Ambert Lency

Ambert Lency

1650314400

Křížový řetěz | Otevřete cestu obchodu mezi blockchainem

Od svého vzniku Crypto obecně a DeFi konkrétně vytvořily mnoho z nejpřelomovějších aplikací desetiletí. Vyvíjí se stále více blockchainů, každý z nich má své pro a proti a přináší uživatelům určitou hodnotu. 

Většina současných blockchainů má sice ty nejrušivější technologie, ale má uzavřený design a nemůže se vzájemně ovlivňovat. Zdá se, že Cross-chain Bridge tento problém vyřeší. 

Dozvíme se více o Cross-chain Bridge? Proč je Cross-chain bridge nevyhnutelným trendem? Seznamte se s charakteristikami, typy s Cross-chain bridge!

 • Co je Cross-chain Bridge? Jak to funguje, typy křížových řetězových mostů
 • Proč je Cross-chain bridge nevyhnutelným trendem?
 • Některé z vynikajících projektů v poli Cross-chain bridge, jejich výhody a nevýhody, ze kterých lze hledat investiční příležitosti.

Co je to zkřížený řetěz?

Cross-chain bridge je Cross-chain bridge, který umožňuje přenos kryptografických aktiv, tokenů nebo dat z jednoho blockchainu do druhého, včetně vrstev 1, vrstvy 2, sidechain, childchain. 

Každý blockchain si můžete představit jako zemi. Pro zajištění vlastní bezpečnosti bude mít každá země jiné zákony a lidé se musí řídit zákony dané země. Téměř každá země má svůj měnový standard a je pro nás velmi obtížné používat měnu jedné země za druhou.

Blockchain je podobný, každý blockchain má jinou infrastrukturu a pravidla, pro zajištění bezpečnosti musí uzly při ověřování transakcí na řetězci dodržovat pravidla blockchainu. Každý blockchain má svůj vlastní tokenový standard (ERC, SPL, TRC,...).

Každý blockchain jako země

Výše uvedený design se osvědčil, když blockchainy jako Ethereum, Bitcoin, Solana, ... všechny mají vysokou bezpečnost a uživatelé mohou své transakce v řetězci kompletně ověřit. Segregovaná povaha každého blockchainu však snížila možnosti růstu kryptoměny a omezila schopnost uživatelů tuto příležitost využít.

A stejně jako země potřebují obchodovat, blockchainy také potřebují způsob, jak mezi sebou přenášet hodnotu, a Cross-chain bridge se zrodil právě proto.

Cross-chain bridge nebo blockchain bridge umožňuje přenos tokenů, aktiv, instrukcí pro chytré smlouvy nebo dat mezi blockchainy. Dva řetězce mohou mít různé protokoly, pravidla a modely řízení, ale cross-chain bridge spojuje tyto nesourodé blockchainy dohromady zabezpečenou interoperací.

Zkřížený řetěz umožňuje uživatelům:

 • Zavádějte transakce digitálních aktiv rychle a snadno;
 • Užijte si nízkou provozní náročnost;
 • Využijte nižší poplatky za převod na neškálovatelných blockchainech;
 • Implementujte dApps na více platformách.

Proč je Cross-chain bridge nevyhnutelným trendem?

Hedvábná stezka byla pro lidstvo v historii důležitou obchodní cestou. Díky Hedvábné stezce byly objeveny nové země a kultury, které byly hnací silou rozvoje Asie a Evropy v mnoha oblastech.

Role obchodu je prvořadá a totéž platí pro blockchain. Zejména v současné době, kdy se blockchainy do určité míry rozvinuly a každý blockchain vlastní určité množství aktiv a uživatelů, nikoli dominanci Bitcoinu a Etherea jako dříve. 

Jako uživateli nám zkřížený řetěz pomůže:

 • Připojte se k hledání příležitostí snadněji . Například, pokud chceme převést aktiva z BSC do Solana, nebudeme muset projít mnoha kroky od převodu aktiv z BSC do Binance a poté do FTX a vložit do Solana, ale lze to provést transakcí přes most.
 • Vyvíjejte cross-chain aplikace . Například projekt Agregátor pomáhá uživatelům vkládat tokeny v jednom řetězci, ale farmařit v jiném ⇒ Odtud optimalizovat zisky.
 • A mnohem více potenciálu čeká na objevení.

Jak funguje Cross Chain Bridge

V současné době se počet projektů pracujících na zkřížených mostech den ode dne zvyšuje, což dokazuje skutečnou poptávku uživatelů po rychlém převodu majetku mezi řetězci.

Ačkoli je počet zkřížených můstků poměrně velký, obecně platí, že projekty používají model, který je lock-mint-burn.

Zdroj: Výzkum vážek

Princip fungování modelu lock-mint-burn:

 1. Uživatelé vkládají žetony v řetězci A na most.
 2. Bridge při přijetí aktiva vyrazí zabalenou verzi tokenu na řetězu B pro požadovanou adresu peněženky.
 3. Když je třeba aktivum stáhnout, uživatel pošle zabalený token zpět na most.
 4. Tyto žetony budou spáleny a most odemkne žetony na řetězu A pro uživatele.

Princip je poměrně jednoduchý, ale při aplikaci na vývoj mostů existuje mnoho různých konstrukcí, každý z nich má své výhody a nevýhody a seznámíme se s různými typy křížových mostů.

Jaké problémy řeší Cross Chain Bridges?

Cross-chain bridge vytváří růst napříč řetězci (odráží se cenami Fantom a Avalanche, které v prvním listopadovém týdnu dosáhly nárůstu o 12 %, respektive 18 %), které nabízejí různorodou interoperabilitu aktiv, což je vysoká úroveň zabezpečení a lepší ztvárnění aktiv.

Bez mostu musí investoři procházet různými burzami a místo toho musí platit vyšší poplatky.

Zkřížené řetězové mosty také řeší následující:

 • Nižší náklady na plyn se zvýšenou rychlostí transakcí;
 • S uživatelskými aktivy lze volně interagovat pro dosažení vysokého uživatelského zážitku;
 • Zlepšená produktivita a užitečnost stávajících kryptografických aktiv;
 • Vyšší bezpečnost a lepší soukromí.

Použití křížových můstků je vhodné v následujících scénářích:

 • Převody tokenů mezi Ethereem a sítí na 2. vrstvě s aktivy interoperabilními napříč řetězci, jako je rychlejší a snazší vkládání finančních prostředků, výběr aktiv a výstupní časy pro snížení provozní složitosti;
 • Vysoké poplatky a používání v době přetížení Etherea;
 • Tenká aktiva podporovaná jednotlivými řetězci a další aktiva podporovaná křížovými mosty;
 • Investoři mohou při investování do nových řetězů použít zkřížené řetězy, aby se rychleji dostali k hlavnímu dolu, ale potřebují posoudit úplnou mechaniku nového řetězu a jeho zabezpečení;
 • Arbitrážní obchodování napříč DEX na optimismu, arbitráži a polygonu atd.

Typy zkřížených řetězových mostů

Ačkoli existuje mnoho různých provedení, obecně můžeme zkřížené můstky rozdělit na dva hlavní typy: Centralizovaný zkřížený můstek a decentralizovaný zkřížený můstek.

Většina blockchainových mostů spadá do jedné z následujících kategorií.

1. Jedno aktivum, dva nebo více řetězců . Pomocí těchto mostů můžete poslat pouze jednu kryptoměnu z jednoho blockchainu do druhého. Například WBTC a tBTC jsou navrženy tak, aby převáděly BTC z bitcoinové sítě do Etherea, zatímco Kintsugi a Interlay mohou přenášet BTC z bitcoinové sítě do Kusamy a Polkadotu.

2. Mnoho aktiv, dva řetězce. Tyto mosty vám umožňují přenášet různé kryptoměny mezi dvěma blockchainy. Rainbow Bridge může například posílat ETH a stovky tokenů ERC-20 z Etherea do sítě NEAR, zatímco Gravity dělá totéž pro Ethereum a Cosmos, ZeroSwap pro Ethereum a BSC atd. Také bychom neměli zapomínat na mosty spojující Ethereum s populární L2 škálovací řešení jako Arbitrum a Optimism.

3. Mnoho aktiv, jeden řetězec propojený s několika dalšími: v tomto případě můžete převést mnoho různých žetonů. Příklady zahrnují Avalanche Bridge, PolkaBridge, Wormhole on Solana.

4. Několik nebo mnoho aktiv, několik řetězců. Takové mosty lze integrovat do různých dApps, aby přinesly další likviditu z více sítí. Dobrým příkladem je RenBridge by Ren Protocol, který umožňuje přemostění BTC, BCH, DOGE atd. do 7 řetězců, včetně Solana a Avalanche.

5. Mnoho aktiv, několik řetězců, ale jedna aplikace. Tyto mosty lze zapojit do téměř jakéhokoli blockchainu jako moduly nebo adaptéry. Jsou však navrženy pro použití pouze pro jeden typ aplikací, jako jsou burzy, výpůjční služby atd. Dobrým příkladem je Multichain (dříve AnySwap).

Například

1. Centralizovaný křížový řetězový most

Centralized Cross-chain Bridge vyžaduje, aby uživatelé důvěřovali třetím stranám. Tyto strany budou fungovat jako makléři mezi řetězci, přijímají aktiva od uživatelů v jednom řetězci a razí zabalené tokeny v jiném řetězci.

Můžete například vložit BTC do BitGo, budou razit standardní wBTC ERC20, takže je můžete použít na ethereum dapps. Nebo podobně, jako když chcete převést tokeny do BSC, pak zvolte uložení aktiv na Binance. 

☞  PŘIHLÁSIT SE NA BINANCE

 • Výhody: Jednoduché, pohodlné a vhodné pro nové uživatele.
 • Nevýhody: Uživatelé jsou závislí na třetích stranách, mají plná práva používat aktiva odesílatele.

Ačkoli je možnost podvodů s aktivy uživatelů u velkých jmen, jako je Binance , velmi nízká, kvůli poškození reputace a uživatelé budou mít větší prospěch s tím, co dostanou, ale stále existuje mnoho dalších problémů souvisejících s Centralized Bridge. 

Existuje mnoho pochybností o tom, zda Binance vydává více zabalených tokenů, než je počet aktiv, která uživatelé vkládají, protože v současné době je obtížné sledovat počet aktiv uložených na burzu. 

2. Decentralizovaný zkřížený řetěz

Decentralized Cross-chain Bridge nevyžaduje, aby uživatelé vkládali svou důvěru do třetí strany. 

Decentralized Cross-chain Bridge je v podstatě soubor aktiv spravovaných skupinou validátorů, čím větší je počet validátorů, tím je most decentralizovanější. Uživatel vloží aktiva z tohoto řetězce do fondu, validátoři ověří transakci a fond vyrazí zabalené tokeny v jiném řetězci.

 • Pro: Transparentní, protože vše je ověřitelné na řetězci.
 • Nevýhody: Nezaručuje bezpečnost, když jsou současné modely mostů velmi nové. Fond aktiv Decentralized Cross-chain Bridge je dobrou kořistí pro útoky, Poly Network s hackem, který způsobil škodu 611 milionů dolarů, je ukázkovým příkladem napadení cross-chain projektu.

Kromě toho největší rozdíl mezi decentralizovanými mosty a centralizovanými mosty spočívá v tom, jak je validátor motivován k zajištění správnosti mostu. Jinými slovy, jak zajistit správnou funkci validátorů a zabránit špatnému chování při ověřování transakcí.

Protože naše možnosti spočívají především v projektech decentralizovaných zkřížených mostů, vezmu si příklad z návrhů decentralizovaných zkřížených mostů v současnosti a jak řeší výše uvedený problém. U každého návrhu také uvedu nejvýznamnější mosty.

