Ambert Lency

Ambert Lency

1642218480

Co je GameFi | Hrajte a vydělávejte v kryptoměnách

V tomto článku představíme koncept GameFi těm, kteří ho ještě neznají. 

GameFi je v současnosti jedním z nejžhavějších témat v kryptoměnovém průmyslu. Blockchainové hraní vypadá připraveno narušit celosvětový trh videoher v hodnotě 175 miliard dolarů. Tituly jako Axie Infinity a její více než 1 miliarda dolarů v celkovém prodeji herních aktiv vzbudily zájem tradičního herního průmyslu – nyní jsme svědky toho, jak do sektoru GameFi vstupují giganti jako Ubisoft. 

Axie Infinity a podobné projekty GameFi a hry typu play-to-earn narušují tradiční herní průmysl, jak ho známe. Tyto kryptohry, ve kterých můžete vydělávat, jsou v podstatě zpeněžením herního zážitku na bázi blockchainu. To, co je primárně odlišuje od tradičních her, je to, že hráči hrají spíše proto, aby získali odměny, než aby vyhráli: představte si Monopoly, které se hrají o skutečné peníze.

Není překvapením, že schopnost odměňovat hráče za jejich čas a úsilí stojí za rychlou explozí popularity těchto her s výdělkem, běžně nazývaných GameFi. Komu by se nelíbila myšlenka vydělávat a přitom se bavit? V tomto článku se hluboce ponoříme do světa her GameFi. Zvážíme také jeho původ, různé modely monetizace a co očekávat v budoucnu. 

Pro úplně nové technologie webu 3.0 jsme zahrnuli vysvětlení, jak začít ve světě GameFi. Než skončíme pohledem na budoucnost blockchainového hraní, zvážíme koncept decentralizovaných autonomních organizací neboli DAO a to, jak již formují dnešní populární tituly GameFi. 

V tomto článku představíme koncept GameFi těm, kteří ho ještě neznají. Než se podíváme na původ blockchainových her, začneme jednoduchou definicí tohoto pojmu. Dále zvážíme některé populární dynamiky pro monetizaci her ve stávajících GameFi titulech, včetně funkcí play-to-earn a vlastnictví aktiv. Představujeme také některé z nejpopulárnějších sítí, na kterých jsou postaveny blockchainové hry. 

Co je GameFi?

GameFi se vztahuje k financování videoher. Podobně jako u populárního kryptografického termínu DeFi neboli decentralizované finance je GameFi fúzí slov „hra“ a „finance“.

GameFi je poměrně široký pojem, a jak vysvětlíme v tomto článku, tituly, které jsou považovány za GameFi, mohou mít navzájem zcela odlišné finanční prvky. Například některé blockchainové hry odměňují hráče za plnění úkolů ve hře, zatímco jiné mohou umožnit generování příjmů z různých aktiv, která hráč vlastní. 

Je důležité si uvědomit, že GameFi není hazard. Hry, které považujeme za součást tohoto rozvíjejícího se odvětví, vyžadují, aby hráči využívali kombinaci dovedností a strategie k vytváření příjmů. I když štěstí může být součástí těchto her, není rozhodujícím faktorem při rozhodování o tom, kdo vyhraje nebo má nárok na finanční odměnu. 

Historie GameFi

Původ termínu GameFi lze vysledovat až do listopadu 2019, kdy zakladatelé MixMarvel, platformy pro publikování blockchainových her, přednesli projevy na Wuzhen World Blockchain Conference v Číně o tom, jak by technologie, na které jsou kryptoměny založeny, mohla způsobit revoluci ve videoherním průmyslu. 

Možná ještě slavnější je však – zejména pro západní čtenáře – tento termín evidentně poprvé použil Andre Cronje, zakladatel Yearn, ve svém tweetu ze září 2020. Od té doby se „GameFi“ stále častěji používá k popisu her s finančními prvky, které umožňuje technologie blockchain. 

Navzdory tomu, že se tento termín začal používat teprve nedávno, historie GameFi sahá téměř tak daleko jako samotný Bitcoin. Rané servery Minecraft s integrací BTC, webová stránka z roku 2013 Gambit.com, tituly jako Bombermine a peer-to-peer služby umožňující hráčům zpeněžit mainstreamové tituly pomocí BTC představují jedny z prvních snah v oblasti, kterou nyní považujeme za GameFi. Později projekty jako Huntercoin využívaly technologii blockchain pro více než jen platby, což hráčům umožnilo zpeněžit svou hru těžbou kryptoměn.

Uvedení Etherea v roce 2015 přineslo nové příležitosti pro vývojáře videoher díky sofistikovanosti jeho programovacího jazyka. To znamenalo, že programy mohly být poprvé uloženy a spouštěny v řetězci, což umožnilo vytváření aplikací. Mezi nimi byly blockchainové hry jako CryptoKitties, které využívaly nově definovaný standard ERC-721 k reprezentaci aktiv ve hře ve formě nezaměnitelných tokenů. 

V následujících letech zájem o NFT vzrostl a byly spuštěny blockchainy optimalizované pro výkon, což inspirovalo k ohromným inovacím v sektoru GameFi. Dnes začínáme vidět plody úsilí těchto inovátorů a blockchainové hraní roste exponenciální rychlostí. 

Jak fungují projekty GameFi?

Různé projekty GameFi mají obvykle několik společných rysů. Položky ve hře, jako jsou avataři, země, kostýmy, zbraně, zlato, žetony a domácí mazlíčci, jsou reprezentovány jako NFT – nezaměnitelné digitální tokeny, které dokazují vlastnictví těchto digitálních objektů. Hráči hry získávají tyto položky hraním hry a mohou je obchodovat na tržištích NFT za účelem zisku nebo je vyměnit za kryptoměny – které lze následně vyměnit za nekryté peníze.

Začátky GameFi

Dřívější tituly GameFi využívaly bitcoinový blockchain, ale náklady na transakce a nedostatečná rychlost vedly k přijetí blockchainové sítě s podporou inteligentních kontraktů, Ethereum.

Vývojáři kryptoher široce používali Ethereum a je stále populární, ale má také problémy s výkonem kvůli omezenému prostoru bloků. Tato zranitelnost byla zdůrazněna, když virová popularita CryptoKitties koncem roku 2017 zahltila síť Ethereum, což způsobilo raketový nárůst poplatků za Ethereum. 

Kvůli omezením prostoru bloků na blockchainu Ethereum, transakce vyžadující rychlejší časy vypořádání motivují těžaře, aby je přidali před ostatními prostřednictvím zahrnutého modelu poplatků. Vzhledem k tomu, že poptávka převyšuje dostupný blokový prostor, transakční náklady stoupají, což vede k cenám některých uživatelů. 

GameFi se rozvětvuje

Samozřejmě, že hra, která vyžaduje přemrštěné poplatky za transakce ve hře, bude mít problém získat významnou uživatelskou základnu. Tváří v tvář tomuto problému se někteří vývojáři kryptoher přesunuli ze základní vrstvy Etherea k rychlejším sítím. Mezi tyto velkokapacitní sítě patří Solana, Polkadot, Polygon, Wax a BSC. 

Projekty GameFi mají mnoho úrovní, kterými lze postupovat. Hráči mohou zvýšit výdělky tím, že věnují čas vylepšování svých postav, zpeněžují svůj majetek tím, že vyvíjejí struktury, za jejichž návštěvu platí ostatní hráči, nebo bojují s ostatními hráči v turnajích. 

Všechna data jsou uložena na decentralizovaném veřejném blockchainu, který sleduje, co kdo vlastní. To znamená, že všechna aktiva vlastní hráči, nikoli vývojáři her. 

Jako hráč je veškeré herní aktivum, které získáte, vaše, i když je server vypnutý nebo herní společnost trpí technickými výpadky. Díky tomu jsou krypto hry zdrojem skutečného příjmu pro hráče, i když se baví. Někteří hráči si dokonce vydělávají na plný úvazek.

Další výhody GameFi 

Výhod je ještě více. DeFi Decentralized Finance (DeFi) přebírá decentralizovaný koncept blockchainu a aplikuje jej na svět financí. Koncepty Build... jako je staking, těžba likvidity a výnosové hospodaření získávají oporu v projektech GameFi. To vše jsou další způsoby, jak mohou hráči získat pasivní příjem ve hře. Hráči mohou vsadit svůj herní majetek, aby získali roční úrok a další odměny, které mohou použít k odemknutí nových úrovní nebo k nákupu dalších herních předmětů. Hráči si zároveň mohou vzít půjčky zajištěním svých herních aktiv. 

Na rozdíl od tradičního vývoje her, který je centralizovaný, mohou projekty GameFi zapojit uživatele do rozhodování. Některé hry umožňují hráčům rozhodovat o budoucích aktualizacích hry tím, že dávají hlasovací právo zúčastněným stranám členům GameFi DAO Jako open source blockchainová kniha je Decentralizovaná autonomní organizace (DAO) určena jasným souborem pravidel... (Decentralizovaná autonomní organizace).

DAO umožňuje držitelům tokenů navrhovat aktualizace projektu a hlasovat o nich, díky čemuž je GameFi skutečně participativní. Tyto návrhy mají obvykle finanční dopad, například členové DAO hlasují o zvýšení odměny za konkrétní akci ve hře.

Abyste mohli být členem GameFi DAO, musíte vlastnit token řízení projektu. Vaše hlasovací síla je obvykle přímo úměrná počtu tokenů, které držíte. 

GameFi hry vs. tradiční online hry

GameFi, stejně jako každý jiný trend založený na blockchainu, začal otřásat tradičním online herním průmyslem. Díky kombinaci prvků DeFi, NFT a blockchainu GameFi mění online hraní, jak je známe. 

Projekty GameFi mají různé podoby, ale většina populárních krypto a NFT her sdílí funkce, které je odlišují od tradičních online her.

