhat më të votuara

Këto janë argumentet që votohen më shumë. Votat mund të hidhen duke klikuar ose simbolet me gishtin e madh lart ose poshtë të vendosur në faqen e shenjës.

Ndjenja pozitive

Këto janë argumentet që janë votuar më së shumti. Votat pro mund të hidhen duke klikuar simbolin e verdhë të gishtit të madh.

Shtuar së fundi

Këto janë shenja që sapo janë shtuar në bazën e të dhënave.

Me e vizituara

Këto janë shenja që kanë pasur më shumë vizita në faqe për çdo shenjë të caktuar.

Metoda numër 3:

Hapi 1: Klikoni " Tregjet ".

Hapi 2: Pasi të klikoni '  Tregu ', do të shfaqet një menu pop-up. Klikoni " Lëvizësit e mëdhenj ".

Kjo faqe do të shfaqë fituesit dhe humbësit më të mëdhenj. Filtri i parazgjedhur është caktuar për një kornizë kohore 24-orëshe me vlerat e treguara në USD. Këto cilësime mund të rregullohen duke klikuar dy butonat e gjelbër të vendosur në krye të faqes.

Shenjat në tendencë DeFi

Faqja ' DeFi' është e mbushur me statistika të përgjithshme të vendosura në krye të faqes, të cilat mund të filtrohen sipas kornizave të ndryshme kohore.

Një listë e top-100 argumenteve DeFi ndodhet në fund të faqes. Gjithashtu mund të filtrohet për të gjetur rezultatet e dëshiruara.

Hapi 1: Klikoni ' DeFi '.

Hapi 2: Lëvizni poshtë drejt fundit për listën.

Hapi 3: Klikoni butonat e theksuar me të kuqe për të filtruar të dhënat.

Hapi 4: Klikoni yllin në të gjelbër për të shtuar shenjën në gjurmuesin/pultin e portofolit tuaj.

Përdorimi i filtrave

Filtrat mund të përdoren sa herë që shihni rreshtin e treguar më poshtë, i vendosur në krye të të gjitha listave. Klikoni cilindo nga butonat e bardhë për ta zgjedhur, më pas klikoni përsëri për ta rirenditur listën në rend të kundërt. Le të shqyrtojmë se çfarë do të thotë secili prej këtyre filtrave.

Monedha: Filtro listën sipas emrit të shenjës duke klikuar në monedhë .

Çmimi : Filtro listën sipas kostos së tokenit duke klikuar mbi Çmimi .

1h : Filtro listën sipas performancës së shenjës në orën e kaluar duke klikuar në  1h .

24h : Filtro listën sipas performancës së shenjës në 24 orët e fundit duke klikuar në  24h .

7d : Filtro listën sipas performancës së shenjës në javën e kaluar duke klikuar në  7d .

Kapitalizimi i tregut: Kapitalizimi i tregut është një mënyrë e thjeshtë për të zbuluar se sa i madh është një aktiv dhe mund t'ju ndihmojë të merrni vendime më të zgjuara për investime.

Kapaciteti i tregut plotësisht i holluar: Një kapitalizim tregu plotësisht i holluar është ajo që do të ishte kapitali i tij i tregut nëse të gjitha opsionet do të ushtroheshin dhe të gjitha aktivet e konvertueshme do të shkëmbeheshin me aktivin.

PARALAJMËRIM: Nuk këshillohet që të hidheni automatikisht në monedhat në trend pa bërë disa grafikime bazë dhe pa vënë në kërkim.

Hartimi i niveleve të mbështetjes dhe rezistencës për të gjetur pikat optimale të hyrjes/daljes për pozicionet tuaja është gjëja e kujdesshme që duhet bërë.

Këshillë : Për të mësuar rreth grafikimeve, Investopedia është një burim i shkëlqyer si për spekulantin/investitorin me përvojë dhe atë të papërvojë.

Paneli

Paneli është një mënyrë e përshtatshme për të gjurmuar investimet e mundshme për shkak të paraqitjes kompakte të pultit. Duke lejuar që disa argumente të shihen thjesht duke lëvizur poshtë. Paneli është një veçori e nënvlerësuar që shumica e sajteve të ngjashme me CMC nuk kanë arritur ta ofrojnë.