Jak vybrat správný křížový most

Při výběru křížového můstku zvažte následující kritéria:

 • Stabilní TVL přesahující 1 miliardu USD se zdravým cross-chain mechanismem a důvěryhodným realizačním prostředím, které se odráží v postupných změnách namísto náhlých výkyvů. Je třeba vzít v úvahu metodu ověřování křížových informací a metodu řízení křížových fondů;
 • Rozumné náklady na převod (od 1 USD do 5 USD) napříč řetězcem a rychlost interakce s odhadovanou dobou příjezdu 10 až 30 minut;
 • Zabezpečení proti hackerům, kteří využívají zranitelnosti.

Kromě toho existuje také řada agregačních nástrojů, které nabízejí jednorázové řešení cross-chain bridge, z nichž CoinTofu má celkově lepší zkušenost, pokud jde o dosažení cross-chain stránky jedním kliknutím a zobrazení výhod podporovaných cross-chain -řetězové mosty, odhadované časy příjezdu, transakční poplatky a hodnocení uživatelské zkušenosti.

Závěr

S rozvojem odvětví DeFi se zkřížené můstky staly populárnějšími než tradiční burzy. Umožňují interoperabilitu a vzájemnou integraci blockchainových aplikací pro podporu vlastníků projektů, různých blockchainů a investorů a také řeší problém toku kapitálu a nižších transakčních nákladů pro uživatele.

Děkujeme za návštěvu a přečtení tohoto článku! Nezapomeňte prosím zanechat like, koment a sdílení!

What is GEEK

Buddha Community

Ambert Lency

Ambert Lency

1650314400

Křížový řetěz | Otevřete cestu obchodu mezi blockchainem

Od svého vzniku Crypto obecně a DeFi konkrétně vytvořily mnoho z nejpřelomovějších aplikací desetiletí. Vyvíjí se stále více blockchainů, každý z nich má své pro a proti a přináší uživatelům určitou hodnotu. 

Většina současných blockchainů má sice ty nejrušivější technologie, ale má uzavřený design a nemůže se vzájemně ovlivňovat. Zdá se, že Cross-chain Bridge tento problém vyřeší. 

Dozvíme se více o Cross-chain Bridge? Proč je Cross-chain bridge nevyhnutelným trendem? Seznamte se s charakteristikami, typy s Cross-chain bridge!

 • Co je Cross-chain Bridge? Jak to funguje, typy křížových řetězových mostů
 • Proč je Cross-chain bridge nevyhnutelným trendem?
 • Některé z vynikajících projektů v poli Cross-chain bridge, jejich výhody a nevýhody, ze kterých lze hledat investiční příležitosti.

Co je to zkřížený řetěz?

Cross-chain bridge je Cross-chain bridge, který umožňuje přenos kryptografických aktiv, tokenů nebo dat z jednoho blockchainu do druhého, včetně vrstev 1, vrstvy 2, sidechain, childchain. 

Každý blockchain si můžete představit jako zemi. Pro zajištění vlastní bezpečnosti bude mít každá země jiné zákony a lidé se musí řídit zákony dané země. Téměř každá země má svůj měnový standard a je pro nás velmi obtížné používat měnu jedné země za druhou.

Blockchain je podobný, každý blockchain má jinou infrastrukturu a pravidla, pro zajištění bezpečnosti musí uzly při ověřování transakcí na řetězci dodržovat pravidla blockchainu. Každý blockchain má svůj vlastní tokenový standard (ERC, SPL, TRC,...).

Každý blockchain jako země

Výše uvedený design se osvědčil, když blockchainy jako Ethereum, Bitcoin, Solana, ... všechny mají vysokou bezpečnost a uživatelé mohou své transakce v řetězci kompletně ověřit. Segregovaná povaha každého blockchainu však snížila možnosti růstu kryptoměny a omezila schopnost uživatelů tuto příležitost využít.

A stejně jako země potřebují obchodovat, blockchainy také potřebují způsob, jak mezi sebou přenášet hodnotu, a Cross-chain bridge se zrodil právě proto.

Cross-chain bridge nebo blockchain bridge umožňuje přenos tokenů, aktiv, instrukcí pro chytré smlouvy nebo dat mezi blockchainy. Dva řetězce mohou mít různé protokoly, pravidla a modely řízení, ale cross-chain bridge spojuje tyto nesourodé blockchainy dohromady zabezpečenou interoperací.

Zkřížený řetěz umožňuje uživatelům:

 • Zavádějte transakce digitálních aktiv rychle a snadno;
 • Užijte si nízkou provozní náročnost;
 • Využijte nižší poplatky za převod na neškálovatelných blockchainech;
 • Implementujte dApps na více platformách.

Proč je Cross-chain bridge nevyhnutelným trendem?

Hedvábná stezka byla pro lidstvo v historii důležitou obchodní cestou. Díky Hedvábné stezce byly objeveny nové země a kultury, které byly hnací silou rozvoje Asie a Evropy v mnoha oblastech.

Role obchodu je prvořadá a totéž platí pro blockchain. Zejména v současné době, kdy se blockchainy do určité míry rozvinuly a každý blockchain vlastní určité množství aktiv a uživatelů, nikoli dominanci Bitcoinu a Etherea jako dříve. 

Jako uživateli nám zkřížený řetěz pomůže:

 • Připojte se k hledání příležitostí snadněji . Například, pokud chceme převést aktiva z BSC do Solana, nebudeme muset projít mnoha kroky od převodu aktiv z BSC do Binance a poté do FTX a vložit do Solana, ale lze to provést transakcí přes most.
 • Vyvíjejte cross-chain aplikace . Například projekt Agregátor pomáhá uživatelům vkládat tokeny v jednom řetězci, ale farmařit v jiném ⇒ Odtud optimalizovat zisky.
 • A mnohem více potenciálu čeká na objevení.

Jak funguje Cross Chain Bridge

V současné době se počet projektů pracujících na zkřížených mostech den ode dne zvyšuje, což dokazuje skutečnou poptávku uživatelů po rychlém převodu majetku mezi řetězci.

Ačkoli je počet zkřížených můstků poměrně velký, obecně platí, že projekty používají model, který je lock-mint-burn.

Zdroj: Výzkum vážek

Princip fungování modelu lock-mint-burn:

 1. Uživatelé vkládají žetony v řetězci A na most.
 2. Bridge při přijetí aktiva vyrazí zabalenou verzi tokenu na řetězu B pro požadovanou adresu peněženky.
 3. Když je třeba aktivum stáhnout, uživatel pošle zabalený token zpět na most.
 4. Tyto žetony budou spáleny a most odemkne žetony na řetězu A pro uživatele.

Princip je poměrně jednoduchý, ale při aplikaci na vývoj mostů existuje mnoho různých konstrukcí, každý z nich má své výhody a nevýhody a seznámíme se s různými typy křížových mostů.

Jaké problémy řeší Cross Chain Bridges?

Cross-chain bridge vytváří růst napříč řetězci (odráží se cenami Fantom a Avalanche, které v prvním listopadovém týdnu dosáhly nárůstu o 12 %, respektive 18 %), které nabízejí různorodou interoperabilitu aktiv, což je vysoká úroveň zabezpečení a lepší ztvárnění aktiv.

Bez mostu musí investoři procházet různými burzami a místo toho musí platit vyšší poplatky.

Zkřížené řetězové mosty také řeší následující:

 • Nižší náklady na plyn se zvýšenou rychlostí transakcí;
 • S uživatelskými aktivy lze volně interagovat pro dosažení vysokého uživatelského zážitku;
 • Zlepšená produktivita a užitečnost stávajících kryptografických aktiv;
 • Vyšší bezpečnost a lepší soukromí.

Použití křížových můstků je vhodné v následujících scénářích:

 • Převody tokenů mezi Ethereem a sítí na 2. vrstvě s aktivy interoperabilními napříč řetězci, jako je rychlejší a snazší vkládání finančních prostředků, výběr aktiv a výstupní časy pro snížení provozní složitosti;
 • Vysoké poplatky a používání v době přetížení Etherea;
 • Tenká aktiva podporovaná jednotlivými řetězci a další aktiva podporovaná křížovými mosty;
 • Investoři mohou při investování do nových řetězů použít zkřížené řetězy, aby se rychleji dostali k hlavnímu dolu, ale potřebují posoudit úplnou mechaniku nového řetězu a jeho zabezpečení;
 • Arbitrážní obchodování napříč DEX na optimismu, arbitráži a polygonu atd.

Typy zkřížených řetězových mostů

Ačkoli existuje mnoho různých provedení, obecně můžeme zkřížené můstky rozdělit na dva hlavní typy: Centralizovaný zkřížený můstek a decentralizovaný zkřížený můstek.

Většina blockchainových mostů spadá do jedné z následujících kategorií.

1. Jedno aktivum, dva nebo více řetězců . Pomocí těchto mostů můžete poslat pouze jednu kryptoměnu z jednoho blockchainu do druhého. Například WBTC a tBTC jsou navrženy tak, aby převáděly BTC z bitcoinové sítě do Etherea, zatímco Kintsugi a Interlay mohou přenášet BTC z bitcoinové sítě do Kusamy a Polkadotu.

2. Mnoho aktiv, dva řetězce. Tyto mosty vám umožňují přenášet různé kryptoměny mezi dvěma blockchainy. Rainbow Bridge může například posílat ETH a stovky tokenů ERC-20 z Etherea do sítě NEAR, zatímco Gravity dělá totéž pro Ethereum a Cosmos, ZeroSwap pro Ethereum a BSC atd. Také bychom neměli zapomínat na mosty spojující Ethereum s populární L2 škálovací řešení jako Arbitrum a Optimism.

3. Mnoho aktiv, jeden řetězec propojený s několika dalšími: v tomto případě můžete převést mnoho různých žetonů. Příklady zahrnují Avalanche Bridge, PolkaBridge, Wormhole on Solana.

4. Několik nebo mnoho aktiv, několik řetězců. Takové mosty lze integrovat do různých dApps, aby přinesly další likviditu z více sítí. Dobrým příkladem je RenBridge by Ren Protocol, který umožňuje přemostění BTC, BCH, DOGE atd. do 7 řetězců, včetně Solana a Avalanche.

5. Mnoho aktiv, několik řetězců, ale jedna aplikace. Tyto mosty lze zapojit do téměř jakéhokoli blockchainu jako moduly nebo adaptéry. Jsou však navrženy pro použití pouze pro jeden typ aplikací, jako jsou burzy, výpůjční služby atd. Dobrým příkladem je Multichain (dříve AnySwap).

Například

1. Centralizovaný křížový řetězový most

Centralized Cross-chain Bridge vyžaduje, aby uživatelé důvěřovali třetím stranám. Tyto strany budou fungovat jako makléři mezi řetězci, přijímají aktiva od uživatelů v jednom řetězci a razí zabalené tokeny v jiném řetězci.

Můžete například vložit BTC do BitGo, budou razit standardní wBTC ERC20, takže je můžete použít na ethereum dapps. Nebo podobně, jako když chcete převést tokeny do BSC, pak zvolte uložení aktiv na Binance. 

☞  PŘIHLÁSIT SE NA BINANCE

 • Výhody: Jednoduché, pohodlné a vhodné pro nové uživatele.
 • Nevýhody: Uživatelé jsou závislí na třetích stranách, mají plná práva používat aktiva odesílatele.

Ačkoli je možnost podvodů s aktivy uživatelů u velkých jmen, jako je Binance , velmi nízká, kvůli poškození reputace a uživatelé budou mít větší prospěch s tím, co dostanou, ale stále existuje mnoho dalších problémů souvisejících s Centralized Bridge. 

Existuje mnoho pochybností o tom, zda Binance vydává více zabalených tokenů, než je počet aktiv, která uživatelé vkládají, protože v současné době je obtížné sledovat počet aktiv uložených na burzu. 

2. Decentralizovaný zkřížený řetěz

Decentralized Cross-chain Bridge nevyžaduje, aby uživatelé vkládali svou důvěru do třetí strany. 