Play-to-Earn model

Model play-to-earn charakteristický pro projekty GameFi je revoluční. Tradiční online hry vydělávají peníze prostřednictvím nákupů v aplikaci, affiliate marketingu a reklamy. Jako hráč utrácíte peníze za nákup herních předmětů, které vám pomohou vyhrát nebo získat náskok před ostatními hráči. Tyto výdaje samozřejmě jdou přímo provozovatelům her.

Také, pokud jste jako většina hráčů, kteří vyrostli se stálicemi online videoher, jako je Minecraft a PlayerUnknown's Battlegrounds, budete zvyklí na velmi žádané herní mince, které mimo herní prostředí nemají žádnou hodnotu. Kromě zábavy nedostanete nic na oplátku za čas a úsilí věnované hraní těchto online her.

Nové paradigma GameFi

Toto je místo, kde krypto hry vydělávají za hraním, mění scénář: umožňují hráčům přidat ke svým nákupům ve hře skutečnou hodnotu. Položky a produkty ve hře jsou uloženy v distribuované veřejné knize nebo blockchainu běžícím v krypto síti. Tato technologie blockchainu umožňuje tokeny a předměty ve hře obchodovat za kryptoměny a v konečném důsledku za skutečnou hotovost. 

Aby hráči online her vylepšili herní zážitek a dostali se kupředu, nakupují položky jako mince, zbraně, extra životy, vlastní postavy, oblečení, avatary, doplňky atd. přímo ze hry. Tradiční hratelnost zahrnuje nákup aktiv z obchodů vlastněných vývojáři her, obohacování vývojářů a ne hráčů. To může omezit online herní zážitek hráčů, zejména těch, kteří nemají moc peněz na utrácení. Na druhou stranu u kryptoher se tyto nákupy provádějí s kryptoměnami a často zahrnují obchodování s cennými aktivy mezi hráči.

Běžné online hry umožňují digitální vlastnictví. Ale nemají hodnotu nebo peněžní hodnotu, kterou kryptohry nabízejí. Nemůžete vyměnit své herní prostředky

s ostatními hráči za hodnotu. To je markantní rozdíl oproti decentralizovaným operacím projektů GameFi, kde hráči vlastní globálně distribuovaná digitální aktiva, která nejsou omezena na herní účely.

Malé až žádné náklady předem

Většina her GameFi je zdarma ke stažení a hraní, díky čemuž jsou přístupnější než tradiční hry. I když neexistují žádné poplatky předem, některé hry mohou vyžadovat, abyste si pro začátek zakoupili herní žetony, postavy a další položky. 

Stálé vlastnictví herních aktiv

Hráči GameFi mají svá aktiva a NFT uložená na blockchainu po celý život. To kontrastuje s tradičními hrami, které lze kdykoli vypnout, což způsobí, že hráči ztratí veškerý svůj postup ve hře. Všechna aktiva patří vývojáři hry a hráči nemají žádnou kontrolu nad životním cyklem herní platformy. Pokud herní vývojář zkrachuje, mohou se hráči rozloučit s dalším vývojem hry.

Tradiční online hry navíc nejsou tak bezpečné jako kryptohry založené na blockchainu, což je činí zranitelnými vůči útokům. Hráči mohou při hackerském incidentu ztratit veškerý svůj majetek. 

Snadno naučitelná mechanika

Projekty GameFi přijímají jednoduché herní mechanismy, což je atribut, díky kterému jsou snadno pochopitelné a orientované. Tento jednoduchý přístup snižuje překážku vstupu, což vede ke značnému využití. Pohodlně se mohou zúčastnit hráči všech věkových kategorií a zkušeností.

Budoucnost her GameFi

Ačkoli původ GameFi lze vysledovat k ranému vývoji kryptoměn, teprve nyní začíná získávat mainstreamové přijetí. Často citovaným příkladem, který demonstruje růst tohoto vzrušujícího nového trendu, je masivní úspěch Axie Infinity. Populární projekt GameFi se stal prvním, který v srpnu 2021 překonal 1 miliardu dolarů v prodejích tokenů, a viděl více než milion aktivních hráčů denně. 

Neustále se vyvíjející technologie kryptoher pokročila do bodu, kdy nové projekty GameFi přitahují obrovské fanouškovské základny a také institucionální financování. Odborníci se domnívají, že kryptohry jsou nejpravděpodobnějším portálem pro široké přijetí a používání technologie blockchain. Jak projekty GameFi získávají oporu u tradičních hráčů, znalost kryptoměn může jen růst.

Další vývoj

Jak byste mohli očekávat, GameFi stále více zabírá části rostoucího herního trhu v hodnotě 175 miliard dolarů. Hráči videoher si už dlouho užívali a seznamovali se s koncepty herních měn, vzácných digitálních položek a tokenizace, to vše bez získání peněžní hodnoty. Nepochybně bude větší přitažlivost pro projekty GameFi, které obsahují všechny tyto prvky a zároveň přímo zmocňují uživatele finančně.

Toto jsou vzrušující časy pro GameFi. Přední průmysloví hráči, jako jsou herní studia Ubisoft a MOBOX a výrobce polovodičů AMD, jsou součástí hry Blockchain.

Alliance, organizace vytvořená za účelem zvýšení povědomí o GameFi. BGA, vítaná vývojáři i hráči, tvrdí, že podporuje kryptoherní hry tím, že kromě vytváření společných standardů poskytuje infrastrukturu pro vývoj her a fóra pro vývojáře a hráče pro vytváření sítí, spolupráci a sdílení znalostí.

Nedávný růst GameFi

GameFi rychle roste a kolektivní tržní kapitalizace Tržní kapitalizace (nebo tržní kapitalizace) kryptoměny je měřítkem její tržní hodnoty. Jinými slovy, to... předních blockchainových her překonalo 14 miliard dolarů. Ale vzhledem k masivní velikosti herního průmyslu nabízí celkový adresný trh ještě větší příležitosti k růstu.

S rychlým úspěchem kryptoher jako Axie Infinity a CropBytes se budoucnost GameFi zdá jasná. Vzhledem k tomu, že se pracuje na mnoha dalších hrách GameFi, lze očekávat novější inovace. Některé z kryptoherních projektů, které jsou v současné době ve vývoji, zahrnují:

 • Atlas hvězd
 • Mužský meč
 • Cech strážců
 • Pískoviště
 • Dr. Who: Worlds Apart

Tyto novější hry odemknou ještě více příležitostí pro gamifikovaný zisk a herní zážitek bohatý na funkce. 

Je toho víc. Herní platformy jako MOBOX jsou navrženy tak, aby jednotlivcům umožňovaly vytvářet vlastní NFT a hry s možnostmi interoperability. Platforma také obsahuje funkce DeFi, jako jsou sázky a fondy likvidity, které hráčům umožňují generovat příjem ze svých aktiv. Tento příjem pak lze použít k nákupu vylepšení ve hře nebo generování klíčů k odemknutí nových NFT.

Koncept GameFi je jednoznačně vylepšením stávajících online her. Mechanismus „play-to-earn“ je v konečném důsledku pasem k širšímu přijetí kryptoměn, protože blockchain a hry NFT naznačují, co je před námi. Není tedy divu, že tento výbušný trend nevykazuje žádné známky zpomalení. Tímto tempem se GameFi a NFT stanou shromažďovacím bodem pro DeFi. S rostoucím zájmem veřejnosti a přílivem kapitálu jsou vyhlídky tohoto rodícího se odvětví neomezené.

Děkuji za přečtení!

What is GEEK

Buddha Community

Ambert Lency

Ambert Lency

1642218480

Co je GameFi | Hrajte a vydělávejte v kryptoměnách

V tomto článku představíme koncept GameFi těm, kteří ho ještě neznají. 

GameFi je v současnosti jedním z nejžhavějších témat v kryptoměnovém průmyslu. Blockchainové hraní vypadá připraveno narušit celosvětový trh videoher v hodnotě 175 miliard dolarů. Tituly jako Axie Infinity a její více než 1 miliarda dolarů v celkovém prodeji herních aktiv vzbudily zájem tradičního herního průmyslu – nyní jsme svědky toho, jak do sektoru GameFi vstupují giganti jako Ubisoft. 

Axie Infinity a podobné projekty GameFi a hry typu play-to-earn narušují tradiční herní průmysl, jak ho známe. Tyto kryptohry, ve kterých můžete vydělávat, jsou v podstatě zpeněžením herního zážitku na bázi blockchainu. To, co je primárně odlišuje od tradičních her, je to, že hráči hrají spíše proto, aby získali odměny, než aby vyhráli: představte si Monopoly, které se hrají o skutečné peníze.

Není překvapením, že schopnost odměňovat hráče za jejich čas a úsilí stojí za rychlou explozí popularity těchto her s výdělkem, běžně nazývaných GameFi. Komu by se nelíbila myšlenka vydělávat a přitom se bavit? V tomto článku se hluboce ponoříme do světa her GameFi. Zvážíme také jeho původ, různé modely monetizace a co očekávat v budoucnu. 

Pro úplně nové technologie webu 3.0 jsme zahrnuli vysvětlení, jak začít ve světě GameFi. Než skončíme pohledem na budoucnost blockchainového hraní, zvážíme koncept decentralizovaných autonomních organizací neboli DAO a to, jak již formují dnešní populární tituly GameFi. 

V tomto článku představíme koncept GameFi těm, kteří ho ještě neznají. Než se podíváme na původ blockchainových her, začneme jednoduchou definicí tohoto pojmu. Dále zvážíme některé populární dynamiky pro monetizaci her ve stávajících GameFi titulech, včetně funkcí play-to-earn a vlastnictví aktiv. Představujeme také některé z nejpopulárnějších sítí, na kterých jsou postaveny blockchainové hry. 

Co je GameFi?

GameFi se vztahuje k financování videoher. Podobně jako u populárního kryptografického termínu DeFi neboli decentralizované finance je GameFi fúzí slov „hra“ a „finance“.

GameFi je poměrně široký pojem, a jak vysvětlíme v tomto článku, tituly, které jsou považovány za GameFi, mohou mít navzájem zcela odlišné finanční prvky. Například některé blockchainové hry odměňují hráče za plnění úkolů ve hře, zatímco jiné mohou umožnit generování příjmů z různých aktiv, která hráč vlastní. 