 1. Klikoni simbolin e faqerojtësit që ndodhet në këndin e sipërm djathtas të faqes.

2. Kliko "Shto monedhën tënde të parë" për të filluar shtimin e argumenteve.

3. Shkruani shkurtesën e simbolit ose emrin e plotë që kërkoni, më pas klikoni rezultatin që dëshironi.

4. Ju keni shtuar me sukses token Swapfolio në panelin tuaj.

5. Gjithçka që mbetet është që ju të shtoni të gjitha shenjat e tjera që dëshironi të gjurmoni.

Këshillë: Mund t'i riorganizoni dritaret e shenjave duke klikuar shigjetat e bardha në këndin e sipërm djathtas të secilës dritare simboli dhe më pas zvarriteni dritaren në vendndodhjen e dëshiruar.

Si të ndryshoni shumat e vlerave të shfaqura

Ju gjithmonë mund ta ndryshoni vlerën e dollarit të çdo aktivi ose portofoli në BTC, ETH, midis shumë monedhave të tjera fiat/kriptovalutave të tjera duke klikuar butonin USD të theksuar me të kuqe (që ndodhet në krye të faqes).

Pasi të klikoni monedhën e paracaktuar, do të shfaqet një menu pop-up. Ju mund të zgjidhni nga një gamë e gjerë monedhash fiat ose kriptomonedha për të ndryshuar vlerën.

Kontrolloni çmimet e gazit

Çmimet e gazit duhet të kontrollohen gjithmonë përpara se të bëni çdo lloj transaksioni në zinxhirin e bllokut Ethereum. Dështimi për ta bërë këtë mund të rezultojë në humbje të gazit që rezulton në një transaksion të dështuar (tx), tx që ngecin (nganjëherë për orë të tëra, apo edhe ditë) dhe duke lejuar që tx të shumta të rezervohen. Kjo mund të rezultojë në humbjen e mundësive optimale për shkak të Metamask që ka shumë txs të mbërthyer në radhë.

Mund ta vendosësh kursorin mbi këtë zonë për të parë çmimet e rekomanduara për të arritur objektivin tënd. Do të shihni çmimet që duhet të dërgoni me shpejtësi të shpejtë , standarde dhe të sigurt .

Kontrolloni dominimin e Bitcoin

Dominimi i Bitcoin është një metrikë që mund t'ju ndihmojë të vendosni se sa nga kapitali juaj duhet të ndani për altcoins.

Për shembull, imagjinoni që kapitali total i tregut të të gjitha kriptomonedhave aktualisht qëndron në 100 miliardë dollarë. Nëse kapitali i tregut të Bitcoin përfaqësonte 60 miliardë dollarë nga kjo, dominimi i Bitcoin do të qëndronte në 60%.

Është gjithashtu padyshim mjeti më i saktë matës kur krahasojmë performancat e çmimeve të Bitcoin dhe të gjitha kriptomonedhave të tjera. Ndërsa dominimi i Bitcoin bie, probabiliteti për sezonin alt (sezoni altcoin) rritet.

Paraqitja e faqes së shenjës

Hapi i parë për të shqyrtuar ndonjë shenjë për qëllime investimi është të bëni kujdesin tuaj të duhur. Kjo përfshin leximin e letrës së bardhë, kërkimin e ekipit, kodin, udhërrëfyesit, llogaritë e mediave sociale, likuiditetin, ndër shumë faktorë të tjerë themelorë.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është screely-1609125579809-844x1024.png

Duke klikuar lidhjen e një token, do të shfaqen detajet e plota të tokenit të zgjedhur.

Për ta arritur këtë, do t'ju duhet të kuptoni të dhënat në faqen token. Kjo faqe është e ngarkuar me të dhëna dhe burime kritike me të cilat do të duhet të njiheni për të marrë vendimet sa më të informuara të mundshme.

Nëngrupet e faqes ndahen në seksione për të identifikuar dhe lokalizuar shpejt butonat/filtrat.

Lëvizni poshtë në fund për të parë shkëmbimet që listojnë tokenin që po kërkoni.

Le të shqyrtojmë pamjen e ekranit të faqes së tokenit SWFL, një nga një. Ne gjithashtu do të mbulojmë disa baza mbi aplikacionin dhe arsyetimin pas përdorimit të veçorive të caktuara.

Seksioni 1

Shtoni një Token në Portofolin/Pultin tuaj

Klikoni yllin e bardhë në faqen e shenjës së aktivit të dëshiruar për ta shtuar atë në gjurmuesin/panelin e portofolit tuaj për një mënyrë të përshtatshme për të mbajtur gjurmët e të gjitha investimeve tuaja aktuale dhe të mundshme.