Decentralized Cross-chain Bridge je v podstatě soubor aktiv spravovaných skupinou validátorů, čím větší je počet validátorů, tím je most decentralizovanější. Uživatel vloží aktiva z tohoto řetězce do fondu, validátoři ověří transakci a fond vyrazí zabalené tokeny v jiném řetězci.

 • Pro: Transparentní, protože vše je ověřitelné na řetězci.
 • Nevýhody: Nezaručuje bezpečnost, když jsou současné modely mostů velmi nové. Fond aktiv Decentralized Cross-chain Bridge je dobrou kořistí pro útoky, Poly Network s hackem, který způsobil škodu 611 milionů dolarů, je ukázkovým příkladem napadení cross-chain projektu.

Kromě toho největší rozdíl mezi decentralizovanými mosty a centralizovanými mosty spočívá v tom, jak je validátor motivován k zajištění správnosti mostu. Jinými slovy, jak zajistit správnou funkci validátorů a zabránit špatnému chování při ověřování transakcí.

Protože naše možnosti spočívají především v projektech decentralizovaných zkřížených mostů, vezmu si příklad z návrhů decentralizovaných zkřížených mostů v současnosti a jak řeší výše uvedený problém. U každého návrhu také uvedu nejvýznamnější mosty.

Jak vybrat správný křížový most

Při výběru křížového můstku zvažte následující kritéria:

 • Stabilní TVL přesahující 1 miliardu USD se zdravým cross-chain mechanismem a důvěryhodným realizačním prostředím, které se odráží v postupných změnách namísto náhlých výkyvů. Je třeba vzít v úvahu metodu ověřování křížových informací a metodu řízení křížových fondů;
 • Rozumné náklady na převod (od 1 USD do 5 USD) napříč řetězcem a rychlost interakce s odhadovanou dobou příjezdu 10 až 30 minut;
 • Zabezpečení proti hackerům, kteří využívají zranitelnosti.

Kromě toho existuje také řada agregačních nástrojů, které nabízejí jednorázové řešení cross-chain bridge, z nichž CoinTofu má celkově lepší zkušenost, pokud jde o dosažení cross-chain stránky jedním kliknutím a zobrazení výhod podporovaných cross-chain -řetězové mosty, odhadované časy příjezdu, transakční poplatky a hodnocení uživatelské zkušenosti.

Závěr

S rozvojem odvětví DeFi se zkřížené můstky staly populárnějšími než tradiční burzy. Umožňují interoperabilitu a vzájemnou integraci blockchainových aplikací pro podporu vlastníků projektů, různých blockchainů a investorů a také řeší problém toku kapitálu a nižších transakčních nákladů pro uživatele.

Děkujeme za návštěvu a přečtení tohoto článku! Nezapomeňte prosím zanechat like, koment a sdílení!

Ambert Lency

Ambert Lency

1641203473

Jaký je rozdíl mezi blockchainem a bitcoinem?

Pokud jste se někdy škrábali na hlavě a přemýšleli, jaký je proboha rozdíl mezi Blockchainem a Bitcoinem, tento článek je pro vás.

Pro nováčky v kryptoměně může být terminologie značně matoucí a dokonce zavádějící. Někteří lidé odkazují na bitcoin, když mluví o technologii blockchain, zatímco jiní zmíní blockchain, když mluví o kryptoměnách obecně. Tyto termíny však nejsou ve skutečnosti zaměnitelné: odkazují na odlišné, ale spojené pojmy. Proto je důležité pochopit rozdíly mezi nimi. Tímto vám představíme základy technologie blockchain, kryptoměn a bitcoinů.

Velmi základní analogie

Zvaž toto:

 • Webové stránky jsou specifickou technologií používanou ke sdílení informací.
 • Vyhledávače jsou jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších způsobů využití technologie webových stránek.
 • Google je zase jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších příkladů vyhledávače.


Podobně:

 • Blockchain je specifická technologie používaná k záznamu informací (datových bloků).
 • Kryptoměna je jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších způsobů využití blockchainu.
 • Bitcoin je zase prvním a nejoblíbenějším příkladem kryptoměny.

Blockchain: Koncept

Většina blockchainů je navržena jako distribuovaná a decentralizovaná digitální účetní kniha. Zjednodušeně řečeno, blockchain je digitální účetní kniha, která je v podstatě elektronickou verzí papírové účetní knihy a je zodpovědná za záznam seznamu transakcí.

Přesněji řečeno, blockchain je lineární řetězec více bloků, které jsou propojeny a zabezpečeny kryptografickými důkazy. Technologie blockchain může být také aplikována v jiných činnostech, které nutně nevyžadují finanční operace, ale v kontextu kryptoměn jsou odpovědné za vedení trvalého záznamu všech potvrzených transakcí.

„Distribuovaný“ a „decentralizovaný“ označuje způsob, jakým je účetní kniha strukturována a udržována. Abyste pochopili rozdíl, zamyslete se nad běžnými formami centralizovaných účetních knih, jako jsou veřejné záznamy o prodeji domů, bankovní záznamy o výběrech z bankomatů nebo seznam prodaných položek na eBay. V každém případě účetní knihu kontroluje pouze jedna organizace: vládní agentura, banka nebo eBay. Dalším společným faktorem je, že existuje pouze jedna hlavní kopie účetní knihy a vše ostatní je pouze záloha, která není oficiálním záznamem. Tradiční účetní knihy jsou proto centralizované, protože je spravuje jedna entita a jsou obvykle závislé na jediné databázi.

Naproti tomu blockchain je obvykle postaven jako distribuovaný systém, který funguje jako decentralizovaná účetní kniha. To znamená, že neexistuje jediná kopie účetní knihy (distribuovaná) a žádná jediná kontrolní autorita (decentralizovaná). Jednoduše řečeno, každý uživatel, který se rozhodne připojit a zúčastnit se procesu údržby blockchainové sítě, uchovává elektronickou kopii blockchainových dat, která je často aktualizována o všechny nejnovější transakce, synchronně s kopiemi ostatních uživatelů. 

Jinými slovy, distribuovaný systém je udržován kolektivní prací mnoha uživatelů, kteří jsou rozmístěni po celém světě. Tito uživatelé jsou také známí jako síťové uzly a všechny tyto uzly se účastní procesu ověřování a ověřování transakcí podle pravidel systému. V důsledku toho je moc decentralizována (neexistuje žádná centrální autorita). 

Blockchain: Praxe

Blockchain získal svůj název podle způsobu, jakým jsou organizovány záznamy: řetězec propojených bloků. V zásadě řečeno, blok je část dat, která obsahuje mimo jiné seznam posledních transakcí (jako tištěná stránka záznamů). Bloky, stejně jako transakce, jsou veřejné a viditelné, ale nelze je měnit (jako když každou stránku vložíte do zapečetěné skleněné krabice). Jak jsou do blockchainu přidávány nové bloky, vytváří se nepřetržitý záznam propojených bloků (jako fyzická kniha a její mnoho stránek záznamů). Toto byla velmi jednoduchá analogie, ale proces je mnohem složitější.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou blockchainy tak odolné vůči modifikacím, je skutečnost, že bloky jsou propojeny a zajištěny kryptografickými důkazy. Aby bylo možné vyrobit nové bloky, musí se účastníci sítě zapojit do nákladné a intenzivní výpočetní činnosti známé jako těžba. V zásadě jsou těžaři zodpovědní za ověřování transakcí a jejich seskupování do nově vytvořených bloků, které jsou následně přidány do blockchainu (pokud jsou splněny určité podmínky). Jsou také zodpovědní za zavedení nových coinů do systému, které jsou vydávány jako odměna za jejich práci.

Každý nově potvrzený blok je spojen s blokem, který byl bezprostředně před ním. Krása tohoto nastavení spočívá v tom, že je prakticky nemožné změnit data v bloku, jakmile jsou přidána do blockchainu, protože jsou zabezpečena kryptografickými důkazy, jejichž výroba je velmi nákladná a je extrémně obtížné je vrátit zpět.

Stručně řečeno, blockchain je řetězec propojených datových bloků, které jsou organizovány v chronologickém pořadí a jsou zabezpečeny kryptografickými důkazy.

Kryptoměna

Jednoduše řečeno, kryptoměna je digitální forma peněz, která se používá jako prostředek směny v rámci distribuované sítě uživatelů. Na rozdíl od tradičních bankovních systémů jsou tyto transakce sledovány prostřednictvím veřejné digitální účetní knihy (blockchain) a mohou probíhat přímo mezi účastníky (peer-to-peer) bez potřeby zprostředkovatelů.

„Crypto“ označuje kryptografické techniky používané k zabezpečení ekonomického systému a k zajištění hladkého průběhu vytváření nových jednotek kryptoměny a ověřování transakcí.

Ačkoli ne všechny kryptoměny jsou těžitelné, mnohé z nich, které jsou stejně jako bitcoiny závislé na procesu těžby, mají pomalý a kontrolovaný růst své oběžné nabídky. Těžba je proto jediným způsobem, jak vytvořit nové jednotky těchto mincí, a tím se vyhnout rizikům inflace, která ohrožují tradiční fiat měny, kde je vláda schopna kontrolovat peněžní zásobu.

Bitcoin

Bitcoin je první kryptoměnou, která kdy byla vytvořena, a je samozřejmě nejslavnější. Byl představen v roce 2009 pseudonymním vývojářem Satoshi Nakamotem. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit nezávislý a decentralizovaný elektronický platební systém založený na matematických důkazech a kryptografii.

Přestože je bitcoin nejznámější, není sám. Existuje mnoho dalších kryptoměn, z nichž každá má své specifické vlastnosti a mechanismy. Navíc ne všechny kryptoměny mají svůj vlastní blockchain. Některé byly vytvořeny nad již existujícím blockchainem, zatímco jiné byly vytvořeny zcela od nuly.

Jako většina kryptoměn má bitcoin omezenou zásobu, což znamená, že po dosažení maximální zásoby nebude systém generovat žádné další bitcoiny. Ačkoli se to liší projekt od projektu, maximální nabídka bitcoinů je nastavena na 21 milionů jednotek. Obvykle jsou celkovou nabídkou veřejné informace, které jsou definovány při vytvoření kryptoměny. Oběžnou zásobu a cenu bitcoinů můžete zkontrolovat na Binance Info.

Protokol bitcoinů je open source a každý si může kód prohlédnout nebo zkopírovat. Na vývoji projektu se podílí mnoho vývojářů z celého světa.

Jaký je rozdíl mezi blockchainem a relační databází?

V tomto příspěvku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi blockchainem a relační databází? Která je vhodná pro vaši aplikaci?

Technologie blockchain je v současnosti jedním z divů světa. Ale co je tak šíleného na účetním systému? Nemohou předchozí databázové modely již vyřešit všechny problémy? Abychom odpověděli na všechny vaše otázky, přinášíme srovnání blockchainu vs relační databáze.

Relační databáze i blockchain dokonale zvládají úkoly podnikových společností. Hned po vývoji blockchainu z něj svět šílí. Ale pokud je relační databáze dokonale schopná pro tuto práci, proč potřebujeme blockchain? Pravdou je, že i když relační databáze může nabídnout dobrou hodnotu, stále zaostává v mnoha kategoriích ve srovnání s blockchainem.

Protože oba tyto modely knihy jsou extrémně populární a někteří z vás mohou být skeptičtí ohledně toho, zda je blockchain dostatečně hoden nahradit tento již existující model. Právě to prověříme.

Co je technologie Blockchain?

V blockchain vs relační databázi musíte vědět o obou technologiích, než zjistíte, jak se liší. Proto nejprve stručně vysvětlujeme technologii blockchain.

Co je tedy technologie blockchain? No, je to systém hlavní knihy, který je decentralizovaný a distribuovaný. Navíc nabízí integritu dat, transparentnost a tak dále.

Jednoduše řečeno, blockchain by byl propojen ve formátu podobnému řetězci. To znamená, že jakákoli data v hlavní knize budou mít řetězovitou strukturu. Představte si tedy strukturu bloků, které jsou vzájemně propojeny.