Je důležité si uvědomit, že GameFi není hazard. Hry, které považujeme za součást tohoto rozvíjejícího se odvětví, vyžadují, aby hráči využívali kombinaci dovedností a strategie k vytváření příjmů. I když štěstí může být součástí těchto her, není rozhodujícím faktorem při rozhodování o tom, kdo vyhraje nebo má nárok na finanční odměnu. 

Historie GameFi

Původ termínu GameFi lze vysledovat až do listopadu 2019, kdy zakladatelé MixMarvel, platformy pro publikování blockchainových her, přednesli projevy na Wuzhen World Blockchain Conference v Číně o tom, jak by technologie, na které jsou kryptoměny založeny, mohla způsobit revoluci ve videoherním průmyslu. 

Možná ještě slavnější je však – zejména pro západní čtenáře – tento termín evidentně poprvé použil Andre Cronje, zakladatel Yearn, ve svém tweetu ze září 2020. Od té doby se „GameFi“ stále častěji používá k popisu her s finančními prvky, které umožňuje technologie blockchain. 

Navzdory tomu, že se tento termín začal používat teprve nedávno, historie GameFi sahá téměř tak daleko jako samotný Bitcoin. Rané servery Minecraft s integrací BTC, webová stránka z roku 2013 Gambit.com, tituly jako Bombermine a peer-to-peer služby umožňující hráčům zpeněžit mainstreamové tituly pomocí BTC představují jedny z prvních snah v oblasti, kterou nyní považujeme za GameFi. Později projekty jako Huntercoin využívaly technologii blockchain pro více než jen platby, což hráčům umožnilo zpeněžit svou hru těžbou kryptoměn.

Uvedení Etherea v roce 2015 přineslo nové příležitosti pro vývojáře videoher díky sofistikovanosti jeho programovacího jazyka. To znamenalo, že programy mohly být poprvé uloženy a spouštěny v řetězci, což umožnilo vytváření aplikací. Mezi nimi byly blockchainové hry jako CryptoKitties, které využívaly nově definovaný standard ERC-721 k reprezentaci aktiv ve hře ve formě nezaměnitelných tokenů. 

V následujících letech zájem o NFT vzrostl a byly spuštěny blockchainy optimalizované pro výkon, což inspirovalo k ohromným inovacím v sektoru GameFi. Dnes začínáme vidět plody úsilí těchto inovátorů a blockchainové hraní roste exponenciální rychlostí. 

Jak fungují projekty GameFi?

Různé projekty GameFi mají obvykle několik společných rysů. Položky ve hře, jako jsou avataři, země, kostýmy, zbraně, zlato, žetony a domácí mazlíčci, jsou reprezentovány jako NFT – nezaměnitelné digitální tokeny, které dokazují vlastnictví těchto digitálních objektů. Hráči hry získávají tyto položky hraním hry a mohou je obchodovat na tržištích NFT za účelem zisku nebo je vyměnit za kryptoměny – které lze následně vyměnit za nekryté peníze.

Začátky GameFi

Dřívější tituly GameFi využívaly bitcoinový blockchain, ale náklady na transakce a nedostatečná rychlost vedly k přijetí blockchainové sítě s podporou inteligentních kontraktů, Ethereum.

Vývojáři kryptoher široce používali Ethereum a je stále populární, ale má také problémy s výkonem kvůli omezenému prostoru bloků. Tato zranitelnost byla zdůrazněna, když virová popularita CryptoKitties koncem roku 2017 zahltila síť Ethereum, což způsobilo raketový nárůst poplatků za Ethereum. 

Kvůli omezením prostoru bloků na blockchainu Ethereum, transakce vyžadující rychlejší časy vypořádání motivují těžaře, aby je přidali před ostatními prostřednictvím zahrnutého modelu poplatků. Vzhledem k tomu, že poptávka převyšuje dostupný blokový prostor, transakční náklady stoupají, což vede k cenám některých uživatelů. 

GameFi se rozvětvuje

Samozřejmě, že hra, která vyžaduje přemrštěné poplatky za transakce ve hře, bude mít problém získat významnou uživatelskou základnu. Tváří v tvář tomuto problému se někteří vývojáři kryptoher přesunuli ze základní vrstvy Etherea k rychlejším sítím. Mezi tyto velkokapacitní sítě patří Solana, Polkadot, Polygon, Wax a BSC. 

Projekty GameFi mají mnoho úrovní, kterými lze postupovat. Hráči mohou zvýšit výdělky tím, že věnují čas vylepšování svých postav, zpeněžují svůj majetek tím, že vyvíjejí struktury, za jejichž návštěvu platí ostatní hráči, nebo bojují s ostatními hráči v turnajích. 

Všechna data jsou uložena na decentralizovaném veřejném blockchainu, který sleduje, co kdo vlastní. To znamená, že všechna aktiva vlastní hráči, nikoli vývojáři her. 

Jako hráč je veškeré herní aktivum, které získáte, vaše, i když je server vypnutý nebo herní společnost trpí technickými výpadky. Díky tomu jsou krypto hry zdrojem skutečného příjmu pro hráče, i když se baví. Někteří hráči si dokonce vydělávají na plný úvazek.

Další výhody GameFi 

Výhod je ještě více. DeFi Decentralized Finance (DeFi) přebírá decentralizovaný koncept blockchainu a aplikuje jej na svět financí. Koncepty Build... jako je staking, těžba likvidity a výnosové hospodaření získávají oporu v projektech GameFi. To vše jsou další způsoby, jak mohou hráči získat pasivní příjem ve hře. Hráči mohou vsadit svůj herní majetek, aby získali roční úrok a další odměny, které mohou použít k odemknutí nových úrovní nebo k nákupu dalších herních předmětů. Hráči si zároveň mohou vzít půjčky zajištěním svých herních aktiv. 

Na rozdíl od tradičního vývoje her, který je centralizovaný, mohou projekty GameFi zapojit uživatele do rozhodování. Některé hry umožňují hráčům rozhodovat o budoucích aktualizacích hry tím, že dávají hlasovací právo zúčastněným stranám členům GameFi DAO Jako open source blockchainová kniha je Decentralizovaná autonomní organizace (DAO) určena jasným souborem pravidel... (Decentralizovaná autonomní organizace).

DAO umožňuje držitelům tokenů navrhovat aktualizace projektu a hlasovat o nich, díky čemuž je GameFi skutečně participativní. Tyto návrhy mají obvykle finanční dopad, například členové DAO hlasují o zvýšení odměny za konkrétní akci ve hře.

Abyste mohli být členem GameFi DAO, musíte vlastnit token řízení projektu. Vaše hlasovací síla je obvykle přímo úměrná počtu tokenů, které držíte. 

GameFi hry vs. tradiční online hry

GameFi, stejně jako každý jiný trend založený na blockchainu, začal otřásat tradičním online herním průmyslem. Díky kombinaci prvků DeFi, NFT a blockchainu GameFi mění online hraní, jak je známe. 

Projekty GameFi mají různé podoby, ale většina populárních krypto a NFT her sdílí funkce, které je odlišují od tradičních online her.

Play-to-Earn model

Model play-to-earn charakteristický pro projekty GameFi je revoluční. Tradiční online hry vydělávají peníze prostřednictvím nákupů v aplikaci, affiliate marketingu a reklamy. Jako hráč utrácíte peníze za nákup herních předmětů, které vám pomohou vyhrát nebo získat náskok před ostatními hráči. Tyto výdaje samozřejmě jdou přímo provozovatelům her.

Také, pokud jste jako většina hráčů, kteří vyrostli se stálicemi online videoher, jako je Minecraft a PlayerUnknown's Battlegrounds, budete zvyklí na velmi žádané herní mince, které mimo herní prostředí nemají žádnou hodnotu. Kromě zábavy nedostanete nic na oplátku za čas a úsilí věnované hraní těchto online her.

Nové paradigma GameFi

Toto je místo, kde krypto hry vydělávají za hraním, mění scénář: umožňují hráčům přidat ke svým nákupům ve hře skutečnou hodnotu. Položky a produkty ve hře jsou uloženy v distribuované veřejné knize nebo blockchainu běžícím v krypto síti. Tato technologie blockchainu umožňuje tokeny a předměty ve hře obchodovat za kryptoměny a v konečném důsledku za skutečnou hotovost. 

Aby hráči online her vylepšili herní zážitek a dostali se kupředu, nakupují položky jako mince, zbraně, extra životy, vlastní postavy, oblečení, avatary, doplňky atd. přímo ze hry. Tradiční hratelnost zahrnuje nákup aktiv z obchodů vlastněných vývojáři her, obohacování vývojářů a ne hráčů. To může omezit online herní zážitek hráčů, zejména těch, kteří nemají moc peněz na utrácení. Na druhou stranu u kryptoher se tyto nákupy provádějí s kryptoměnami a často zahrnují obchodování s cennými aktivy mezi hráči.

Běžné online hry umožňují digitální vlastnictví. Ale nemají hodnotu nebo peněžní hodnotu, kterou kryptohry nabízejí. Nemůžete vyměnit své herní prostředky

s ostatními hráči za hodnotu. To je markantní rozdíl oproti decentralizovaným operacím projektů GameFi, kde hráči vlastní globálně distribuovaná digitální aktiva, která nejsou omezena na herní účely.

Malé až žádné náklady předem

Většina her GameFi je zdarma ke stažení a hraní, díky čemuž jsou přístupnější než tradiční hry. I když neexistují žádné poplatky předem, některé hry mohou vyžadovat, abyste si pro začátek zakoupili herní žetony, postavy a další položky. 

Stálé vlastnictví herních aktiv

Hráči GameFi mají svá aktiva a NFT uložená na blockchainu po celý život. To kontrastuje s tradičními hrami, které lze kdykoli vypnout, což způsobí, že hráči ztratí veškerý svůj postup ve hře. Všechna aktiva patří vývojáři hry a hráči nemají žádnou kontrolu nad životním cyklem herní platformy. Pokud herní vývojář zkrachuje, mohou se hráči rozloučit s dalším vývojem hry.