Ndrysho shumat e vlerës

Në çdo faqe shkëmbimi ose token, për të ndryshuar shumat e vlerës nga USD në një fiat/kripto tjetër, klikoni 'USD' me ngjyrë të gjelbër në opsionin e zgjedhjes suaj.

Njoftimet e çmimeve

Një veçori tjetër që duhet t'i kushtoni vëmendje janë sinjalizimet e çmimeve. Vendosni një alarm, në mënyrë që të mos humbisni një zbritje të mirë ose që të dini se kur fillon të pompohet token juaj.

Në imazhin më poshtë, sinjalizimi i shenjës është vendosur për 0,10 dollarë. Kur token SWFL arrin $0,10, një sinjalizim do të dalë duke ju njoftuar për ndryshimin e çmimit. Ju mund të zgjidhni monedha të ndryshme fiat ose kriptomonedha për të aktivizuar alarmin.

Duke klikuar skedën ' Përsëritëse ', ky sinjalizues do të vazhdojë të fiket sa herë që të aktivizohet pragu prej 0,10 dollarësh – nga çmimet më të ulëta në më të larta ose më të larta në çmime më të ulëta.

Në seksionin e mëposhtëm, do të gjeni faqet e internetit informuese, llogaritë e mediave sociale, llojin e eksploruesit, adresat e shenjave, midis informacioneve të tjera përkatëse:

Kapaku i tregut

Shenja Swapfolio renditet në vendin e 916 nga 6075 token në kohën e shkrimit bazuar në të dhënat.

Faqja e internetit

Faqja kryesore e projektit është vendi ku do të gjeni të dhënat e nevojshme për të hulumtuar shenjën. Letra të bardha, harta rrugore, ekipi pas projektit, tokenomics dhe partneritete gjenden lehtësisht këtu.

Këtu duhet të fillojë kërkimi juaj. Bazat e forta, një ekip kompetent dhe një rast i vërtetë përdorimi duhet t'ju japin një matës të mirë se sa e rrezikshme/fitimprurëse është situata.

Eksploruesit

Ju mund të përdorni lidhjet pranë Explorers për të inspektuar detajet e një adrese të caktuar token. Supozoni se keni dashur ndonjëherë të dini numrin e adresave që ekzistojnë, profilet sociale të tokenit, shkëmbimet ku është listuar token, likuiditetin e tokenit ose keni dashur të shihni transaksionet më të fundit që po ndodhin. Në atë rast, këtu mund t'i gjeni të gjitha.

Ka disa eksplorues të ndryshëm, por të gjithë bëjnë gjëra në mënyrë të ngjashme. Ethplorer ofron një tabelë çmimesh të shkëlqyera, por i mungojnë shumë nga të dhënat e ofruara në Etherscan. Provoni të përdorni disa dhe t'i krahasoni ato.

Më pas, mund të zgjidhni të përdorni të preferuarën tuaj duke kopjuar adresën e shenjës dhe duke e ngjitur në kutinë e kërkimit të eksploruesit që preferoni.

Kontrata

" Kontrata " i referohet adresës së kontratës simbolike, e cila është ndoshta funksioni më i përdorur në CoinGecko, dhe për një arsye të mirë. Mashtruesit që promovojnë adresa të rreme kontratash është një metodë standarde për aktorët e këqij për t'ju ndarë nga paratë tuaja të fituara me vështirësi.

Gjeni adresat e shenjave

Mos u mashtroni; kërkoni gjithmonë një shenjë të mundshme, tërhiqni faqen e tokenit dhe kopjoni adresën e tokenit duke klikuar dy simbolet e bardha të dokumentit.

Prej andej, mund të zgjidhni të ngjisni adresën në një DEX si Uniswap për ta gjetur/blerë atë, ose mund të analizoni adresën dhe të nxirrni edhe më shumë të dhëna

Këshillë: Kontrollimi për të parë se kur është shtuar likuiditeti (dhe sa dhe kur) së bashku me kontrollin për të parë nëse është hequr ndonjë, mund t'ju shpëtojë fjalë për fjalë nga ndezja e parave tuaja në zjarr.

Komuniteti

Këto lidhje janë të gjitha llogaritë e mediave sociale për shenjën që po kërkoni. Këto mund të përdoren për të vlerësuar nivelet e angazhimit, përditësimet, promovimet, lajmet, numrin e ndjekësve, sa shpesh poston llogaria, etj.