Dále bude blok propojen s předchozím a následujícím blokem. Výsledkem je, že všechny bloky vytvoří řetězec bloků, tedy název.

Navíc každý jednotlivý blok v účetní knize bude obsahovat data nebo informace o transakci. Jak je to tedy s bezpečností těchto transakčních dat? No, každý jednotlivý blok bude kryptograficky zašifrován. Další skvělá věc na blockchainu je, že bude mít kryptografické hash ID, které nikdo nedokáže zpětně analyzovat.

Můžete si myslet, že blockchain je databáze, která pouze ukládá informace. Rozdíl je však obrovský. Ve skutečnosti jsou oba docela odlišné a brzy se k tomu dostaneme v porovnání blockchain vs relační databáze.

Blockchain je ve výchozím nastavení neměnný. To znamená, že nikdo nemůže modifikovat žádnou formu dat. Jakékoli informace, které se do systému jednou dostanou, tak nemohou být nikdy změněny nebo smazány. Díky tomu zůstane navždy v účetní knize.

Je to také připojení peer-to-peer, takže by neexistoval žádný ústřední řídící orgán, který by vás nebo vaše informace mohl špehovat. To je důvod, proč je blockchain považován za technologii pro uživatele, nikoli pro řídící orgány.

Jak to funguje?

Nyní, když víte, co je blockchain v tomto průvodci porovnáním blockchainu vs relační databáze, je čas, abyste věděli, jak to funguje. Ale než začneme, dovolte mi objasnit některé pojmy, které vám pomohou lépe porozumět technologii.

Systém účetní knihy obsahuje všechny informace nebo změny, které se v systému dějí. Kromě toho se všechny změny dat v systému nazývají „transakce“. V prvních dnech přijetí si všichni mysleli, že blockchain je vhodný pouze pro transakce s kryptoměnami. Scénáře se však zcela změnily. Nyní může obchodovat mnohem více a stále se vyvíjí.

Všichni uživatelé v systému jsou každopádně uzly a dostanou kopii systému účetní knihy. Ve skutečnosti se technologie blockchainu mohou navzájem lišit a uzly spolu mohou komunikovat pomocí různých metod.

Proces

Aby to fungovalo, uzel nejprve požádá o transakci. Chcete-li provádět transakce a přijímat transakce, budete potřebovat dva klíče – soukromý a veřejný klíč. S veřejným klíčem vás v síti najde jiný uzel a pomocí soukromého klíče můžete podepsat transakci.

Po požadavku na transakci se vytvoří blok obsahující všechny informace. Všechny informace jsou však šifrovány, aby se předešlo jakýmkoli bezpečnostním chybám.

Poté se vysílá do celého systému do všech ostatních uzlů, které se mohou zúčastnit ověřování. A tak k jejímu dokončení musí ostatní uzly odhlasovat nebo se dohodnout, že transakce je skutečně platná.

K dosažení dohody navíc použijí konsensuální algoritmy. Ve skutečnosti existují různé algoritmy, které mohou uzlům pomoci dosáhnout dohody.

Takže poté, co uzly prohlásí transakci za platnou, bude provedena a dostane místo v hlavní knize.

Jaké jsou výhody blockchainu?

Každý, kdo chce tuto technologii používat, se musí dozvědět, jak technologie skutečně nabízí. Jak jinak byste věděli, zda tato technologie stojí za to, nebo ne? Proto jsme sestavili hlavní výhody této technologie. Podívejme se na to.

Lepší transparentnost

Transparentnost je obrovský problém, pokud jde o centralizované systémy. Organizace se desítky let snažily systém zprůhlednit a zbavit se jakékoli korupce. Centralizace sítí však nemůže zajistit 100% transparentnost.

S blockchainem je však relativně snazší dosáhnout plné transparentnosti. Ve skutečnosti samotná technologie nepotřebuje žádnou centralizovanou sílu. Díky tomu je vše otevřené pro všechny uživatele. I když existují soukromé blockchainy, stále mohou uzly v tomto systému vidět spoustu informací.

Navíc protějšky ověřují každou transakci, takže nikdo nemůže změnit hodnotu, jak chce.

Pojďme se podívat na další výhodu v našem průvodci porovnáním blockchainu vs relační databáze.

Vylepšené zabezpečení

Blockchain přichází s velkým množstvím zabezpečení ve srovnání s tradičními technologiemi pro uchovávání záznamů. Jak již víte, všechny transakce v systému se musí řídit pravidly konsensu. Takže po úplném ověření se dostane do účetní knihy. Navíc je každý jednotlivý blok zašifrován jedinečným hashem.

Každý, kdo se pokusí změnit hodnotu v transakci, evidentně změní i Hash ID. Blok se tedy oddělí od původního řetězce a stane se neplatným. Navíc blockchainy nabízejí další vrstvy zabezpečení v každém zranitelném bodě, jako jsou další bezpečnostní protokoly v procesu autorizace a tak dále.

Pojďme se podívat na další výhodu v našem průvodci srovnáním relační databáze a blockchainu.

Decentralizace

Ve skutečnosti je blockchain ve výchozím nastavení decentralizovaný. Ale jak? Jak to správně funguje bez jakékoli řídící autority? No, kolegové ve skutečnosti spolupracují na vytvoření struktury systému. Budou udržovat účetní knihu a zajistí, aby se všem dostalo stejného zacházení.

Výsledkem je, že neexistuje žádný případ korupce a neexistuje jediný vysoce výkonný uživatel, který by mohl ovládat každého. I když existuje určitý soukromý a povolený blockchain (Hyperledger, Corda, Enterprise Ethereum, Quorum, Ripple), který se nemusí zdát plně decentralizovaný. Nabízejí ale také další metody, které mohou pomoci dosáhnout decentralizovaného prostředí.

Snížené náklady

Správa a zlepšování starších systémů vyžaduje spoustu peněz a zdrojů. A co víc, systémy jsou šachty na peníze. Bez ohledu na to, kolik utratíte, nemůžete to udělat efektivněji.

Vstup blockchainu tak může pomoci snížit veškeré náklady. Investice se může na začátku zdát jako nákladná možnost, ale za jednorázový upgrade získáte celoživotní výnosy. Pomocí této technologie mohou společnosti snížit všechny své chybové operace a zefektivnit strategii, která může zvýšit jejich příjmy.

Možná si myslíte, že to nefunguje, ale v současné době tuto technologii používá mnoho lidí a vědí, jak to mění budoucnost jejich společnosti.

Skutečná sledovatelnost

S pomocí technologie blockchain mohou podniky dosáhnout skutečné sledovatelnosti ve svém systému řízení dodavatelského řetězce, z čehož budou mít prospěch dodavatelé i výrobci. Ve výrobních linkách v podstatě nikdo nemůže zaúčtovat dodané produkty, které přicházejí do továrny. Blockchain však dokáže sledovat vaše prvky přímo od zdroje v reálném čase.

Je tedy zaručeno, že budete neustále aktualizováni na každém kroku vašeho procesu.

Vysoce efektivní

Blockchain může vaší společnosti do značné míry pomoci zvýšit efektivitu. Jak? Ve skutečnosti blockchain řeší všechny problémy, které zdržují procesy společnosti. Například transakce prostřednictvím tradiční banky obvykle trvá přibližně 1–3 pracovní dny. Pokud je však mezinárodní, může jeho zpracování trvat až 6 dní.

To je spousta času promarněného jen prováděním plateb nebo přijímáním plateb. Blockchain však dokáže transakce dokončit tak rychle, jako během několika sekund. Takže vidíte, nejen že ušetříte čas, ale můžete dokonce snížit dodatečné poplatky za jakékoli globální transakce.

Co je relační databáze (RDB)?

Relační databáze je kombinací tabulek, sloupců a záznamů. Navíc mají RDB definované vztahy mezi každou tabulkou nebo sadou informací. V zásadě je soubor informací organizován tak, aby pomohl najít správná data ve správný čas.

V každém případě budou tabulky komunikovat a podávat si navzájem informace, když je budete potřebovat. Ve skutečnosti systém správy relačních databází používá strukturovaný dotazovací jazyk (SQL), který nabízí snadný programovatelný přístup k interakci s databází.

Systém správy relačních databází může organizovat informace pomocí různých metod. A podniky, které jej používají, určí, jak bude organizovat data v systému.

Jaké jsou výhody systému správy relačních databází?

Konzistence dat

Systém správy relačních databází vyniká v udržování konzistence dat napříč několika instancemi. Ve skutečnosti je v systému několik tabulek, které jsou vzájemně propojeny. Takže když dojde ke změně v jedné z tabulek, atomicky aktualizuje i všechny propojené tabulky.

Když si někdo například vybírá peníze z bankomatu, vidí i změnu svého zůstatku.

Atomicita a oddanost

Každá relační databáze se velmi důkladně řídí obchodními pravidly. Bude tedy provádět pouze ty úkoly, které souvisejí s těmito obchodními závazky. Pokud například databáze sleduje záznam tří prvků, které k sobě patří, aktualizuje hodnotu pouze v případě, že dokáže udržovat i další dvě tabulky.

Pokud tedy nemůže učinit stejný závazek v jiných tabulkách, žádost zamítne.

Jednoduchost

Správa dat v relační databázi je poměrně jednoduchá. Vyskytuje se pouze v řádcích a sloupcích. Není v tom tedy žádná složitost. Struktura tabulky je navíc každému uživateli známá a může ji používat, aniž by znal nějaké další aspekty.

Kromě toho jsou všechna data v systému pečlivě uspořádána.

Snadné získávání dat

Získávání dat z této databáze je velmi snadné. Ve skutečnosti přicházejí se spoustou dotazovacích příkazů, které můžete použít k načtení přesné informace, kterou hledáte. Navíc můžete tabulky kombinovat a získat tak další informace z mnoha tabulek najednou.

Filtrování těch, které potřebujete, je tedy snadné.

Flexibilita

Nejlepší na relačních databázích je škálovatelnost. Můžete očekávat, že se bude do značné míry škálovat a výkon se nijak nesníží. Nabízí tedy flexibilní strukturu, kterou můžete kdykoli bez problémů změnit.

Přidávání nových informací nebo aktualizace stávajících je přímočaré. V každém případě, pokud je informací příliš mnoho a systém nemá prostředky, aby se s nimi vypořádal, může být nakonec trochu pomalý.

Souběžnost a zamykání databáze

Konflikty mohou snadno nastat v relační databázi, když dva uživatelé chtějí provést změny ve stejné tabulce. Aby se tomu zabránilo, databáze uzamkne tabulku, když k ní přistupuje jeden uživatel. Ale může omezit výkon aplikace, pokud uzamkne celou tabulku.

Mnoho databází tedy může zamknout konkrétní záznam, aby aplikace běžela, i když je aktualizována.

Relační databáze versus technologie blockchain: úplné srovnání

Autorita

Prvním hlavním rozdílem mezi relační databází a blockchainovou technologií je to, že mají různé autoritativní systémy. V relačním databázovém systému vždy existuje forma centralizované autority.

V architektonickém modelu systému neexistuje žádná forma decentralizace. V zásadě to dělá to, že nabízí výhradní kontrolu správnímu orgánu a ten může provádět změny, jak se mu zlíbí.

Na druhou stranu technologie blockchain nabízí decentralizovanou autoritu. Co to znamená? No, to znamená, že nemá žádnou ústřední autoritu ani prostředníka, kdy má vést účetní knihu.

Díky tomu mají uživatelé plnou kontrolu nad tím, co se v systému bude dít. Žádný ústřední orgán tedy nemůže provádět změny, jak chce.

Architektura

Dalším velkým rozdílem mezi relační databází a technologií blockchain je to, že obě mají odlišnou architekturu, pokud jde o jejich systém účetní knihy. V zásadě má relační databázový systém typický model klient-server. Přestože je primární strukturou našeho internetového systému po velmi dlouhou dobu, existují určité hranice, pokud jde o toto.