Tradiční online hry navíc nejsou tak bezpečné jako kryptohry založené na blockchainu, což je činí zranitelnými vůči útokům. Hráči mohou při hackerském incidentu ztratit veškerý svůj majetek. 

Snadno naučitelná mechanika

Projekty GameFi přijímají jednoduché herní mechanismy, což je atribut, díky kterému jsou snadno pochopitelné a orientované. Tento jednoduchý přístup snižuje překážku vstupu, což vede ke značnému využití. Pohodlně se mohou zúčastnit hráči všech věkových kategorií a zkušeností.

Budoucnost her GameFi

Ačkoli původ GameFi lze vysledovat k ranému vývoji kryptoměn, teprve nyní začíná získávat mainstreamové přijetí. Často citovaným příkladem, který demonstruje růst tohoto vzrušujícího nového trendu, je masivní úspěch Axie Infinity. Populární projekt GameFi se stal prvním, který v srpnu 2021 překonal 1 miliardu dolarů v prodejích tokenů, a viděl více než milion aktivních hráčů denně. 

Neustále se vyvíjející technologie kryptoher pokročila do bodu, kdy nové projekty GameFi přitahují obrovské fanouškovské základny a také institucionální financování. Odborníci se domnívají, že kryptohry jsou nejpravděpodobnějším portálem pro široké přijetí a používání technologie blockchain. Jak projekty GameFi získávají oporu u tradičních hráčů, znalost kryptoměn může jen růst.

Další vývoj

Jak byste mohli očekávat, GameFi stále více zabírá části rostoucího herního trhu v hodnotě 175 miliard dolarů. Hráči videoher si už dlouho užívali a seznamovali se s koncepty herních měn, vzácných digitálních položek a tokenizace, to vše bez získání peněžní hodnoty. Nepochybně bude větší přitažlivost pro projekty GameFi, které obsahují všechny tyto prvky a zároveň přímo zmocňují uživatele finančně.

Toto jsou vzrušující časy pro GameFi. Přední průmysloví hráči, jako jsou herní studia Ubisoft a MOBOX a výrobce polovodičů AMD, jsou součástí hry Blockchain.

Alliance, organizace vytvořená za účelem zvýšení povědomí o GameFi. BGA, vítaná vývojáři i hráči, tvrdí, že podporuje kryptoherní hry tím, že kromě vytváření společných standardů poskytuje infrastrukturu pro vývoj her a fóra pro vývojáře a hráče pro vytváření sítí, spolupráci a sdílení znalostí.

Nedávný růst GameFi

GameFi rychle roste a kolektivní tržní kapitalizace Tržní kapitalizace (nebo tržní kapitalizace) kryptoměny je měřítkem její tržní hodnoty. Jinými slovy, to... předních blockchainových her překonalo 14 miliard dolarů. Ale vzhledem k masivní velikosti herního průmyslu nabízí celkový adresný trh ještě větší příležitosti k růstu.

S rychlým úspěchem kryptoher jako Axie Infinity a CropBytes se budoucnost GameFi zdá jasná. Vzhledem k tomu, že se pracuje na mnoha dalších hrách GameFi, lze očekávat novější inovace. Některé z kryptoherních projektů, které jsou v současné době ve vývoji, zahrnují:

 • Atlas hvězd
 • Mužský meč
 • Cech strážců
 • Pískoviště
 • Dr. Who: Worlds Apart

Tyto novější hry odemknou ještě více příležitostí pro gamifikovaný zisk a herní zážitek bohatý na funkce. 

Je toho víc. Herní platformy jako MOBOX jsou navrženy tak, aby jednotlivcům umožňovaly vytvářet vlastní NFT a hry s možnostmi interoperability. Platforma také obsahuje funkce DeFi, jako jsou sázky a fondy likvidity, které hráčům umožňují generovat příjem ze svých aktiv. Tento příjem pak lze použít k nákupu vylepšení ve hře nebo generování klíčů k odemknutí nových NFT.

Koncept GameFi je jednoznačně vylepšením stávajících online her. Mechanismus „play-to-earn“ je v konečném důsledku pasem k širšímu přijetí kryptoměn, protože blockchain a hry NFT naznačují, co je před námi. Není tedy divu, že tento výbušný trend nevykazuje žádné známky zpomalení. Tímto tempem se GameFi a NFT stanou shromažďovacím bodem pro DeFi. S rostoucím zájmem veřejnosti a přílivem kapitálu jsou vyhlídky tohoto rodícího se odvětví neomezené.

Děkuji za přečtení!

Ambert Lency

Ambert Lency

1642934640

Co je dominance v kryptoměnách | Co je to bitcoinová dominance

V tomto příspěvku se dozvíte, co je dominance v kryptoměnách, co je dominance bitcoinů? Jak to funguje a proč je to důležité!

S explozí kryptoměn, do kterých lze investovat, obchodníci neustále hledají nové nástroje k objevování trendů v kryptoměnách. Poměr dominance bitcoinu je nástroj, který obchodníci nedávno začlenili, aby jim pomohl odhalit rozdíly v obecných tržních podmínkách mezi bitcoiny a všemi ostatními mincemi.

Při správném využití vám dominance bitcoinu (nebo BTC) může pomoci určit, zda je obchodování s altcoiny silnějším trendem než obchodování s bitcoiny. Pojmy „Bitcoinová dominance“, „Poměr bitcoinové dominance“ a „Index bitcoinové dominance“ se často používají zaměnitelně, stejně jako „Bitcoin“ a „BTC“. V tomto článku budeme diskutovat o tom, co je dominance bitcoinu, a také o tom, jaké faktory ovlivňují poměr a některé strategie, které můžete implementovat při rozhodování o investicích do kryptoměn.

Co je dominance bitcoinu? 

Dominance bitcoinu je poměr mezi tržní kapitalizací Tržní kapitalizace (nebo tržní kapitalizace) kryptoměny je měřítkem její tržní hodnoty. Jinými slovy, to... bitcoinu na celkovou tržní kapitalizaci celého trhu s kryptoměnami. Když tento poměr porovnáme s trendem samotného Bitcoinu, můžeme se dozvědět více o tom, jaké příležitosti nabízí současné tržní prostředí.

Aby mohli obchodníci lépe porozumět tomu, co je dominance bitcoinu, musí obchodníci porozumět tomu, co je tržní kapitalizace – a proč je důležitá.

Nejdůležitější věcí na bitcoinové dominanci je, že vám může pomoci pochopit, zda jsou altcoiny v sestupném nebo vzestupném trendu vůči BTC.

 1. Když BTC Dominance stoupá, alts celkově ztrácejí hodnotu vůči BTC.
 2. Když BTC dominance klesne, alt celkově získá hodnotu vs BTC.

To znamená, že ve většině případů budete chtít být v bitcoinech (nebo v hotovosti), když je bitcoinová dominance ve vzestupném trendu, a poté budete chtít být v alts (včetně ETH, velkých kapitalizací, středních kapitalizací, nízkých kapitalizací atd.), když bude bitcoinová dominance je v sestupném trendu.

Ve většině případů dochází na krypto býčích trzích k prudkému a konzistentnímu sestupnému trendu dominance, protože intenzivní býčí trhy mají tendenci pohánět alt kapitalizaci výše než bitcoin. Stejně tak ústup tohoto trendu je obvykle známkou medvědího trhu.

Je to téměř tak snadné. Samozřejmě, bitcoinová dominance může mít různé dopady na různé časové rámce a je to nakonec pouze jeden nástroj v sadě nástrojů obchodníka.

Stručně řečeno, je důležité naučit se číst graf dominance bitcoinu. Naštěstí je to jen jedno kliknutí na TradingView. Toto je také jen jeden ukazatel, abyste mohli přesně předpovídat trh , měli byste si vždy udělat svůj vlastní průzkum a ujistit se, že máte k dispozici mnoho ukazatelů, pokud jde o vaše obchodní rozhodnutí.

Níže uvedený obrázek bitcoinové dominance ukazuje korelaci s altseason.

Co si myslíte o korelaci mezi bitcoinovou dominancí a altseason, je to pravda? Zatleskejte tomuto článku 👏+ svou odpověď okomentujte níže!

Index dominance bitcoinu poskytuje CoinMarketCap a sleduje celkovou tržní kapitalizaci bitcoinu ve vztahu k celkové tržní kapitalizaci všech digitálních aktiv.

Přečtěte si více: Používání CoinMarketCap jako profesionál | Průvodce Coinmarketcap (CMC)

Co je krypto tržní kapitalizace?

V případě kryptoměny, jako je bitcoin, znamená tržní kapitalizace (“tržní kapitalizace”) celkovou hodnotu všech dosud vytěžených coinů. Tržní kapitalizace se vypočítá vynásobením počtu mincí v oběhu aktuální tržní cenou jedné mince.

Například k listopadu 2021 existovalo přibližně 18,881 milionů bitcoinů. Pokud by se cena bitcoinu obchodovala za 60 000 $, pak by celková tržní kapitalizace byla 18,881 milionu x 60 000 $ = 1,133 bilionu $. To znamená, že celková hodnota bitcoinové sítě je 1,133 bilionu dolarů.

Číslo 1,133 bilionu dolarů samo o sobě nemá takový význam, dokud ho nezačnete porovnávat s jinými trhy. Například celková odhadovaná hodnota trhu se zlatem se blíží 10 bilionům dolarů. To znamená, že hodnota bitcoinu je asi 11 % hodnoty zlata. Investor pak může určit, zda má pocit, že bitcoinová síť bude mít v průběhu času větší hodnotu, nebo zda se stává nadhodnocená.

Jednou z výhod kryptoměn je, že je snadné určit, kolik coinů existuje, a také cenu těchto mincí. Výsledkem je, že určení celkové tržní kapitalizace celého kryptotrhu je poměrně snadné najít a vykreslit do grafu.

Vztah mezi dominancí bitcoinu a tržní kapitalizací

Dominance bitcoinu využívá při výpočtu tržní kapitalizaci bitcoinu a celkovou tržní kapitalizaci kryptoměn.