Etiketat

Kategoria e shenjave që po hulumtoni është etiketuar me etiketa dhe mund të përdoret për të gjetur shenja të ngjashme që mund t'ju interesojnë gjithashtu.

Data historike

Të dhënat historike janë vendi ku mund të gjeni të dhënat historike të çmimit të tokenit.

Për ta gjetur atë, shkoni te faqja e shenjave. Do të gjeni skedën sipër shiritit të gjelbër.

Filtroni të dhënat sipas kornizave kohore të shfaqura ose shkruani me dorë diapazonin e datave.

Lajme

Lexoni mbi lajmet më të fundit të përgjithshme të kriptos.

Klikoni 'Lajmet' për të shfaqur menunë pop-up.

Kliko 'Lajme' përsëri.

Krahasoni

Kjo veçori është thelbësore kur vendosni midis disa argumenteve, krahasoni lehtësisht deri në pesë investime të mundshme në të njëjtën kohë.

Klikoni "Mjetet", pastaj "Krahaso".

Raportet

Këto raporte të thelluara janë të mbushura me infografikë të vlefshëm dhe depërtues në treg, monedha, shkëmbime, pika kryesore, Bitcoin, DeFi dhe vëllim. Këto raporte janë të disponueshme në disa gjuhë.

Klikoni 'Burimet'.

Klikoni 'Raportet'.

Fjalorth

Përdorni fjalorin për të kërkuar terma teknikë për të cilët nuk jeni të sigurt.

Kliko 'Mëso'.

Klikoni 'Fjalori'.

Përditësimet e rrezeve

Përditësimet e rrezeve janë njoftime direkt nga ekipi i projektit. Këto përditësime përfshijnë monedha dhe shkëmbime.

Klikoni 'Lajme'.

Klikoni "Rreze".

CoinGecko Buzz

CoinGecko Buzz ofron  listaudhëzues dhe  artikuj njohurish mbi  Bitcoin dhe asete të tjera dixhitale.

Kliko 'Mëso'.

Kliko 'CoinGecko Buzz'.

Lexo më shumë: Hulumtoni kriptomonedhën përpara se të investoni në 5 hapa bazë

konkluzioni

Kjo mbulon veçoritë më të dobishme të CoinGecko dhe shpresojmë që të keni mësuar disa gjëra që mund t'ju ndihmojnë ta bëni 2022-shin më fitimprurës se 2021-shin.

Faleminderit që lexuat!

Top 10+ Pay Per Click (PPC) Advertising Agencies Reviews 2020 – TopDevelopers.co

A thoroughly researched list of top PPC Marketing Agencies with their ratings & reviews to help find the best Pay Per Click Management companies around the world.

The list of top-rated Pay Per Click Service providers in the market to get a better place in google and other search engines. TopDevelopers have picked the best PPC service providing companies for you, after understanding your interest in establishing your business. We list the genuine Pay Per Click marketing agencies that can handle your PPC campaigns across various platforms to get better traffic with the best PPC services. The PPC companies listed here are further ranked based on various aspects among hundreds of competitors.

Check out the list of Best Pay Per Click (PPC) Advertising Firms & Adwords Management Agencies at Topdevelopers.co.

#top pay per click (ppc) advertising companies #best pay per click (ppc) advertising firms #best ppc service providing companies #ppc marketing agencies #pay per click #adwords management agencies

Ben Taylor

Ben Taylor

1651649203

Using CoinGecko Like A Pro | A Guide to CoinGecko For Beginner's

In this post, you'll learn What is CoinGecko, Using CoinGecko Like A Pro | A Guide to CoinGecko For Beginner's

1. What is CoinGecko?

CoinGecko is an independent cryptocurrency data aggregator that tracks over 9,000 cryptos, including ADA, TFUEL, FLOW, HEX and more, across hundreds of exchanges worldwide. The service offers the perfect way for you to decide when to trade your cryptos and what for. CoinGecko is not a trading platform in and of itself, instead, it provides charts and information on everything crypto, so you can compare exchanges, discover NFTs, track your portfolio and much more.

How Does It Work?

CoinGecko could be your best friend when trading cryptocurrencies like Polkadot (DOT), Pundi X (NPXS), PancakeSwap (CAKE) and Refinable (FINE). Its platform boasts many unique features that are easy to navigate and make comparing cryptos simple. The filters allow users to class assets by criteria that are important to them, making the user experience totally customisable. Your viewing options can be sorted by the last hour, day, week or month, so the CoinGecko services can be used for scalpers, day traders and hoarders alike.