Ve skutečnosti je model klient-server vysoce zranitelný vůči hackerům a tu a tam je hacknut. Na druhou stranu blockchain nabízí spíše peer-to-peer architekturu než klient-server. Zde se uživatelé na uzlu mohou navzájem propojit pomocí kryptografických protokolů. Navíc zvyšuje stav zabezpečení systému účetní knihy, a proto je velmi méně náchylný k hackům.

Manipulace s daty

Obě technologie zacházejí s daty velmi odlišně. Pro relační databáze podporuje CRUD. To znamená, že v tomto systému mohou uživatelé vytvářet, číst, aktualizovat a mazat. Ve skutečnosti, s tolika svobodou měnit nebo upravovat, hodnota v systému vede k velké korupci. Lidé mohou jen změnit hodnotu, aby získali více výhod.

Navíc v mnoha případech může řídící orgán změnit nebo odstranit informace, které jsou pro společnost klíčové. To vše kvůli jejich osobnímu prospěchu.

Na druhou stranu vám blockchain poskytuje přístup pouze pro čtení a zápis. Navíc v mnoha případech může také omezit přístup těchto dvou masových lidí. Zde tedy můžete vložit data pouze jednou a poté je již nelze aktualizovat ani smazat.

Integrita dat

Blockchain přichází s vyšší úrovní integrity ve srovnání s relačním databázovým systémem. Jak? No, za prvé, každý, kdo se pokusí změnit hodnotu v transakci, evidentně změní i Hash ID.

Blok se tedy oddělí od původního řetězce a stane se neplatným. Navíc blockchainy nabízejí další vrstvy zabezpečení v každém zranitelném bodě, jako jsou další bezpečnostní protokoly v procesu autorizace a tak dále. V důsledku toho technologie zachovává integritu dat všemi možnými způsoby.

Ale ne v relační databázi. Ve skutečnosti nabízejí automatickou detekci chyb a povinné automatické vyplňování. To znamená, že nikdo nemůže nechat žádné řádky nebo sloupce v tabulce prázdné. Navíc může také nastínit, jaký druh informací by se tam dostal, jako jsou čísla nebo znaky. Ale to nemůže zabránit ostatním lidem změnit tyto informace.

Další skvělou vlastností technologie je, že nabízí plnou transparentnost, pokud jde o ověřování dat. Takže kdokoli v síti bude důvěřovat systému, protože funguje na základě plně spolehlivého algoritmu.

Ve veřejných blockchainech je systém účetní knihy navíc k dispozici všem. V soukromých však může být možnost zobrazení omezena na základě předem definovaných kritérií.

Na druhou stranu relační databázový systém transparentnost vůbec nenabízí. Je plně centralizovaná a uživatelé nemají žádný způsob, jak zjistit, zda má databáze správné informace nebo ne.

Navíc nemohou ani ověřit, zda jsou správné nebo špatné. V důsledku toho uživatelé pomalu ztrácejí důvěru v systém.

Náklady

No, myslím, že tohle kolo technicky jde do relačních databází. Proč? No, relační databáze jsou zastaralé sítě a existují už opravdu dlouho.

Jejich implementace tedy není tak časově náročná. Ve srovnání s tradičními databázemi však nastavení relační databáze zabere více času. Ale je to také levné.

Na druhou stranu je blockchain jen novým přírůstkem do světa právě teď. Je také na pokraji vývoje, a proto je jeho nastavení poměrně složité. V důsledku toho je zdroj pro implementaci blockchainu trochu drahý. Dokonce i talenty, které byste si najali za práci, mají vyšší plat.

Jak vidíte, upgrade na blockchain systém vás bude stát více. Z dlouhodobého hlediska se ale investice jistě vyplatí.

Výkon

Tento atribut poskytuje mnohem smíšenější výstup. Ve skutečnosti, pokud jde o relační databázi, získáte mnohem rychlejší výstup ve srovnání s blockchainem. Jak ale může starší síť pracovat kratší dobu?

Je to proto, že relační databázový systém nemá složité funkce jako konsensus nebo jiné protokoly, které mohou zpomalit systém.

Navíc, protože centrální orgán spravuje systém, nedochází k žádnému přetížení provozu, který by zatěžoval celou šířku pásma.

Blockchain je na druhou stranu mnohem rychlejší, když existuje omezený počet uzlů. Ale když toto číslo začne stoupat, systém se časem zpomalí. Výkon blockchainu se tedy mění s časem.

Kryptografie

A konečně, relační databáze nemá v systému žádná šifrování. Není to tak, že byste nemohli šifrovat informace. Problém je ale v tom, že uživatelé se v databázi dotazují na rychlé nalezení určitých informací pomocí vztahů mezi tabulkami. Ale pokud používáte šifrování, systém by musel dešifrovat všechny hodnoty jednu po druhé, než by věděl, která je potřeba.

Vytváří tak bezpečnostní mezeru pro databázi. Na druhou stranu blockchain nabízí kryptografii pro zabezpečení všech informací v systému. Každý, kdo by se pokusil hodnotu změnit, by skončil s úplně jiným výsledkem. Šifrování je pevné a nikdo to nemůže změnit.

Blockchain vs relační databáze: Srovnávací tabulka

 

 BlockchainRelační databáze
AutoritaDecentralizovanéCentralizované
ArchitekturaPeer-to-peer modelModel klient-server
VýkonRelativně pomalejšíRychle
NákladyNákladnéLevný
Manipulace s datyPouze číst a psátVytvořit, číst, aktualizovat, mazat
Integrita datMá integritu datNemá integritu dat
PrůhlednostPrůhlednýNetransparentní
Kryptografie×

Blockchain a relační databáze mají podobnosti a také se od sebe velmi liší. Pokud si myslíte, že je můžete používat zaměnitelně, pak se velmi mýlíte. Ve skutečnosti byly relační databáze jedním z nejlepších upgradů tradičního databázového systému. Stále však přichází s řadou nedostatků.

V důsledku toho je zde blockchain, nová forma účetního systému, aby jej nahradil. Je zřejmé, že má také určitá omezení, ale je již mnohem lepší než relační databáze. Nakonec je na vás, abyste si vybrali, co byste pro svou společnost měli použít.

Ambert Lency

Ambert Lency

1642130549

Jaký je rozdíl mezi veřejným a soukromým blockchainem?

V tomto příspěvku se ponoříme hlouběji a pochopíme funkce a porovnáme veřejný a soukromý blockchain.

Od počátku technologie blockchainu lidé diskutovali o veřejném a soukromém blockchainu. V podnikovém prostředí je skutečně důležité znát velké rozdíly mezi těmito dvěma. Veřejné a soukromé příklady blockchainu hrají v zásadě obrovskou roli ve společnostech, které hledají perfektní typ blockchainu pro svá řešení.

Ale jak? Pokud nedokážete identifikovat, jak se tyto liší, a vyberete špatnou platformu, vaše řešení nebude fungovat. Mnoho lidí si je však plete i v dnešní době.

Proto, abychom vám pomohli, se dnes zaměříme na veřejný vs soukromý blockchain. Poté, co znáte jejich podobnosti a rozdíly, můžete snadno vybrat ten, který vyhovuje vašim potřebám.

Co je veřejný blockchain?

Veřejná blockchainová síť je blockchainová síť, kam se může kdokoli připojit, kdykoli chce. Pokud jde o účast, v zásadě neexistují žádná omezení. Navíc kdokoli může vidět účetní knihu a zúčastnit se procesu konsensu.

Například Ethereum je jedním z příkladů veřejné blockchainové platformy.

Pokud tedy chcete plně decentralizovaný síťový systém, pak je veřejný blockchain správnou cestou. Může to však být trochu problematické, když se pokusíte začlenit veřejnou blockchainovou síť do podnikového blockchainového procesu.

Každopádně veřejná blockchainová síť byla vůbec prvním typem blockchainu v revoluci. Ve skutečnosti to byl Bitcoin, kdo položil základy blockchainových technologií.

Jakmile lidé začali vidět základní technologické výhody, začali vyvíjet další varianty blockchainu, aby se zbavili všech problémů.

Nejlepší na veřejných blockchainových společnostech je to, že zajišťují, že všichni účastníci mají stejná práva bez ohledu na to, co.

Lidé se mohou připojit a podílet se na konsensu, obchodovat se svými vrstevníky, jak chtějí.

Veřejné blockchainové společnosti zajišťují, že tato technologie nabízí nejvyšší úroveň zabezpečení. Navíc je to něco, co v soukromém blockchainu neuvidíte.

Každý může také vidět účetní knihu, takže je vždy zachována transparentnost.

Veřejné příklady blockchainu však také přicházejí se spravedlivým podílem nedostatků. Ve skutečnosti jsou tyto platformy pomalejší než obvykle. Kromě toho může přitahovat zlomyslné osoby využívající platformu k nezákonným činnostem kvůli anonymní povaze.

Pojďme se podívat na nejlepší vlastnosti veřejného blockchainu v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

Nejlepší vlastnosti

Vysoká bezpečnost

 • Veřejné blockchainové společnosti vždy navrhují každou jednotlivou platformu způsobem, který nabízí plnou bezpečnost. Ve skutečnosti se podniky a organizace každý den potýkají s online hacky. S přibývajícím časem se to stává velkou překážkou.
 • Navíc každý rok způsobuje miliardy a miliardy dolarů ztrát.
 • Ale se všemi bezpečnostními protokoly veřejného blockchainu mohou snadno zastavit všechny problémy s hackerskými útoky, kterým čelí. Navíc mohou konečně zajistit skutečnou hodnotu nebo lepší kvalitu dat pro jakýkoli projekt.
 • Bezpečnostní protokoly se mohou lišit v závislosti na platformě, ale mohu s jistotou říci, že veřejné blockchainy jsou více či méně robustní.

Otevřené prostředí

 • Jak již víte, veřejný blockchain je otevřený pro všechny, stejně jako jeho název. Takže bez ohledu na to, kde bydlíte, můžete se přihlásit do těchto platforem. Budete potřebovat pouze dobré připojení k internetu a počítač.
 • Vždy si tedy budete užívat všech výhod, které z technologie blockchain plynou. Navíc jej můžete použít k provádění transakcí v bezpečném prostředí. Také můžete vydělávat peníze těžbou. Ne všechny veřejné platformy však nabízejí funkce těžby.
 • Pojďme se podívat na další funkci v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

 Anonymní příroda

 • Toto je ve skutečnosti jedna z nejlepších funkcí veřejných blockchainů, kterou většina uživatelů miluje. V podstatě je zde každý anonymní. Ve skutečnosti zde nepoužijete své skutečné jméno ani skutečnou identitu. Vše by zůstalo skryté a na základě toho vás nikdo nemůže sledovat.
 • Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejnou doménu, je tato funkce určena především pro bezpečnost vlastního majetku. Lidé jej však používali i z nezákonných důvodů. Mnoho zločinců má tendenci používat bitcoiny k placení za nelegální aktivity na temném webu. To je také jedna z nevýhod veřejného blockchainu.
 • Ale nesuďte to na základě jeho špatné minulosti. Lidé mohou použít jakoukoli novou technologii pro špatné i dobré účely. Nemělo by to tedy žádným způsobem reflektovat veřejnou technologii blockchainu.

Žádná nařízení

 • Ve skutečnosti veřejný blockchain nemá žádné předpisy, které by uzly musely dodržovat. Neexistuje tedy žádné omezení v tom, jak lze tuto platformu využít pro jejich zlepšení. Hlavním problémem však je, že podniky nemohou pracovat v neregulovaném prostředí.
 • Proč? Je to proto, že bez předpisů je těžké splnit všechny potřeby, které projekt může potřebovat. Proto bych doporučil používat veřejné sítě na spotřebitelských platformách. To znamená, že byste jej neměli používat jako interní síťový systém a používat jej jako externí. To je také jedna z nevýhod veřejného blockchainu.

 Proč toto používat?