Je snadné určit a zmapovat obě čísla použitá v tomto poměru. Níže vidíme tržní kapitalizaci bitcoinu (levý graf), celkovou tržní kapitalizaci kryptoměn (uprostřed grafu) a dominanci bitcoinu (pravý graf).

Obecně řečeno, tvar a směr celkové tržní kapitalizace kryptoměn bude následovat tvar a směr bitcoinu. To je částečně způsobeno vlivem bitcoinu na celý krypto trh, protože je to první, největší a nejrozšířenější kryptoměna.

Jako kryptoinvestoři a obchodníci bereme jako samozřejmost, že většina lidí na světě má málo znalostí o šíři kryptotrhu. Proto mohou věřit, že bitcoin je jedinou kryptoměnou, která existuje.

V důsledku toho, pokud existuje chuť nakupovat kryptoměny, bitcoin a celý kryptotrh mají tendenci růst, což obě tržní kapitalizace posouvá výše. Pokud by averze k riziku zasáhla kryptotrh, pak by se většina velkých kryptoměn zlikvidovala, což by snížilo celkovou tržní kapitalizaci.

Faktory, které ovlivňují dominanci bitcoinu

V počátcích kryptoměny se dominance bitcoinu pohybovala kolem 95 % nebo více, protože bylo jen velmi málo altcoinů, které přitahovaly investice. Jak však začaly získávat zájem další altcoiny, dominance Bitcoinu klesla. 

Když například v roce 2017 probublalo šílenství ICO (počáteční nabídka coinů), investice do altcoinů začaly růst a dominance bitcoinu klesla na minimum 35 %. Počínaje rokem 2018 se dominance bitcoinů vrátila zpět na téměř 70 %, protože mnoho z těchto altcoinů zkrachovalo.

Počínaje rokem 2021 se dominance bitcoinu začala znovu propadat, protože investice do altcoinů vzrostly s negativními zprávami o spotřebě energie bitcoiny a vymýcení těžby bitcoinů v Číně, což představovalo tlak na investice.

Pokud pozorně prozkoumáme vzorec, který vytváří poměr známý jako dominance bitcoinu, zjistíme, že do výpočtu jsou zahrnuty tyto dvě proměnné:

 • Tržní kapitalizace bitcoinů
 • Celková tržní kapitalizace celého trhu s kryptoměnami

To jsou dva hlavní vlivy, které hýbou poměrem dominance Bitcoinu.

Kolísání ceny bitcoinu

Tržní kapitalizace bitcoinu je čitatelem poměru dominance bitcoinu. Vzhledem k tomu, že počet bitcoinů v oběhu je poměrně stabilní a nebude příliš růst, největší vliv na tržní kapitulaci bitcoinu má jeho cena.

Vztah mezi cenou bitcoinu a tržní kapitalizací lze vidět v grafu výše. Všimněte si, že tržní kapitalizace těsně sleduje a podobá se pohybu ceny bitcoinu. Jak ceny bitcoinu rostou, jeho tržní kapitalizace má tendenci úměrně stoupat.

Avšak to, že tržní kapitalizace bitcoinu je trendově vyšší, neznamená, že dominance bitcoinu roste. Tržní kapitalizace bitcoinu je pouze čitatelem poměru. Rychlost, s jakou se tržní kapitalizace bitcoinu pohybuje, je ve srovnání s druhým největším faktorem ovlivňujícím poměr: tržní kapitalizací altcoinů.

Altcoiny kolísání tržní kapitalizace

Jmenovatelem poměru je celková tržní kapitalizace všech kryptoměn. Tento údaj je trochu složitější na výpočet, kvůli obrovskému počtu dostupných kryptoměn. V současné době existuje více než 12 000 kryptoměn, což je obrovské číslo ke sledování. Naštěstí tento výpočet automaticky provádí několik webových stránek.

Jsou chvíle, kdy cena bitcoinu roste, což výrazně zvyšuje tržní kapitalizaci bitcoinu. Stejně tak jsou i jiné časy, kdy investice do altcoinů rostou rychleji než do bitcoinů.

Na výše uvedeném grafu si všimněte, že první trend vlevo (černě) je mnohem větší a silnější než odpovídající zvýšení tržní kapitalizace Bitcoinu vpravo. To naznačuje, že kolektivní hodnocení altcoinů roste rychleji než hodnocení bitcoinů, což znamená, že altcoiny silně ovlivňují celkovou tržní kapitulaci.

Poté, po korekci, trend nalevo (modře) pokračuje vyšší rychlostí, než je tržní kapitalizace bitcoinu (graf vpravo). V důsledku toho se podíl celkového tržního ocenění kryptoměn připadající na bitcoiny zředil a zmenšuje se. 

Jak obchodovat s krypto pomocí BTC dominance

Existuje mnoho způsobů, jak využít dominanci BTC ve svůj prospěch. Dva obecné sektory v rámci kryptoměny jsou bitcoiny a altcoiny. Můžeme použít poměr k určení, který z těchto dvou je silnější trend k obchodování, a můžeme také předvídat extrémní hodnoty a obchodovat pivot z maxim a minim.

Strategie 1: Použití dominance BTC k určení nejsilnějšího trendu

Obchodníci mohou použít poměr dominance bitcoinu k určení, zda je bitcoin silnějším trendem, nebo zda má investice do altcoinů větší potenciál. Poměr dominance BTC identifikuje, který trend může překonat druhý, takže obchodník může podle toho umístit.

Nejprve určete trend dominance BTC. K zobrazení indexu můžete použít graf TradingView.

Za druhé, určete cenový trend bitcoinu v podobném časovém rámci.

Nakonec použijte tuto tabulku, která vám pomůže určit strategickou předpojatost.

Index dominance BTCTrend bitcoinuSignál
Poměr v uptrenduBitcoin ve vzestupném trenduKoupit bitcoiny
Poměr v uptrenduBitcoin v sestupném trenduProdávejte altcoiny
Raio v sestupném trenduBitcoin ve vzestupném trenduKoupit altcoiny
Poměr v sestupném trenduBitcoin v sestupném trenduProdej bitcoinů

Jakmile je zkreslení stanoveno, můžete identifikovat obchodní příležitosti pomocí cenové akce, vzorů svíček a/nebo jiných technických indikátorů.

Strategie 2: Obchodování s extrémně vysokými a nízkými hodnotami

Mezi lety 2018 a 2021 se dominance bitcoinu pohybovala od minima 35 % až po maximum 74 %. S neustále se rozšiřujícím vesmírem kryptoměn je nepravděpodobné, že hodnota tohoto poměru v budoucnu vzroste mnohem nad 74 %. Na druhou stranu poměr dominance pod 35 % naznačuje, že celková hodnota altcoinů ve srovnání s bitcoiny rychle roste.

Další strategií, kterou je třeba zvážit, je obchodování na vhodném trhu, když poměr dosáhne extrémů. Když se poměr přiblíží těmto historickým úrovním, je ohroženo obrácení poměru. Proto, když poměr dosáhne extrémně vysoké hodnoty, trhy jsou zralé na to, aby poměr klesl. Na druhou stranu extrémně nízké hodnoty mohou vést ke zvýšení dominance bitcoinu.

Jednoduchým důvodem je to, že investoři budou hodnotit hodnotu kryptoměny na základě jejích vrstevníků. Pokud investice už nějakou dobu proudí do altcoinů, pak může být pravděpodobnější potenciál zhodnocení a hodnoty Bitcoinu.

Obchodníci mohou níže uvedenou tabulku použít jako vodítko k určení, na které trhy se zaměřit, když je dominance BTC ohrožena zvratem.

Index dominance BTCTrend bitcoinuSignál
Poměr na historickém maximuBitcoin ve vzestupném trenduProdej bitcoinů
Poměr na historickém maximuBitcoin v sestupném trenduKoupit altcoiny
Poměr na historickém minimuBitcoin ve vzestupném trenduProdávejte altcoiny
Poměr na historickém minimuBitcoin v sestupném trenduKoupit bitcoiny

Podle definice je jen zřídkakdy, aby dominance bitcoinu dosáhla těchto historických maxim a minim. Když však poměr dosáhne extrémních úrovní, může nabídnout dobré obchodní příležitosti. Je však důležité řídit své riziko, protože je známo, že poměr překračuje tyto historické úrovně.

Je bitcoinová dominance spolehlivým ukazatelem?

Krypto trhy jsou komplexní ekosystémy. Žádný systém proto nelze zjednodušit na použití jednoho ukazatele. Dominance bitcoinu je jen jedním z mnoha možných měřítek, které popisují současné tržní prostředí.

Výsledkem je, že spoléhání se pouze na dominanci bitcoinu jako indexu pravděpodobně povede ke ztrátám a/nebo nekonzistentním výsledkům.

Jedním z nedostatků je, že teprve nedávno se počet altcoinů skutečně rozšířil, čímž se poměr dominance snížil. V souladu s tím nemáme velké množství historických dat, ze kterých bychom mohli identifikovat opakující se trendy.

Navíc, pokud bude počet altcoinů do budoucna dále expandovat, je možné, že poměr bude stále menší a menší a dosáhne nových minim. Pokud k tomu dojde, index dominance bitcoinu již nemusí být užitečný.

Poměr dominance bitcoinů je vynikající nástroj, který vám pomůže porozumět trendům na krypto trhu. V závislosti na trendech v rámci poměru a na ceně bitcoinu může obchodník určit, zda je silnější trend u altcoinů nebo bitcoinů.

Dominance bitcoinu není bez omezení. Vzhledem k tomu, že kryptotrh je tak nový, je možné, že v příštích několika letech přijde online ještě více altcoinů, takže index bude zastaralý. Ale alespoň prozatím může obchodníkům pomoci lépe porozumět podmínkám kryptotrhu.

ODMÍTNUTÍ ODPOVĚDNOSTI: Informace v příspěvku nejsou finančním poradenstvím, jsou určeny POUZE PRO OBECNÉ INFORMAČNÍ ÚČELY. Obchodování s kryptoměnami je VELMI riskantní. Ujistěte se, že rozumíte těmto rizikům a že jste odpovědní za to, co děláte se svými penězi.