The company’s most popular feature falls under the ‘markets’ tab and consists of a list of cryptocurrency pairs and the exchanges offering them, alongside a wealth of other useful details like market cap and volume. This makes tracking down profitable opportunities and exploring new markets a doddle.

CoinGecko also offers a spread of general information news about each asset, whether big like Shiba Inu and Hex or smaller like Sushi and Reef, covering its technology, market analysis, domination index and many more critical insights.

The platform provides information that is critical when deciding which cryptocurrencies are on the rise. For example, a trading volume to market capitalization ratio, as well as a portfolio tracker and social network activities broadcasting the latest crypto news, Onchain indicators, recently added coins and ICOs and candlestick charts that can be converted from TradingView.

CoinGecko has embedded widgets, an app, a news feed, market cap data, multiple hyperlinks and google sheets into the site, ensuring the accessibility of the website to all levels of traders. In addition to this, the company’s market-leading APIs help to ensure its services are constantly being advanced.

Why Use CoinGecko?

CoinGecko is a trusted name in the industry, regarded as a leading source for tracking the crypto world. The platform is preferred by leaders in the industry, including Trust Wallet, Etherscan, Trezor, Metamask and hundreds of other crypto platforms.

The independent nature of CoinGecko ensures it remains a reliable source of information as the firm provides unbiased, live market data without any incentive to prefer one crypto over another.

The app is available on iOS and Android and offers the perfect way to track the profitability of your trades on the go. It allows you to keep the whole crypto market in your pocket. With over 1.7 thousand reviews on the Apple App Store and averaging a 4.8-star rating, the app is well received by its users.

CoinGecko’s prices are very low, catering to all levels of traders. If you trade casually or are new to the market, the free account will provide more than enough information to help you refine your trading. More seasoned clients may find it useful to purchase the premium or premium plus accounts for their added rewards and services, though these are still competitively priced.

CoinGecko also rewards its users, both free and paid, with “candies” for logging in each day. These candies can be collected and then used to purchase a range of items. These include the company’s “How to DeFi” book, discount vouchers and several NFT options.

CoinGecko Accounts

CoinGecko offers several accounts to support traders of any level.

Free Account

 • Sync your portfolio over multiple devices to help track your holdings
 • Live prices and charts on thousands of cryptos
 • Daily candy rewards

Premium Account – £4.19/month

 • Ad-free on the web platform, mobile app and newsletter
 • Additional daily candy rewards
 • Access to exclusive NFTs

Premium Plus Account –  £8.32/month

 • Free access to CoinGecko publications like the ‘How to DeFi’ book series
 • Privat chat function with CoinGecko’s research analysts
 • Early access to new features.
 • Yet more candies

What Does CoinGecko Offer?

With so many tools and an abundance of data in one location, being well-versed with CoinGecko will give you all the confidence you need (with enough time spent on researching) to make the most informed decisions possible. There’s a lot to cover, so let’s get started.

Going through every feature available is beyond the scope of this article. To keep things manageable, we will go over the most useful features you can start using right away.

 • Track your portfolio
 • The dashboard
 • Price Alerts
 • Trending tokens
 • Trending DeFi tokens
 • Check gas prices
 • Check Bitcoin dominance
 • Locate token addresses
 • Locate social media accounts of tokens
 • Locate exchanges that list a specific token
 • Recently added tokens
 • News
 • Historical data
 • Compare
 • Reports
 • Glossary
 • Buzz
 • Beam

Top exchanges for token-coin trading. Follow instructions and make unlimited money

BinancePoloniexBitfinexHuobiMXCProBITGate.ioCoinbase

2. CoinGecko’s Portfolio Tracker

One of the best features of CoinGecko is the portfolio tracker; here are the main reasons for giving it a shot:

 • Due to the sheer quantity of tokens that are found in the database, rarely, if ever, will you try to find a token that can’t be found. For this reason, the CoinGecko portfolio tracker is one of the best options available today.
 • Unlike many portfolio trackers, CoinGecko’s is web-based, so accessing your portfolio can be accomplished from any device with an internet connection. This means you won’t have to download the app, but you can download the native app to your devices.
 • It’s completely free to use.
 • There are no annoying ads to deal with.