Skutečná decentralizace

Ve veřejném blockchainu získáte skutečnou decentralizaci. To je něco, co v soukromých blockchainových sítích docela chybí. Protože každý má kopii účetní knihy, vytváří také distribuovanou povahu.

V zásadě v tomto typu blockchainu neexistuje centralizovaná entita. Odpovědnost za údržbu sítě je tedy výhradně na uzlech. S pomocí konsensuálního algoritmu aktualizují účetní knihu a podporují spravedlnost.

Obě tyto funkce navíc zajišťují, že v systému vždy existuje decentralizované prostředí.

Každopádně se pojďme podívat na další v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

Plná transparentnost

Inu, plně transparentní platformě se nic nevyrovná. Veřejné blockchainové společnosti mají v zásadě tendenci navrhovat platformy tak, aby byly pro kohokoli v účetní knize plně transparentní.

Znamená to, že účetní knihu můžete kdykoli zobrazit. Není zde tedy prostor pro jakoukoli korupci nebo jakékoli nesrovnalosti. V každém případě musí každý vést účetní knihu a účastnit se konsensu.

Neměnnost

Veřejná blockchain síť je plně neměnná. Ale co to znamená? To znamená, že jakmile se blok dostane na řetěz, není možné jej změnit nebo smazat. Takže to zajišťuje, že nikdo nemůže jen změnit určitý blok a získat výhody od ostatních.

Ve skutečnosti se otázkami změn zabývá každá jednotlivá organizace. To se děje offline nebo online. Nejlepší na tom je, že hashovací funkce fungují jako bezpečnostní protokol.

Když se tedy člověk pokusí bloky změnit, vytvoří jiný řetězec oddělující se od původního řetězce. Tedy zrušení jejich změn.

V každém případě se pojďme podívat na soukromý blockchain v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

Plné zmocnění uživatele

V každé síti musí uživatel obvykle dodržovat řadu pravidel a předpisů. V mnoha případech nemusí být pravidla ani spravedlivá. Ale ne ve veřejných blockchainových sítích. Zde jsou všichni uživatelé zmocněni, protože neexistuje žádný centrální orgán, který by dohlížel na každý jejich pohyb.

Tyto platformy jsou také otevřené veřejnosti, takže žádná společnost vám nemůže zabránit ve stažení uzlů a připojení se ke konsensu.

To je něco, co na soukromých blockchainových platformách neuvidíte. Navíc, pokud zkontrolujete soukromý blockchain, uvidíte, že uživatelé si nemohou užívat plnou svobodu.

Co je soukromý blockchain?

Než přejdeme k úplnému srovnání, podívejme se, co je soukromý blockchain. Soukromý blockchain je speciální typ technologie blockchainu, kde má nad sítí pravomoc pouze jedna organizace. Znamená to tedy, že není otevřena pro veřejnost, aby se zapojila.

Ve skutečnosti budou mít všechna soukromá blockchainová řešení nějakou formu autorizačního schématu identity, která vstupuje na platformu. Soukromá blockchainová řešení v zásadě vyvíjejí tyto platformy pro interní síťový systém společnosti.

K používání této platformy byste tedy potřebovali důvěru. Bez důvěry mezi uzly tento model sítě nebude fungovat. Přístup k němu tak mohou získat pouze zaměstnanci v rámci podniku.

Možná si říkáte, jak je to potom decentralizované? No, technicky to každopádně není. Soukromý blockchain není plně decentralizovaný jako veřejné blockchainové platformy. Jde spíše o částečně decentralizovanou situaci.

V soukromých blockchainových platformách však získáte předpisy, které jiné platformy nemají. Takže všechny uzly musí dodržovat určitá pravidla, aby zajistily správný tok společnosti.

Existuje také mnoho kontroverzí se soukromými blockchainovými platformami. V zásadě lidé věří, že vládní orgány mohou transakci potlačit, pokud to považují za vhodné. Ale je to vysoce nepravděpodobné.

Vzhledem k tomu, že podniky potřebují soukromí, případy soukromého použití blockchainu se v tomto případě zdají být perfektní. Bez řádného soukromí může jejich konkurence vstoupit na platformy a prosakovat do tisku cenné informace.

To může z dlouhodobého hlediska výrazně ovlivnit hodnotu značky. V určitých případech tedy společnosti soukromí velmi potřebují.

Soukromý blockchain: Nejlepší vlastnosti

 Vysoká účinnost

 • I když byl veřejný blockchain na prvním místě, mají tendenci postrádat neefektivitu. Proč? No, je to proto, že seznamují každého se sítí. Výsledkem je, že když se více lidí pokouší používat funkce, zabírá to spoustu zdrojů, které platformy nemohou zálohovat.
 • Tím pádem se rychle zpomaluje. Na druhou stranu, soukromý blockchain umožňuje pouze hrstce lidí v síti. V mnoha případech dokonce musí splnit určité úkoly. Neexistuje tedy žádný způsob, jak by mohli zabírat další zdroje a zpomalit platformu.
 • Soukromé blockchainy k tomu využívají k dosažení dohody ekologické konsensuální protokoly.
 • Pojďme se podívat na další funkci v tomto průvodci porovnáním soukromého a veřejného blockchainu.

Úplné soukromí

 • Na rozdíl od veřejných blockchainových platforem se soukromá blockchainová řešení zaměřují na ochranu soukromí. Pokud hledáte technologii, která může vašemu podniku nabídnout nejvyšší úroveň soukromí, je to pro ni ideální.
 • Možná se to zdá trochu za hranou, ale je to tak. Podniky se vždy zabývají otázkami zabezpečení a soukromí. Navíc se s takovými citlivými informacemi denně zabývají. Pokud dojde k úniku byť jen jednoho z nich, může to pro společnost znamenat obrovskou ztrátu.
 • Proto je nutné, aby firma používala síť, která dokáže tyto informace zabezpečit. A tady vstupují do hry soukromé blockchainy.

Posílení podniků

 • Soukromá blockchainová řešení pracují na posílení podniků jako celku, nikoli jednotlivých zaměstnanců. Ve skutečnosti společnosti potřebují skvělé technologie k zálohování svých procesů. Tato řešení jsou navíc určena především pro interní systémy podniku. Toto je jeden z nejlepších případů použití soukromého blockchainu.
 • Protože jsou vysoce schopné zálohovat společnosti a nabízet zabezpečení, je nutné, abyste na tomto základě začali implementovat svá vlastní blockchainová řešení.

Stabilita

 • Soukromá blockchainová řešení jsou stabilní a získáte od nich klid, který chcete. V podstatě v každé blockchainové platformě musíte zaplatit určitý poplatek za dokončení transakce. Ale na veřejných platformách se může poplatek do značné míry zvýšit kvůli tlaku uzlů požadujících transakce.
 • Je-li požadavků na transakce příliš mnoho, jejich dokončení nějakou dobu trvá. S přibývajícím časem se navíc poplatky drasticky zvyšují. Ale ne na soukromých blockchainových platformách. Protože o transakce může požádat jen hrstka lidí, nedochází k žádné formě zpoždění.

Proč toto používat?

Nízké poplatky

V soukromých blockchainových platformách jsou transakční poplatky extrémně nízké. Na rozdíl od veřejných blockchainových platforem se transakční poplatek nezvyšuje na základě počtu požadavků. Takže bez ohledu na to, kolik lidí požaduje transakci, poplatky zůstanou vždy nízké a přesné.

Neexistují tedy vůbec žádné skryté náklady.

Šetří peníze

Ve skutečnosti soukromý blockchain šetří spoustu peněz. Údržba soukromého blockchainu je ve srovnání s veřejnými blockchainy poměrně jednoduchá. Soukromé blockchainové platformy zabírají jen několik zdrojů. Ale na druhou stranu, veřejný blockchain zabírá hodně, aby podpořil obrovský dav platforem. Z dlouhodobého hlediska tedy ušetří spoustu peněz.

Ale to neznamená, že je to extrémně levné nebo tak něco.

V každém případě se podíváme na další v tomto soukromém a veřejném blockchainovém průvodci.

Žádná nelegální činnost

Jak již víte, soukromé blockchainové platformy mají procesy ověřování předtím, než se můžete přihlásit do sítě. Tento proces dělá filtrování všech narušitelů, kteří se snaží dostat do systému.

Už jsem vám řekl, že veřejná blockchainová řešení mají hořkou minulost s napojením na kriminální aktivity. Je zřejmé, že v podnikovém prostředí to není něco, co byste chtěli.

Do systému se tak dostanou pouze prověření jedinci, kteří se zbaví všech nelegálních aktivit.

Podívejme se nyní na hlavní srovnání v tomto průvodci soukromým a veřejným blockchainem.

Předpisy

Pokud hledáte perfektní technologii pro vaši podnikovou společnost, pak může být soukromý blockchain tou správnou volbou. Proč? V podnicích musíte dodržovat spoustu pravidel a předpisů. A pokud se podle nich nebudete řídit, má to určité důsledky.

V soukromém blockchainu je teorie dost podobná. Ve skutečnosti vám umožňuje nastínit všechna pravidla a vaši zaměstnanci je musí dodržovat.

Veřejný vs soukromý blockchain: Nejlepší srovnání

Autorita

Ve veřejném blockchainu získáte skutečnou decentralizaci. To je něco, co v soukromých blockchainových sítích docela chybí. Protože každý má kopii účetní knihy, vytváří také distribuovanou povahu.

Na druhou stranu má soukromý blockchain velkou autoritu, která dohlíží na systém.

Možná si říkáte, jak je to potom decentralizované? No, technicky to každopádně není. Soukromý blockchain není plně decentralizovaný jako veřejné blockchainové platformy. Jde spíše o částečně decentralizovanou situaci.

Zde se zdá, že se veřejný a soukromý blockchain v menší míře liší. I když soukromé blockchainy mohou být částečně decentralizované, stále fungují nejlépe pro podnikové prostředí.

Přístup

V soukromém blockchainu má v síti oprávnění pouze jedna organizace. Znamená to tedy, že není otevřena pro veřejnost, aby se zapojila.

Ve skutečnosti budou mít všechna soukromá blockchainová řešení nějakou formu autorizačního schématu k identifikaci toho, kdo vstupuje na platformu. Přístup do sítě tak mají pouze vybraní členové.

Na druhou stranu ve veřejné blockchainové síti se může kdokoli připojit, kdy chce. Pokud jde o účast, v zásadě neexistují žádná omezení. Navíc kdokoli může vidět účetní knihu a zúčastnit se procesu konsensu.

Podívejme se na další srovnávací bod v tomto průvodci soukromým blockchainem a veřejným blockchainem.

Transakční náklady

Veřejné blockchainové platformy mívají vyšší transakční náklady ve srovnání se soukromými blockchainovými platformami. Ve skutečnosti obrovský počet uzlů na platformách umožňuje snížit výkon. A ve výsledku zabere vyřízení požadavků spoustu času. Ceny tedy prudce rostou.

Na druhou stranu v soukromých blockchainových platformách jsou transakční poplatky extrémně nízké. Na rozdíl od veřejných blockchainových platforem se transakční poplatek nezvyšuje na základě počtu požadavků. Takže bez ohledu na to, kolik lidí požaduje transakci, poplatky zůstanou vždy nízké a přesné.

V každém případě se podívejte na další bod tohoto průvodce veřejným vs soukromým blockchainem.

Konsensus

Ve veřejném blockchainu nemají uzly žádná omezení při připojování se k procesu konsenzu. Výsledkem je, že se každý může zdarma zúčastnit a získat výhody platformy.

Na druhou stranu soukromý blockchain předem rozhoduje o tom, kdo se ke konsensu může připojit a kdo ne. V důsledku toho se mnoho uzlů ve skutečnosti procesu vůbec nezúčastní.

Rychlost transakce

Pro srovnání soukromého blockchainu a veřejného blockchainu se můžeme podívat na jejich transakční rychlosti. Ve skutečnosti až do určitého bodu mohou obě platformy fungovat úplně stejně. Ale po tomto určitém bodě se rychlost transakce drasticky mění.