🔥 Pokud jste začátečník. Věřím, že níže uvedený článek pro vás bude užitečný ☞  Co byste měli vědět před investováním do kryptoměny – pro začátečníky

Ambert Lency

Ambert Lency

1643032203

Co je to hash rate bitcoinu | Co je hash Rate v kryptoměnách

V tomto příspěvku se dozvíte, co je hash Rate v kryptoměnách | Co je hash rate bitcoinu? a proč na tom záleží?

„Hashrate“ označuje celkový kombinovaný výpočetní výkon, který se používá k těžbě a zpracování transakcí na blockchainu Proof-of-Work, jako jsou bitcoiny a ethereum (před upgradem 2.0).

„Hash“ je alfanumerický kód pevné délky, který se používá k reprezentaci slov, zpráv a dat libovolné délky. Krypto projekty využívají k vytvoření různých typů hashovacích kódů řadu různých hashovacích algoritmů – představte si je jako generátory náhodných slov, kde každý algoritmus představuje jiný systém pro generování náhodných slov.

Například hash pro „coindesk“ pomocí hashovacího algoritmu, který používá Bitcoin, SHA256, je f2429204b339475a3d94dd5450f5ebb3c80130a85fbb91d62768741a3b34a6b6

Než mohou být nová transakční data přidána do dalšího bloku v řetězci, musí těžaři soutěžit pomocí svých strojů o uhodnutí čísla. Přesněji řečeno, těžaři se pokoušejí vytvořit hash, který je nižší nebo roven číselné hodnotě „cílového“ hashe změnou jediné hodnoty zvané „nonce“. Pokaždé, když se nonce změní, vytvoří se zcela nový hash. To je v podstatě jako systém loterijních tiketů, kde každý nový hash je jedinečný tiket s vlastní sadou čísel.

Pokud například vezmeme „coindesk“ a změníme první písmeno na „foindesk“, dostaneme zcela jiný hash = 5a12a9af1b5794bf6855c15944339d41ff713665e415b5434b8c9f081c61b66a

Protože každý vytvořený hash je náhodný a nelze ho předvídat, může to trvat miliony odhadů – neboli hashů –, než je cíl splněn a těžař získá právo vyplnit další blok a přidat jej do blockchainu. Pokaždé, když k tomu dojde, dostane úspěšný těžař blokovou odměnu nově vyražených mincí spolu s případnými platbami poplatků spojenými s transakcemi, které ukládají do nového bloku. 

Přidání bloku do blockchainu „potvrdí“ všechny transakce uložené v tomto bloku Pokaždé, když je přidán nový blok nad dřívější bloky, jsou tyto dřívější transakce znovu a znovu potvrzovány, takže je stále více nemožné je změnit.

U většiny blockchainů Proof-of-Work (PoW) podléhá odměna za blok – předem stanovené množství bezplatných coinů, které dostane těžař pokaždé, když je vytěžen nový blok – naprogramované poloviční, aby se postupně snížila celková nabídka v průběhu životnost mince. U bitcoinů se blokové odměny snižují na polovinu každých 210 000 bloků nebo přibližně každé čtyři roky. Od roku 2021 dostávají těžaři 6,25 bitcoinů pokaždé, když vytěží nový blok. Očekává se, že k dalšímu snížení bitcoinu na polovinu dojde v roce 2024 a odměny za BTC bloky klesnou na 3,125 bitcoinů za blok. Dash je další těžitelná kryptoměna, která snižuje své blokové odměny o 7,14 % každých 210 240 bloků, zatímco Litecoin snižuje své odměny na polovinu každých 840 000 bloků.

Přečtěte si více: Co je to bitcoin Halving | Jak to funguje a proč na tom záleží?

Jaký je hash rate bitcoinu?

Hash rate bitcoinu se týká množství výpočetního a procesního výkonu přiváděného do sítě prostřednictvím těžby. Těžba bitcoinů je životně důležitý proces, který udržuje síť digitální měny udržovanou. Děje se tak prostřednictvím mamutí globální sítě těžařských strojů (výkonných počítačů stavěných pro tento úkol). Tyto stroje těží bitcoiny řešením složitých matematických výpočtů, které ověřují bitcoinové transakce.

K vyřešení těchto problémů musí každý stroj provést miliony odhadů za sekundu. To vyžaduje hodně elektřiny. Těžaři bitcoinů spotřebují kolem 129 terawatthodin energie, což je asi 0,6 % z celkového počtu na světě, podle indexu spotřeby elektřiny bitcoinů The University of Cambridge.

A tato energeticky náročná těžební síť se stále rozrůstá. Aby byla blockchainová síť aktuální, vyžaduje to hodně elektřiny.

Bloky a blockchain

Bitcoin a mnoho dalších kryptoměn je postaveno pomocí technologie blockchain. Bloky jsou podobné souborům, které obsahují data o nejnovějších transakcích provedených v síti – a v blockchainu tvoří řetězec, z nichž každý závisí na ostatních.

Síť bitcoinů je navržena tak, aby zajistila, že v průběhu času bude na trh uvolněn konzistentní počet bitcoinů.

Pokaždé, když někdo koupí bitcoiny nebo je použije jako platbu, transakce se zaznamená na blockchain. Všechny transakce lze prohlížet veřejně (i když anonymně) a nelze je měnit. Bitcoinový blockchain je decentralizovaná digitální účetní kniha obsahující záznamy všech minulých transakcí. Síť tyto transakce potvrzuje, a protože je síť decentralizovaná, je záznam hlavní knihy bezpečný.

Ale protože bloky jsou jako datové soubory, větší bloky vyžadují více energie k ověření. Právě tam vstupuje do obrazu hašování. „Hašování“ bloku je proces zajišťující platnost síťových transakcí. Jako odměnu za hash dostávají těžaři bitcoiny.

Aby stroj úspěšně vytěžil blok a získal bitcoiny, musí hashovat hlavičku bloku, což je souhrn informací obsažených v daném bloku (podobně jako metadata).

Je to složitý proces, ale důležité je vědět, že bitcoinová síť je navržena tak, aby zajistila, že v průběhu času bude na trh uvolněn konzistentní počet bitcoinů. Aby to bylo konzistentní, těžba bitcoinů se postupem času stává obtížnější.

Těžaři najdou cíl zkoušením různých kombinací možných čísel a písmen v hlavičce bloku. Toto pole pro různé hodnoty v záhlaví bloku se nazývá „nonce“.

Horníci vždy začínají s nenulou nuly a zvyšují ji pokaždé, když uhodnou, dokud není dosaženo cíle. Důležité: Šance na přistání na správném hashe jsou velmi nízké – a proto je obtížné těžit bitcoiny.

Bitcoinová hashovací rychlost je měřítkem toho, kolikrát se bitcoinová síť každou sekundu pokouší dokončit tyto výpočty. Je to přibližný průměr všech hash rate každého jednotlivého těžaře v síti.

Vyšší hash rate je lepší, protože zvyšuje šance těžaře na nalezení dalšího bloku a získání bitcoinové odměny.

Jak se měří bitcoinový hash rate

Rychlost bitcoinu je vyjádřena jako hash za sekundu (h/s). Síť bitcoinů je velká a výkonná, a díky tomu dokáže každou sekundu vypočítat kvintilióny hashů. Pro srovnání, kvintilion je milion milionů milionů nebo 1 000 000 000 000 000 000.

Výkyvy v denní těžební síle bitcoinu mohou být značné. Běžné jsou nárůsty nebo poklesy o 10 % nebo více každý den. Tyto výkyvy však nutně neznamenají, že se tisíce těžařů každý den připojují nebo opouštějí síť.

Výpočet střední hashovací sazby bitcoinu není přesný. S tolika stroji běžícími po celém světě se analytici mohou pouze podívat na nedávnou aktivitu na trhu, aby vytvořili odhad aktuální hash rate.

Z tohoto důvodu může vyhledávání aktuálního hash rate přinést různé výsledky. Chcete-li získat lepší představu o hash rate, může být užitečnější podívat se na dlouhodobější trendy – například týdenní versus denní hash rate.

Proč jsou sazby hash pro těžaře důležité

Pro jednotlivé těžaře může výpočet hash rate pomoci předpovědět jejich ziskovost.

Existuje mnoho typů těžebních strojů a nové neustále debutují. Každá kryptoměna je těžena různými stroji a ne všechny mají stejnou hash rate – těžba totiž vyžaduje různé množství energie, paměti a šířky pásma zpracování.

Jednotliví těžaři si mohou vypočítat svůj osobní hash rate pomocí kalkulátoru hash rate. Zadáním informací o jejich těžebním zařízení, spotřebě energie a elektřiny, poplatcích za těžbu a dalších relevantních informacích může kalkulačka hash rate vyplivnout odhad příjmů.

Když je těžební zařízení upgradováno o výkonnější stroje, může se v důsledku toho zvýšit hašovací rychlost sítě. Výkonnější síť však nemusí nutně vést k rychlejší těžbě bitcoinů, protože síť je postavena tak, aby uvolňovala určité množství najednou.

Změny hashovací síly souvisejí také s obtížností těžby, počtem těžařů v síti a nakonec i ziskovostí těžařů.

Pokud se k síti připojí noví těžaři, obtížnost těžby se zvýší, protože těžaři nyní potřebují každou sekundu více hádat, aby vyřešili výpočet a vyhráli blokovou odměnu.

Pokud se zvýší obtížnost bitcoinové sítě, zvýší se také hash rate.

Ceny elektřiny a ziskovost

Těžaři bitcoinů musí investovat do těžebních strojů, úložiště pro tyto stroje a elektřiny, aby stroje fungovaly. Mnoho těžebních operací také platí za přesné řízení teploty a vlhkosti, aby stroje fungovaly optimalizovaným tempem.

Náklady na elektřinu tedy ovlivňují ziskovost těžařů. Horník v Seattlu by mohl být mnohem ziskovější než v New Jersey kvůli rozdílu v nákladech na elektřinu.