Setting Up Your Portfolio Tracker

 1. Click the second icon circled in red at the upper-right corner.

2. You’ll see a drop-down menu that includes Portfolio, Price Alert, Login & Security, and Sign Out. Click Portfolio.

3. Type in the token’s abbreviation or full name. In this example, we will search for the Swapfolio token (SWFL).

4. Click the token from the list of results that are displayed.

5. You can see that Swapfolio has been added to the portfolio.

6. To start tracking your portfolio, you must click the plus symbol circled in red.

7. Enter the price paid for each token, the number of tokens you hold, and the date the transaction was made.

8. In this example, we will assume we have just bought 10,000 SWFL tokens. All that is needed is to enter the number of tokens and the rest will be automatically calculated. If you are trying to enter a transaction that wasn’t recently made, you will manually have to enter these fields as only the most current prices and dates are automatically entered.

9. You have now successfully added one of your cryptos to the portfolio tracker, now you need to repeat this process for every other token you own.

Understanding the Portfolio Overview

 • The red box indicates your token’s total value and quantity, click it to edit/view your transaction history.
 • The yellow box indicates your overall holdings and relevant stats.
 • The green box indicates filters you can click to sort your holdings by coin rank, name, price, multiple timeframes, market cap, or simply by holdings.
 • The blue circle indicates the watchlist button; click it to add it to your watchlist. More on this later.

Upon clicking this button, you will see many other options to select. For example, if you change USD to BTC, your portfolio, and any other asset you view will have the value amounts shown in satoshis and not dollars.

Tip: Always keep records of all transactions for tax purposes. All portfolio trackers will automatically enter the CURRENT price of a token and not the actual price you paid at the time of purchase. 

It is highly recommended that you log all transactions at the purchase time to avoid being forgetful and entering inaccurate purchase prices for your transactions.

Failure to report gains made in crypto can result in steep fines and penalties – and possibly jail time. ALWAYS speak to a tax professional for help and use mobile apps like Delta, CoinStats, or Blockfolio to keep excellent records.

Download the App

If you want the app to avoid having to open your browser to use CoinGecko, find the appropriate OS, and install the correct version.

Android Google Play - Apple App Store - Chrome Web Store

Using the Search Box

There are a few ways for you to find the data for a particular token, asset, or exchange but using the search box is by far the easiest and the fastest method.

Search for Assets/Exchanges

Looking up a token or an exchange is done in the same way.

Method #1: By entering the token/exchange name in the search box, then clicking the desired search result.

Method #2:

Step 1: Click ‘Markets‘.

Step 2: Click ‘Exchanges‘.

Search For Trending Tokens

Trending tokens can be profitable to buy – IF you do the research, enter the position at a reasonable entry point, have the patience to hold them through bearish trends – while managing risk.

These lists can be used to find potential investments by taking note of the asset when performing well or poorly, then adding the asset to your dashboard – waiting for the best possible discount. A little bit of patience goes a long way.

There are three ways to find trending tokens:

Method #1: Click the search box, which will instantly bring up a drop-down menu for you to see the list of trending coins.

Method #2:

Step 1: Click ‘Markets‘.

Step 2: Upon clicking ‘Markets‘, a pop-up menu will appear, click ‘Discover‘.

The ‘Discover’ page will list five types of trending tokens:

Trending Search

These are tokens that are searched the most via the search box.

Most Voted Coins

These are tokens that are voted on the most. Votes can be cast by clicking either the thumbs up or down symbols located on the token page.

Positive Sentiment

These are tokens that are up-voted on the most. Up-votes can be cast by clicking the yellow thumb symbol.

Recently Added

These are tokens that have just recently been added to the database.

Most Visited

These are tokens that have had the most page visits for any given tokens.

Method #3:

Step 1: Click ‘Markets‘.

Step 2: Upon clicking ‘ Market,’ a pop-up menu will appear. Click ‘Large Movers‘.

This page will display the biggest gainers and losers. The default filter is set for a 24-hour time frame with values shown in USD. These settings can be adjusted by clicking the two green buttons located at the top of the page.

Trending DeFi Tokens

The ‘DeFi’ page is packed with general stats are located at the top of the page, which can be filtered by different time frames.

A list of the top-100 DeFi tokens is located at the bottom of the page. It can also be filtered to find the desired results.

Step 1: Click ‘DeFi‘.

Step 2: Scroll down towards the bottom for the list.

Step 3: Click the buttons highlighted in red to filter the data.

Step 4: Click the star in green to add the token to your portfolio tracker/dashboard.