Ve veřejném blockchainu může obvykle kdokoli požádat o transakci. Takže když je v síti příliš mnoho požadavků, síť se relativně zpomaluje s rychlostí transakce. Zpracování transakce pak může trvat hodně času.

Ale ne na soukromých blockchainových platformách. Zde se do procesu transakce může zapojit pouze hrstka uzlů. Rychlost tedy zůstává vždy stejná.

Manipulace s daty

Podívejme se na zpracování dat těchto dvou technologií kvůli srovnání soukromého blockchainu a veřejného blockchainu. Ve veřejném blockchainu může kdokoli číst a zapisovat do účetní knihy. Ale nemůžete to změnit, jakmile se to dostane do účetní knihy.

Ale v soukromém blockchainu může číst a zapisovat do účetní knihy pouze jedna organizace. Navíc jen hrstka uzlů může zapisovat do hlavní knihy. V některých případech mohou dokonce smazat blok.

Je to spíše podobná situace pro veřejné i soukromé příklady blockchainu.

Účinnost

Toto je poslední bod průvodce veřejným a soukromým blockchainem. Ve skutečnosti je veřejný blockchain méně účinný ve srovnání se soukromými blockchainovými platformami. Jak? Veřejné blockchainové platformy řeší problémy se škálovatelností a zpomalují se, když je na platformě příliš mnoho uzlů.

Na druhou stranu soukromý blockchain má na platformě pouze několik uzlů. Vždy tedy zůstávají efektivní, ať se děje cokoliv.

Neměnnost

Veřejná blockchain síť je plně neměnná. Ale co to znamená? To znamená, že jakmile se blok dostane na řetěz, není možné jej změnit nebo smazat. Takže to zajišťuje, že nikdo nemůže jen změnit určitý blok a získat výhody od ostatních.

Na druhou stranu soukromé blockchainy jsou částečně neměnné. V určitých případech mohou úřady smazat určitý blok, pokud to považují za vhodné.

Zde se nejvíce liší srovnání soukromého blockchainu a veřejného blockchainu.

Veřejný vs soukromý blockchain: Srovnávací tabulka

 veřejný blockchainsoukromý blockchain
PřístupKdokolivJediná organizace
AutoritaDecentralizovanéČástečně decentralizované
Rychlost transakcePomalýRychle
KonsensusBez povoleníPovoleno
Transakční nákladyVysokýNízký
Manipulace s datyPřístup ke čtení a zápisu pro každéhoPřístup ke čtení a zápisu pro jednu organizaci
NeměnnostPlnýČástečný
ÚčinnostNízkýVysoký

Konec

Dosáhli jsme konečného bodu v průvodci porovnáním veřejného a soukromého blockchainu. Jak vidíte, v obou technologiích je mnoho rozdílů. Ve skutečnosti je veřejný i soukromý blockchain vhodný pro prostředí podniků, pokud můžete využít funkce, které chcete.

Rozhodnutí je ale nakonec čistě na vás. Doufejme, že vám tento průvodce pomůže při výběru toho nejlepšího pro vaši firmu.

Ambert Lency

Ambert Lency

1641305520

Jaký je rozdíl mezi veřejným a soukromým blockchainem?

V tomto příspěvku se ponoříme hlouběji a pochopíme funkce a porovnáme veřejný a soukromý blockchain.

Od počátku technologie blockchainu lidé diskutovali o veřejném a soukromém blockchainu. V podnikovém prostředí je skutečně důležité znát velké rozdíly mezi těmito dvěma. Veřejné a soukromé příklady blockchainu hrají v zásadě obrovskou roli ve společnostech, které hledají perfektní typ blockchainu pro svá řešení.

Ale jak? Pokud nedokážete identifikovat, jak se tyto liší, a vyberete špatnou platformu, vaše řešení nebude fungovat. Mnoho lidí si je však plete i v dnešní době.

Proto, abychom vám pomohli, se dnes zaměříme na veřejný vs soukromý blockchain. Poté, co znáte jejich podobnosti a rozdíly, můžete snadno vybrat ten, který vyhovuje vašim potřebám.

Co je veřejný blockchain?

Veřejná blockchainová síť je blockchainová síť, ke které se může připojit kdokoli, kdykoli chce. Pokud jde o účast, v zásadě neexistují žádná omezení. Navíc kdokoli může vidět účetní knihu a zúčastnit se procesu konsensu.

Například Ethereum je jedním z příkladů veřejné blockchainové platformy.

Pokud tedy chcete plně decentralizovaný síťový systém, pak je veřejný blockchain správnou cestou. Může to však být trochu problematické, když se pokusíte začlenit veřejnou blockchainovou síť do podnikového blockchainového procesu.

Každopádně veřejná blockchainová síť byla vůbec prvním typem blockchainu v revoluci. Ve skutečnosti to byl Bitcoin, kdo položil základy blockchainových technologií.

Jakmile lidé začali vidět základní technologické výhody, začali vyvíjet další varianty blockchainu, aby se zbavili všech problémů.

Nejlepší na veřejných blockchainových společnostech je to, že zajišťují, aby všichni účastníci měli stejná práva bez ohledu na to, co.

Lidé se mohou připojit a podílet se na konsensu, obchodovat se svými vrstevníky, jak chtějí.

Veřejné blockchainové společnosti zajišťují, že tato technologie nabízí nejvyšší úroveň zabezpečení. Navíc je to něco, co v soukromém blockchainu neuvidíte.

Každý může také vidět účetní knihu, takže je vždy zachována transparentnost.

Veřejné příklady blockchainu však také přicházejí se spravedlivým podílem nedostatků. Ve skutečnosti jsou tyto platformy pomalejší než obvykle. Kromě toho může přitahovat zlomyslné osoby využívající platformu k nezákonným činnostem kvůli anonymní povaze.

Pojďme se podívat na nejlepší vlastnosti veřejného blockchainu v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

Nejlepší vlastnosti

Vysoká bezpečnost

 • Veřejné blockchainové společnosti vždy navrhují každou jednotlivou platformu způsobem, který nabízí plnou bezpečnost. Ve skutečnosti se podniky a organizace každý den potýkají s online hacky. S přibývajícím časem se to stává velkou překážkou.
 • Navíc každý rok způsobuje miliardy a miliardy dolarů.
 • Ale se všemi bezpečnostními protokoly veřejného blockchainu mohou snadno zastavit všechny problémy s hackerskými útoky, kterým čelí. Navíc mohou konečně zajistit skutečnou hodnotu nebo lepší kvalitu dat pro jakýkoli projekt.
 • Bezpečnostní protokoly se mohou lišit v závislosti na platformě, ale mohu s jistotou říci, že veřejné blockchainy jsou více či méně robustní.

Otevřené prostředí

 • Jak již víte, veřejný blockchain je otevřený pro všechny, stejně jako jeho název. Takže bez ohledu na to, kde bydlíte, můžete se přihlásit do těchto platforem. Budete potřebovat pouze dobré připojení k internetu a počítač.
 • Vždy si tedy budete užívat všech výhod, které z technologie blockchain plynou. Navíc jej můžete použít k provádění transakcí v bezpečném prostředí. Také můžete vydělávat peníze těžbou. Ne všechny veřejné platformy však nabízejí funkce těžby.
 • Pojďme se podívat na další funkci v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

 Anonymní příroda

 • Toto je ve skutečnosti jedna z nejlepších funkcí veřejných blockchainů, kterou většina uživatelů miluje. V podstatě je zde každý anonymní. Ve skutečnosti zde nepoužijete své skutečné jméno ani skutečnou identitu. Vše by zůstalo skryté a na základě toho vás nikdo nemůže sledovat.
 • Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejnou doménu, je tato funkce určena především pro bezpečnost vlastního majetku. Lidé jej však používali i z nezákonných důvodů. Mnoho zločinců má tendenci používat bitcoiny k placení za nelegální aktivity na temném webu. To je také jedna z nevýhod veřejného blockchainu.
 • Ale nesuďte to na základě jeho špatné minulosti. Lidé mohou použít jakoukoli novou technologii pro špatné i dobré účely. Nemělo by to tedy žádným způsobem reflektovat veřejnou technologii blockchainu.

Žádná nařízení

 • Ve skutečnosti veřejný blockchain nemá žádné předpisy, které by uzly musely dodržovat. Neexistuje tedy žádné omezení v tom, jak lze tuto platformu využít pro jejich zlepšení. Hlavním problémem však je, že podniky nemohou pracovat v neregulovaném prostředí.
 • Proč? Je to proto, že bez předpisů je těžké splnit všechny potřeby, které projekt může potřebovat. Proto bych doporučil používat veřejné sítě na spotřebitelských platformách. To znamená, že byste jej neměli používat jako interní síťový systém a používat jej jako externí. To je také jedna z nevýhod veřejného blockchainu.

 Proč toto používat?

Skutečná decentralizace

Ve veřejném blockchainu získáte skutečnou decentralizaci. To je něco, co v soukromých blockchainových sítích docela chybí. Protože každý má kopii účetní knihy, vytváří také distribuovanou povahu.

V zásadě v tomto typu blockchainu neexistuje centralizovaná entita. Odpovědnost za údržbu sítě je tedy výhradně na uzlech. S pomocí konsensuálního algoritmu aktualizují účetní knihu a podporují spravedlnost.

Obě tyto funkce navíc zajišťují, že v systému vždy existuje decentralizované prostředí.

Každopádně se pojďme podívat na další v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

Plná transparentnost

Inu, plně transparentní platformě se nic nevyrovná. Veřejné blockchainové společnosti mají v zásadě tendenci navrhovat platformy tak, aby byly plně transparentní pro kohokoli v účetní knize.

Znamená to, že účetní knihu můžete kdykoli zobrazit. Není zde tedy prostor pro jakoukoli korupci nebo jakékoli nesrovnalosti. V každém případě musí každý vést účetní knihu a účastnit se konsensu.

Neměnnost

Veřejná blockchain síť je plně neměnná. Ale co to znamená? Znamená to, že jakmile se blok dostane na řetěz, není možné jej změnit nebo odstranit. Takže to zajišťuje, že nikdo nemůže jen změnit určitý blok a získat výhody od ostatních.

Ve skutečnosti se otázkami změn zabývá každá jednotlivá organizace. To se děje offline nebo online. Nejlepší na tom je, že hashovací funkce fungují jako bezpečnostní protokol.

Proto, když se člověk pokusí bloky změnit, vytvoří jiný řetězec oddělující se od původního řetězce. Tedy zrušení jejich změn.

V každém případě se pojďme podívat na soukromý blockchain dále v tomto průvodci veřejným blockchainem vs soukromým blockchainem.

Plné zmocnění uživatele

V každé síti musí uživatel obvykle dodržovat řadu pravidel a předpisů. V mnoha případech nemusí být pravidla ani spravedlivá. Ale ne ve veřejných blockchainových sítích. Zde jsou všichni uživatelé zmocněni, protože neexistuje žádný centrální orgán, který by dohlížel na každý jejich pohyb.

Tyto platformy jsou také otevřené veřejnosti, takže žádná společnost vám nemůže zabránit ve stažení uzlů a připojení se ke konsensu.

To je něco, co na soukromých blockchainových platformách neuvidíte. Navíc, pokud zkontrolujete soukromý blockchain, uvidíte, že uživatelé si nemohou užívat plnou svobodu.

Co je soukromý blockchain?

Než přejdeme k úplnému srovnání, podívejme se, co je soukromý blockchain. Soukromý blockchain je speciální typ technologie blockchainu, kde má nad sítí pravomoc pouze jedna organizace. Znamená to tedy, že není otevřena pro veřejnost, aby se zapojila.

Ve skutečnosti budou mít všechna soukromá blockchainová řešení nějakou formu autorizačního schématu identity, která vstupuje na platformu. Soukromá blockchainová řešení v zásadě vyvíjejí tyto platformy pro interní síťový systém společnosti.