A jak se těžba bitcoinů stává obtížnější, proces spotřebovává více elektřiny. To zvyšuje náklady těžařů.

To je důležité mít na paměti při pohledu na hash rate, protože hashovací síla není jediným faktorem, který jde do výpočtu ziskovosti těžaře.

Co znamená hash rate pro bitcoiny

Dobrý hash rate může naznačovat, že těžaři investují peníze do novějšího, výkonnějšího těžebního zařízení, což zase může znamenat, že mají důvěru v síť.

Bitcoinová hashovací frekvence je obecně považována za ukazatel zdraví sítě – vysoká hashovací frekvence znamená vysoký výpočetní výkon v síti, což také vytváří větší bezpečnost.

Bezpečnost bitcoinového blockchainu se opírá o to, že těžaři spolupracují na budování stejného řetězce neboli účetní knihy. Jak těžaři ověřují nové bloky, bloky se přidávají do bitcoinového blockchainu. Jako platná verze je vždy akceptován nejdelší řetězec bloků.

Je důležité mít pouze jednu účetní knihu, jinak by se bitcoin teoreticky mohl duplikovat nebo utratit dvakrát. Dvojí útratu lze uvažovat takto: Pokud by banka vedla dvě různé účetní knihy transakcí, každá by o nich mohla mít jiné informace a stejné peníze by bylo možné utratit vícekrát.

Přečtěte si více: Vysvětlení dvojitých výdajů v blockchainu | Jak s tím bojovat?

Jak může hash rate ovlivnit investory

Vysoký hash rate ukazuje na zdravou síť, což může zase vést k vyšším hodnotám bitcoinů.

V současné době jsou hash rate výrazně vyšší než v minulých letech a měly by se nadále zvyšovat. To může znamenat, že hodnoty bitcoinů následují – ačkoli vzhledem k volatilitě kryptoměny neexistuje žádná záruka. Navíc jednoduchá nabídka a poptávka by se mohly stát dominantním faktorem určujícím budoucí cenu bitcoinu.

Minulé trendy nejsou předpovědí pro budoucnost a měli byste si udělat průzkum a zvážit svou toleranci vůči riziku, než uděláte jakékoli kroky.

Jaký význam má hashrate?

Hashrate je důležitou metrikou pro hodnocení síly blockchainové sítě – konkrétněji její bezpečnosti. Čím více strojů věnují poctiví těžaři objevování dalšího bloku, tím vyšší je hashrate a tím těžší je pro škodlivé agenty narušit síť.

Například 51% útok je, když jeden jednotlivec nebo skupina útočníků nakoupí nebo pronajme dostatek těžebního vybavení k ovládání více než 50 % hashrate blockchainu. Protože blockchainy jsou nedůvěryhodné a dodržují pravidlo známé jako „pravidlo nejdelšího řetězce“, osoba nebo skupina, která ovládá většinu hashrate, by teoreticky mohla zablokovat nebo reorganizovat transakce a dokonce zvrátit své vlastní platby. To by vytvořilo problémy s dvojím utrácením, což by zase zcela podkopalo integritu základního blockchainu.

Přečtěte si více: Co je 51 % útoků v kryptoměnách | Jak to funguje

Pokles hashrate tedy znamená snížení nákladů na provedení útoku o 51 %, čímž se síť stává zranitelnější.

Časté dotazy týkající se hashrate

Jaký je aktuální hashrate bitcoinu?

89 EH/s, což znamená exahashes za sekundu, v době vydání tohoto článku. 1 exahash = 1 kvintilion hashů

To znamená, že těžaři v současnosti počítají každou sekundu 89 kvintilionů hashů. 

Nejaktuálnější odhad najdete na Blockchain.com.

Jaká je obtížnost těžby?

"Obtížnost" těžby je, jak obtížné je pro těžaře vytvořit hash, který je pod cílovým hashem. Dosahuje se toho snížením číselné hodnoty hlavičky hashovaného bloku. 

Obtížnost bitcoinu se například měří pomocí interního skóre, které začíná na 1 (nejjednodušší úroveň) a exponenciálně roste nebo klesá v závislosti na tom, kolik těžařů v síti soutěží. Toto skóre se automaticky upravuje každých 2 016 bloků – přibližně každé dva týdny. Právě teď je toto číslo kolem 13 912 524 048 946.

Těžaři mají za cíl najít bloky každých 10 minut. Pokud tedy těžaři řeší bloky a nacházejí bitcoiny v průměru častěji než každých 10 minut, obtížnost se zvyšuje. Pokud těžaři nacházejí bitcoiny méně často než v průměru každých 10 minut, obtížnost klesá. 

Čím více těžařů je online, tím více hashrate se produkuje, což znamená, že se generuje více „hádanců“. Čím více odhadů existuje, tím je pravděpodobnější, že správný hash bude rychle objeven. Vzhledem k tomu, že blockchainy jsou obecně navrženy tak, aby přidávaly bloky (a uvolňovaly nové coiny) stálým, předvídatelným tempem, obtížnost je naprogramována tak, aby se automaticky přizpůsobila po nastaveném počtu bloků, aby byla tato rychlost konzistentní.

Jak se počítá hashrate?

Neexistuje způsob, jak s jistotou zjistit přesný bitcoinový hashrate, i když jej lze odhadnout. Hashrate se tradičně odhaduje na základě veřejných údajů o bitcoinu, včetně výše popsané metriky obtížnosti.

Ačkoli je tato tradiční metoda odhadu na správném místě, byla tato metodika dlouho kritizována jako nepřesná. Kryptoměnová burza Kraken navrhla jiný způsob odhadu hashrate, pomocí statistiky s 95% jistotou prokázala, že hashrate leží v určitém rozsahu.

Proč se hashrate bitcoinu zvýšil?

Do bitky v krátké historii bitcoinu vstupuje stále více těžařů, kteří tlačí hashrate nahoru. 

Nejpravděpodobnějším důvodem, proč se do vysoce konkurenčního prostoru připojují noví těžaři, je extrémní cenový potenciál bitcoinu. Zvýšení poptávky po bitcoinech (což je vzácné aktivum) posunulo cenu nad 33 000 USD za coin v době tisku, což přilákalo více operátorů, kteří těžbu vidí jako příležitost k významným výnosům.

Jakékoli zvýšení počtu těžařů tlačí obtížnost bitcoinu nahoru, což pak žene hashrate nahoru.

Ambert Lency

Ambert Lency

1650365220

Co je to útok upíra v kryptoměnách?

V tomto příspěvku se dozvíte, co je to útok upíra v kryptoměnách? 

Co je tedy upíří útok? A jak mohl SushiSwap použít upíří útok k přilákání likvidity přes 1 miliardu dolarů za méně než týden? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku.

Než začneme, pokud jste v DeFi nováčkem, možná si budete chtít přečíst moje další články o likviditních fondech a výnosovém hospodaření, protože pokrývají spoustu základních pojmů zmíněných v tomto článku.

Nejprve se podívejme, jak to všechno začalo.

SushiSwap

28. srpna, uprostřed nových projektů DeFi, které se téměř každý den objevují, byl spuštěn nový projekt s názvem SushiSwap. Projekt rychle získával stále větší pozornost v komunitě DeFi, protože se zaměřoval na přímou konkurenci s Uniswap tím, že projekt rozvětvoval a vysával likviditu pomocí procesu později nazývaného útok upíry. Hlavním cílem projektu bylo vytvořit komunitou řízeného automatizovaného tvůrce trhu a spravedlivě distribuovat jeho token – SUSHI.

Koncept upířího útoku, i když je docela jednoduchý, je ve své podstatě docela důmyslný, protože vytváří velmi silné pobídky pro poskytovatele likvidity, aby migrovali svou likviditu na novou platformu. 

Podívejme se, o čem útok upírů je.

Co je to útok upíra v kryptoměně?

Prvním krokem upířího útoku je motivovat poskytovatele likvidity jiné platformy, aby vsadili své LP tokeny, které představují dodávanou likviditu, na novou platformu. 

V případě Sushi byli poskytovatelé likvidity Uniswap motivováni k tomu, aby vsadili své LP tokeny na SushiSwap, aby mohli obdržet extra odměny vyplácené v tokenu SUSHI. SushiSwap začal s poměrně agresivním emisním plánem pro token SUSHI – 1 000 SUSHI na Ethereum blok distribuovaných poskytovatelům likvidity Uniswap napříč různými fondy, jako jsou SNX-ETH, LEND-ETH, YFI-ETH, LINK-ETH. Myšlenku zapojení více silných defi komunit již Yam úspěšně použil a SushiSwap ji znovu použil. 

Jakmile protokol přitáhne dostatek likvidity, dalším krokem upířího útoku je migrace vsazených LP tokenů na novou platformu. Díky tomu může nová platforma využít migrovanou likviditu pro svého vlastního automatizovaného tvůrce trhu a krást nejen likviditu, ale také objem obchodů a uživatele první platformy. 

Likvidita je v podstatě vysávána z první platformy a přesunuta do druhé platformy, odtud název – upíří útok. 

Když přišla řeč na Sushi, tady vstoupil do hry Sushi's MasterChef kontrakt. Smlouva MasterChef, jakmile byla spuštěna, dokázala migrovat LP tokeny z Uniswapu na Sushiswap, čímž v podstatě ukradla likviditu Uniswapu. Jakmile byla likvidita migrována, mohla být okamžitě použita pro obchodování na SushiSwap. 

S cílem povzbudit poskytovatele likvidity k účasti na migraci byly naplánovány některé zvláštní pobídky. Za prvé, program těžby likvidity SUSHI by po migraci pokračoval, ale se sníženou emisí (100 SUSHI na blok). Kromě toho lidé, kteří se rozhodli vsadit své tokeny SUSHI místo toho, aby je prodali, by dostali část poplatků za obchodování ze SushiSwap. 

Na konci úspěšného upířího útoku by měl nový protokol teoreticky zachytit významnou část likvidity původního projektu, uživatelů a objemu obchodů.