Using Filters

Filters can be used whenever you see the row shown below, located at the top of all lists. Click any of the white buttons to select it, then click it again to reorder the list in reverse order. Let’s review what each of these filters means.

Coin: Filter the list by the name of the token by clicking on Coin.

Price: Filter the list by the cost of the token by clicking on Price.

1h: Filter the list by the token’s performance in the past hour by clicking on 1h.

24h: Filter the list by the token’s performance in the past 24 hours by clicking on 24h.

7d: Filter the list by the token’s performance in the past week by clicking on 7d.

Market Capitalization: Market capitalization is a simple way of finding out how big an asset is, and it can help you make smarter investment decisions.

Fully Diluted Marketcap: A fully diluted market capitalization is what its market cap would be if all options were exercised and all convertible assets were exchanged for the asset.

WARNING: It is ill-advised to automatically jump on trending coins without doing some basic charting and putting in the research.

Charting for support and resistance levels to find optimal entry/exit points for your positions is the prudent thing to do.

Tip: To learn about charting, Investopedia is an excellent resource for both the experienced and inexperienced speculator/investor.

The Dashboard

The dashboard is a convenient way to track potential investments due to the compact layout of the dashboard. Allowing for multiple tokens to be viewed simply by scrolling down. The dashboard is an underestimated feature that most sites similar to CMC have failed to deliver.

 1. Click the bookmark symbol located in the upper-right corner of the page.

2. Click “Add your first coin” to begin adding tokens.

3. Type in the token abbreviation or full name you are looking for, then click the result you desire.

4. You’ve successfully added the Swapfolio token to your dashboard.

5. All that’s left is for you to add all the other tokens you wish to track.

Tip: You can rearrange the token windows by clicking the white arrows in the upper-right corner of each token window, then dragging the window to the desired location.

How to Change the Value Amounts Displayed

You can always change the dollar value of any asset or portfolio to BTC, ETH, among many other fiat currencies/other cryptocurrencies by clicking the USD button highlighted in red (located at the very top of the page).

Upon clicking the default currency, a pop-up menu will appear. You can choose from a wide range of fiat currencies or cryptocurrency to change the value amounts to.

Check Gas Prices

Gas prices should always be checked before making any kind of transaction on the Ethereum blockchain. Failure to do so can result in wasted gas that results in a failed transaction (tx), txs that get stuck (sometimes for hours, or even days), and allowing for multiple txs to get backed up. This can result in you missing out on optimal opportunities due to Metamask having multiple txs stuck in the queue.

You can hover the cursor over this area to see the recommended prices to achieve your objective. You’ll see the prices for you to send at fast, standard, and safe speeds.

Check Bitcoin Dominance

Bitcoin dominance is a metric that can help you decide on how much of your capital you should allocate to altcoins.

For example, imagine that the total market cap of all cryptocurrencies currently stands at $100 billion. If Bitcoin’s market cap represented $60 billion of this, Bitcoin’s dominance would stand at 60%.

It is also arguably the most accurate measuring tool when comparing the price performances of Bitcoin and all other cryptocurrencies. As Bitcoin dominance drops, the probability for alt-season (altcoin season) increases.

Token Page Layout

The first step to considering any token for investing purposes is to do your due diligence. This includes reading the whitepaper, researching the team, the code, road-maps, social media accounts, liquidity, among many other fundamental factors.

This image has an empty alt attribute; its file name is screely-1609125579809-844x1024.png

By clicking a token’s link, the full details of the token selected will appear.

In order to accomplish this, you’ll need to understand the data on the token page. This page is loaded with critical data and resources that you will have to familiarize yourself with in order to make the most informed decisions possible.

Subsets of the page are divided into sections to identify and locate the the buttons/filters quickly.

Scroll down to the bottom to see the exchanges that list the token you’re researching.

Let’s review the screenshot of the SWFL token page, one by one. We’ll also cover some basics on the application and the reasoning behind using certain features.

Section 1

Add a Token to Your Portfolio/Dashboard

Click the white star on the token page of the desired asset to add it to your portfolio tracker/dashboard for a convenient way to keep track of all your current and potential investments.

Change Value Amounts

On any exchange or token page, to change the value amounts from USD to another fiat/crypto, click ‘USD,’ in green to the option of your choice.

Price Alerts

Another feature you should take note of is the price alerts. Set an alert, so you don’t miss a good discount or so that you know when your token starts to pump.

In the image below, the token alert is set for $0.10. When the SWFL token reaches $0.10, an alert will go off notifying you of the change in price. You can select different fiat currencies or cryptocurrencies to trigger the alert.