K používání této platformy byste tedy potřebovali důvěru. Bez důvěry mezi uzly tento model sítě nebude fungovat. Přístup k němu tak mohou získat pouze zaměstnanci v rámci podniku.

Možná si říkáte, jak je to potom decentralizované? No, technicky to každopádně není. Soukromý blockchain není plně decentralizovaný jako veřejné blockchainové platformy. Jde spíše o částečně decentralizovanou situaci.

V soukromých blockchainových platformách však získáte předpisy, které jiné platformy nemají. Takže všechny uzly musí dodržovat určitá pravidla, aby zajistily správný tok společnosti.

Existuje také mnoho kontroverzí se soukromými blockchainovými platformami. V zásadě lidé věří, že vládní orgány mohou transakci potlačit, pokud to považují za vhodné. Ale je to vysoce nepravděpodobné.

Vzhledem k tomu, že podniky potřebují soukromí, případy soukromého použití blockchainu se v tomto případě zdají být perfektní. Bez řádného soukromí může jejich konkurence vstoupit na platformy a prosakovat do tisku cenné informace.

To může z dlouhodobého hlediska výrazně ovlivnit hodnotu značky. V určitých případech tedy společnosti soukromí velmi potřebují.

Soukromý blockchain: Nejlepší vlastnosti

 Vysoká účinnost

 • I když byl veřejný blockchain na prvním místě, mají tendenci postrádat neefektivitu. Proč? No, je to proto, že seznamují každého se sítí. Výsledkem je, že když se více lidí pokouší používat funkce, zabírá to spoustu zdrojů, které platformy nemohou zálohovat.
 • Tím pádem se rychle zpomaluje. Na druhou stranu, soukromý blockchain umožňuje pouze hrstce lidí v síti. V mnoha případech dokonce musí splnit určité úkoly. Neexistuje tedy žádný způsob, jak by mohli zabírat další zdroje a zpomalit platformu.
 • Soukromé blockchainy k tomu využívají k dosažení dohody ekologické konsensuální protokoly.
 • Pojďme se podívat na další funkci v tomto průvodci porovnáním soukromého a veřejného blockchainu.

Úplné soukromí

 • Na rozdíl od veřejných blockchainových platforem se soukromá blockchainová řešení zaměřují na ochranu soukromí. Pokud hledáte technologii, která může vašemu podniku nabídnout nejvyšší úroveň soukromí, je to pro ni ideální.
 • Možná se to zdá trochu za hranou, ale je to tak. Podniky se vždy zabývají otázkami zabezpečení a soukromí. Navíc se s takovými citlivými informacemi denně zabývají. Pokud dojde k úniku byť jen jednoho z nich, může to pro společnost znamenat obrovskou ztrátu.
 • Proto je nutné, aby firma používala síť, která dokáže tyto informace zabezpečit. A tady vstupují do hry soukromé blockchainy.

Posílení podniků

 • Soukromá blockchainová řešení pracují na posílení podniků jako celku, nikoli jednotlivých zaměstnanců. Ve skutečnosti společnosti potřebují skvělé technologie k zálohování svých procesů. Tato řešení jsou navíc určena především pro interní systémy podniku. Toto je jeden z nejlepších případů použití soukromého blockchainu.
 • Protože jsou vysoce schopné zálohovat společnosti a nabízet zabezpečení, je nutné, abyste na tomto základě začali implementovat svá vlastní blockchainová řešení.

Stabilita

 • Soukromá blockchainová řešení jsou stabilní a získáte od nich klid, který chcete. V podstatě v každé blockchainové platformě musíte zaplatit určitý poplatek za dokončení transakce. Ale na veřejných platformách se může poplatek do značné míry zvýšit kvůli tlaku uzlů požadujících transakce.
 • Když je požadavků na transakce příliš mnoho, jejich dokončení nějakou dobu trvá. S přibývajícím časem se navíc poplatky drasticky zvyšují. Ale ne na soukromých blockchainových platformách. Protože o transakce může požádat jen hrstka lidí, nedochází k žádné formě zpoždění.

Proč toto používat?

Nízké poplatky

V soukromých blockchainových platformách jsou transakční poplatky extrémně nízké. Na rozdíl od veřejných blockchainových platforem se transakční poplatek nezvyšuje na základě počtu požadavků. Takže bez ohledu na to, kolik lidí požaduje transakci, poplatky zůstanou vždy nízké a přesné.

Neexistují tedy vůbec žádné skryté náklady.

Šetří peníze

Ve skutečnosti soukromý blockchain šetří spoustu peněz. Údržba soukromého blockchainu je ve srovnání s veřejnými blockchainy poměrně jednoduchá. Soukromé blockchainové platformy zabírají jen několik zdrojů. Ale na druhou stranu, veřejný blockchain zabírá hodně, aby podpořil obrovský dav platforem. Z dlouhodobého hlediska tedy ušetří spoustu peněz.

Ale to neznamená, že je to extrémně levné nebo tak něco.

V každém případě se podívejme na další v tomto soukromém vs veřejném blockchainovém průvodci.

Žádná nelegální činnost

Jak již víte, soukromé blockchainové platformy mají procesy ověřování předtím, než se můžete přihlásit do sítě. Tento proces dělá filtrování všech narušitelů, kteří se snaží dostat do systému.

Už jsem vám řekl, že veřejná blockchainová řešení mají hořkou minulost s napojením na kriminální aktivity. Je zřejmé, že v podnikovém prostředí to není něco, co byste chtěli.

Do systému se tak dostanou pouze prověření jedinci, kteří se zbaví všech nelegálních aktivit.

Podívejme se nyní na hlavní srovnání v tomto průvodci soukromým a veřejným blockchainem.

Předpisy

Pokud hledáte perfektní technologii pro vaši podnikovou společnost, pak může být soukromý blockchain tou správnou volbou. Proč? V podnicích musíte dodržovat spoustu pravidel a předpisů. A pokud se podle nich nebudete řídit, má to určité důsledky.

V soukromém blockchainu je teorie dost podobná. Ve skutečnosti vám umožňuje nastínit všechna pravidla a vaši zaměstnanci je musí dodržovat.

Veřejný vs soukromý blockchain: Nejlepší srovnání

Autorita

Ve veřejném blockchainu získáte skutečnou decentralizaci. To je něco, co v soukromých blockchainových sítích docela chybí. Protože každý má kopii účetní knihy, vytváří také distribuovanou povahu.

Na druhou stranu má soukromý blockchain velkou autoritu, která dohlíží na systém.

Možná si říkáte, jak je to potom decentralizované? No, technicky to každopádně není. Soukromý blockchain není plně decentralizovaný jako veřejné blockchainové platformy. Jde spíše o částečně decentralizovanou situaci.

Zde se zdá, že veřejný a soukromý blockchain se v menší míře liší. I když soukromé blockchainy mohou být částečně decentralizované, stále fungují nejlépe pro podnikové prostředí.

Přístup

V soukromém blockchainu má v síti oprávnění pouze jedna organizace. Znamená to tedy, že není otevřena pro veřejnost, aby se zapojila.

Ve skutečnosti budou všechna soukromá blockchainová řešení mít nějakou formu autorizačního schématu k identifikaci toho, kdo vstupuje na platformu. Přístup do sítě tak mají pouze vybraní členové.

Na druhou stranu ve veřejné blockchainové síti se může kdokoli připojit, kdy chce. Pokud jde o účast, v zásadě neexistují žádná omezení. Navíc kdokoli může vidět účetní knihu a zúčastnit se procesu konsensu.

Podívejme se na další srovnávací bod v tomto průvodci soukromým blockchainem a veřejným blockchainem.

Transakční náklady

Veřejné blockchainové platformy mívají vyšší transakční náklady ve srovnání se soukromými blockchainovými platformami. Ve skutečnosti obrovský počet uzlů na platformách umožňuje snížit výkon. A ve výsledku zabere vyřízení požadavků spoustu času. Ceny tedy prudce rostou.

Na druhou stranu v soukromých blockchainových platformách jsou transakční poplatky extrémně nízké. Na rozdíl od veřejných blockchainových platforem se transakční poplatek nezvyšuje na základě počtu požadavků. Takže bez ohledu na to, kolik lidí požaduje transakci, poplatky zůstanou vždy nízké a přesné.

Každopádně se podívejte na další bod tohoto průvodce veřejným vs soukromým blockchainem.

Konsensus

Ve veřejném blockchainu nemají uzly žádná omezení při připojování se k procesu konsenzu. Výsledkem je, že se každý může zdarma zúčastnit a získat výhody platformy.

Na druhou stranu soukromý blockchain předem rozhoduje o tom, kdo se ke konsensu může připojit a kdo ne. V důsledku toho se mnoho uzlů ve skutečnosti procesu vůbec nezúčastní.

Rychlost transakce

Pro srovnání soukromého blockchainu a veřejného blockchainu se můžeme podívat na jejich transakční rychlosti. Ve skutečnosti až do určitého bodu mohou obě platformy fungovat úplně stejně. Ale po tomto určitém bodě se rychlost transakce drasticky mění.

Ve veřejném blockchainu může obvykle kdokoli požádat o transakci. Takže když je v síti příliš mnoho požadavků, síť se relativně zpomaluje s rychlostí transakce. Zpracování transakce pak může trvat hodně času.

Ale ne na soukromých blockchainových platformách. Zde se do procesu transakce může zapojit pouze hrstka uzlů. Rychlost tedy zůstává vždy stejná.

Manipulace s daty

Podívejme se na zpracování dat těchto dvou technologií kvůli srovnání soukromého blockchainu a veřejného blockchainu. Ve veřejném blockchainu může kdokoli číst a zapisovat do účetní knihy. Ale nemůžete to změnit, jakmile se to dostane do účetní knihy.

Ale v soukromém blockchainu může číst a zapisovat do účetní knihy pouze jedna organizace. Navíc jen hrstka uzlů může zapisovat do účetní knihy. V některých případech mohou dokonce smazat blok.

Je to spíše podobná situace pro veřejné i soukromé příklady blockchainu.

Účinnost

Toto je poslední bod průvodce veřejným a soukromým blockchainem. Ve skutečnosti je veřejný blockchain méně účinný ve srovnání se soukromými blockchainovými platformami. Jak? Veřejné blockchainové platformy řeší problémy se škálovatelností a zpomalují se, když je na platformě příliš mnoho uzlů.

Na druhou stranu soukromý blockchain má na platformě pouze několik uzlů. Takže vždy zůstávají efektivní bez ohledu na to, co.

Neměnnost

Veřejná blockchain síť je plně neměnná. Ale co to znamená? Znamená to, že jakmile se blok dostane na řetěz, není možné jej změnit nebo odstranit. Takže to zajišťuje, že nikdo nemůže jen změnit určitý blok a získat výhody od ostatních.

Na druhou stranu soukromé blockchainy jsou částečně neměnné. V určitých případech mohou úřady smazat určitý blok, pokud to považují za vhodné.

Zde se nejvíce liší srovnání soukromého blockchainu a veřejného blockchainu.

Veřejný vs soukromý blockchain: Srovnávací tabulka

 Veřejný blockchainSoukromý blockchain
PřístupKdokolivJediná organizace
AutoritaDecentralizovanéČástečně decentralizované
Rychlost transakcePomalýRychle
KonsensusBez povoleníPovoleno
Transakční nákladyVysokýNízký
Manipulace s datyPřístup ke čtení a zápisu pro každéhoPřístup ke čtení a zápisu pro jednu organizaci
NeměnnostPlnýČástečný
ÚčinnostNízkýVysoký

Konec

Dosáhli jsme konečného bodu v průvodci porovnáním veřejného a soukromého blockchainu. Jak vidíte, v obou technologiích je mnoho rozdílů. Ve skutečnosti je veřejný i soukromý blockchain vhodný pro prostředí podniků, pokud můžete využít funkce, které chcete.

Rozhodnutí je ale nakonec čistě na vás. Doufejme, že vám tento průvodce pomůže při výběru toho nejlepšího pro vaši firmu.