By clicking the ‘Recurring‘ tab, this alert will continue to go off any time that threshold of $0.10 is triggered – from lower to higher prices or higher to lower prices.

In the following section, you’ll find informational websites, social media accounts, the explorer type, token addresses, among other relevant information:

Market Cap

The Swapfolio token is ranked #916 out of 6,075 tokens at the time of writing based on the data.

Website

The project’s homepage is where you’ll find the data needed to research the token. Whitepapers, road-maps, the team behind the project, tokenomics, & partnerships are easily found here.

This is where your research should begin. Solid fundamentals, a competent team, and a real use-case should give you a good gauge of how risky/profitable the situation is.

Explorers

You can access the links next to Explorers to inspect the details of a particular token address. Suppose you ever wanted to know the number of addresses in existence, social profiles of the token, the exchanges the token is listed on, the liquidity of the token, or wanted to see the latest transactions taking place. In that case, this is where to find all of it.

There are several different explorers but they all do things similarly. Ethplorer offers an excellent price chart but lacks much of the data provided on Etherscan. Try using a few and comparing them.

Afterward, you can choose to use your favorite by copying the token address and pasting it in the search box of the explorer you prefer.

Contract

Contract‘ refers to the token contract address, which is probably the most used feature on CoinGecko, and for a good reason. Scammers promoting fake contract addresses is a standard method for bad-actors to part you from your hard-earned money.

Locate Token Addresses

Don’t be fooled; always look up a potential token, pull up the token page, and copy the token address by clicking the two white document symbols.

From there, you can choose to paste the address on a DEX like Uniswap to locate/purchase it, or you could analyze the address and dig up even more data

Tip: Checking to see when liquidity was added (and how much, and when) along with checking to see if any was removed, could literally save you from lighting your money on fire.

Community

These links are all the social media accounts for the token you’re researching. These can be used to gauge engagement levels, updates, promos, news, follower counts, how frequently the account is posting, etc.

Tags

The token category you’re researching is labeled with tags and can be used to find similar tokens you might also be interested in.

Historical Data

Historical data is where you can find the historical records of the price of the token.

To locate it, go to the token page. You’ll find the tab above the green bar.

Filter the data by the time frames shown or type in the range of dates manually.

News

Read up on the latest general crypto news.

Click ‘News‘ to bring up the pop-up menu.

Click ‘News‘ again.

Compare

This feature is essential when deciding between a few tokens, easily compare up to five potential investments simultaneously.

Click ‘Tools‘, then ‘Compare‘.

Reports

These in-depth reports are packed with valuable and insightful infographics on the market, coins, exchanges, highlights, Bitcoin, DeFi, and volume. These reports are available in several languages.

Click ‘Resources‘.

Click ‘Reports‘.

Glossary

Use the glossary to look up technical terms that you’re unsure of.

Click ‘Learn‘.

Click ‘Glossary‘.

Beam Updates

Beam updates are notifications directly from the project’s team. These updates include coins and exchanges.

Click ‘News‘.

Click ‘Beam‘.

CoinGecko Buzz

CoinGecko Buzz offers listsguides, and insights article on Bitcoin and other digital assets.

Click ‘Learn‘.

Click ‘CoinGecko Buzz‘.

Read more: Using CoinMarketCap Like A Pro | A Guide to Coinmarketcap (CMC)

Conclusion

That covers the most useful features of CoinGecko, and we hope you’ve learned some things that can help you make 2022 more profitable than 2021.

The article uses some materials from the source: swapfol.io

Thank you for reading!

#blockchain #cryptocurrency #CoinGecko

DM Gorillas

1604060667

Pay Per Click Management

Visit Digital Marketing Gorillas for the most affordable, genuine and result oriented pay per click services in Chicago, Illinois area. We deliver results that help our clients achieve their business objectives. With our pay per click management services, we handle our clients’ accounts on a daily basis and monitor bid prices and budgets to ensure that we are maximizing ROI. For more details visit our site https://www.digitalmarketinggorillas.com/

#pay per click services #pay per click management

rick william

1617133903

Magento 2 Shipping & Payment Per Customer Group

Magento 2 Shipping and Payment per Customer Group Extension helps store admin to enable specific shipping and payment methods per customer group. This extension allows admin can differentiate their customer group as per the store’s requirement.

#magento 2 #shipping & payment per customer group #payment per customer group