Takto byl v podstatě plánován útok upírů. V praxi se po cestě stalo několik nepředvídaných událostí. Pojďme se podívat, jak vlastně spuštění SushiSwapu dopadlo. 

SushiSwap, vedený anonymním tvůrcem ChefNomi, začal hned po spuštění přitahovat spoustu kapitálu. Poskytovatelé likvidity, přitahovaní vysokými APY mezi +200-1000 %, začali přesouvat více a více svých Uniswapových LP tokenů do SushiSwapu. Několik hodin po spuštění SushiSwap dosahoval uzamčené hodnoty 150 milionů dolarů. 

Počáteční problém s tím, že ChefNomi měl administrátorský klíč ke smlouvě o migraci, byl rychle vyřešen převedením jeho administrátorských pravomocí na kontrakt s časovým zámkem a přidáním 48hodinového zpoždění ke spuštění všech administrátorských funkcí. 

Přestože smlouvy SushiSwap byly zahájeny bez auditu, projekt přilákal několik auditů od několika významných bezpečnostních společností. ChefNomi se také rozhodl zahájit řízení Sushi, kde by bylo možné použít tokeny SUSHI-ETH LP pro hlasování. 

Šílenství v oblasti výnosového zemědělství pokračovalo. 1. září Binance oznámila uvedení SushiSwap na burzu, což vedlo k tomu, že cena SUSHI vzrostla až na 15 USD. O pár dní později a mluvili jsme o více než 1 miliardě $ v uzamčené hodnotě. Kromě toho bylo dokončeno několik bezpečnostních auditů, při kterých nebyly nalezeny žádné kritické nebo vysoce závažné problémy. 

4. září jeden z největších držitelů SUSHI SBK, generální ředitel FTX a Almeda Research, přišel s budoucím návrhem na migraci části SushiSwap na novou obchodní platformu Serum, postavenou na blockchainu Solana. 

Mezitím komunita hlasovala pro brzkou migraci z UniSwap na SushiSwap, aby poskytovatele likvidity motivovala k distribuci velkého množství tokenů na několik dní navíc po migraci. 

Další velká nečekaná událost přišla od samotného ChefNomiho, který 5. září prodal celý svůj podíl na SUSHI v hodnotě kolem 14 milionů $ za ETH. Bylo to možné proto, že ačkoli SushiSwap neměl předminovou nebo počáteční týmovou alokaci, měl vývojářský fond, kde bylo přiděleno 10 % všech distribuovaných tokenů a ke kterému měl ChefNomi přístup. Po počátečním pokusu ospravedlnit své rozhodnutí jako něco dobrého pro projekt, komunita ztratila důvěru v ChefNomi, který se později rozhodl projekt opustit. 

To vedlo k další neočekávané události, kdy ChefNomi v podstatě převedl kontrolu nad projektem na SBF, která se rozhodla být zachráncem Sushi a poskytnout ještě více pobídek poskytovatelům likvidity, aby zůstali na migraci s extra 1 milionem tokenů SUSHI. Kromě toho SBF inicializoval přenos klíče správce na multisig adresu. 

migrace

Migraci likvidity na platformu SushiSwap provedla SBF 9. září. Z vrcholu 1,2 miliardy USD uzamčené hodnoty zbylo na migraci kolem 840 milionů USD. Vše proběhlo hladce, veškerá zbývající likvidita byla přesunuta na SushiSwap, což umožnilo obchodování s tokeny podporovanými migrací. 

Kvůli včasné migraci zbývá ještě několik dní s vysokým emisním plánem 1000 SUSHI na blok. To později klesne na 100 za blok nebo dokonce 50 za blok, pokud bude komunita hlasovat. Zbývá zjistit, zda likvidita zůstane na SushiSwapu po skončení období vysoké odměny.

Návrat šéfkuchaře

Byl to konec nečekaných událostí? Vlastně ne, čas na další dějový zvrat. 11. srpna, 2 dny po migraci, se ChefNomi vrátil, vrátil ETH v hodnotě 14 milionů $ do vývojářského fondu a omluvil se komunitě.

Proč jsou dobří a špatní?

Možná si teď říkáte: „Sushi Swap brát jejich zákazníky je špatná věc“, ale stejně jako vzít svou přítelkyni má to své klady a zápory. 

Výhodou je, že konkurence vede k lepším sazbám pro obchodníky i těžaře likvidity. V případě vaší přítelkyně, pokud někdo přijde a řekne své přítelkyni „hele, měl bys přejít na temnou stranu“, doufejme, že vás to motivuje k tomu, abyste byli lepším přítelem a celkově lepším člověkem… což je prospěšné pro vás i pro vás. Vaše přítelkyně. Konkurence v prostoru DeFi je v mnoha ohledech velmi přínosná. 

Špatnou vlastností upířího útoku by bylo, že žetony ražené platformami jsou nepředvídatelné. Nevíme, jestli by se někdo, kdo pěstoval spoustu tokenů, mohl rozhodnout, že je prostě hodí na trh a výrazně sníží cenu. Jinými slovy, upíří útok by mohl být zlomyslný a přimět investory, aby vzali své peníze ze skutečně prospěšného protokolu a vložili je do svého riskantního podvodného protokolu jednoduše tím, že nabídli vyšší odměny. 

Přečtěte si více: Co je 51 % útoků v kryptoměnách | Jak to funguje

Závěr

Nyní, když víte, co je to útok upíra a jak byl proveden. Kdybyste byl v pozici šéfkuchaře Nomi, udělal byste totéž? Rádi bychom slyšeli vaši odpověď v komentářích níže!

Doufám, že vám tento příspěvek pomůže. Nezapomeňte zanechat like, komentář a sdílet to s ostatními. Děkuji!

Ambert Lency

Ambert Lency

1650984480

Co je phishingový útok v kryptoměnách

V tomto příspěvku se dozvíte, co je to phishingový útok v kryptoměnách, 4 běžné krypto phishingové útoky, jak se jim vyhnout

Co je phishingový útok

Phishing je typ útoku sociálního inženýrství, který se často používá k odcizení uživatelských dat, včetně přihlašovacích údajů a čísel kreditních karet. Dochází k němu, když útočník, který se vydává za důvěryhodnou entitu, naláká oběť, aby otevřela e-mail, rychlou zprávu nebo textovou zprávu. Příjemce je pak oklamán tak, že klikne na škodlivý odkaz, což může vést k instalaci malwaru, zamrznutí systému v rámci ransomwarového útoku nebo prozrazení citlivých informací.

Útok může mít zničující následky. U jednotlivců to zahrnuje neoprávněné nákupy, krádeže finančních prostředků nebo krádeže identifikace.

Kromě toho se phishing často používá k získání oporu v podnikových nebo vládních sítích jako součást většího útoku, jako je událost pokročilé perzistentní hrozby (APT). V tomto druhém scénáři jsou zaměstnanci kompromitováni, aby obešli bezpečnostní perimetry, distribuovali malware v uzavřeném prostředí nebo získali privilegovaný přístup k zabezpečeným datům.

Organizace, která takovému útoku podlehne, obvykle utrpí kromě poklesu podílu na trhu, pověsti a důvěry spotřebitelů vážné finanční ztráty. V závislosti na rozsahu může pokus o phishing eskalovat v bezpečnostní incident, ze kterého se podnik bude jen obtížně zotavovat.

Příklady phishingových útoků

Následující ilustruje běžný pokus o phishingový podvod:

 • Falešný e-mail zdánlivě z myuniversity.edu je hromadně distribuován co největšímu počtu členů fakulty.
 • E-mail tvrdí, že platnost hesla uživatele brzy vyprší. Pokyny jsou uvedeny na stránce myuniversity.edu/renewal, kde si můžete do 24 hodin obnovit své heslo.

Kliknutím na odkaz se může stát několik věcí. Například:

 • Uživatel je přesměrován na myuniversity.edurenewal.com, falešnou stránku, která se zobrazuje přesně jako skutečná stránka pro obnovení, kde jsou požadována nová i stávající hesla. Útočník, který stránku sleduje, unese původní heslo, aby získal přístup do zabezpečených oblastí v univerzitní síti.
 • Uživatel je přesměrován na skutečnou stránku obnovení hesla. Během přesměrování se však na pozadí aktivuje škodlivý skript, který unese cookie relace uživatele. To má za následek odražený XSS útok, který dává pachateli privilegovaný přístup do univerzitní sítě.

Přečtěte si více: Co je 51 % útoků v kryptoměnách

4 běžné krypto phishingové útoky

1. Spear phishing

Nedávná zpráva společnosti na ochranu dat Barracuda Networks upozornila na rostoucí prevalenci phishingových útoků typu spear phishing, na které se útočníci zaměřují na konkrétní osoby pomocí přizpůsobených zpráv – obvykle jde o falešný e-mail, který se vydává za důvěryhodného odesílatele.

Často je cílem útočníka přimět příjemce, aby odhalili citlivé informace, nebo je přimět k návštěvě webových stránek s malwarem. Podle zprávy Barracudy je průměrná organizace každý rok cílem více než 700 takových útoků sociálního inženýrství.

Pokud jde o kryptoměny, phishingové e-maily a textové zprávy, které údajně pocházejí od poskytovatelů hardwarových peněženek, jako je Trezor – nebo dokonce platformy pro výměnu kryptoměn – se pokoušejí přimět příjemce, aby „aktualizoval“ svou počáteční frázi nebo změnil své heslo, načež zloděj může ukrást přihlašovací údaje a vysát dotyčnou peněženku. Další taktikou je lákat uživatele věrohodnými propagacemi, jako tomu bylo v případě útoku na uživatele Celsia na začátku tohoto roku.

Jak se tedy můžete chránit před spear phishingem? Na úrovni společnosti existuje nespočet řešení: školení zaměstnanců pro zvýšení informovanosti zaměstnanců a podávání zpráv; využití strojového učení k analýze komunikačních vzorců; Nástroje umělé inteligence k zajištění ochrany před převzetím účtu. Jednotlivci by mezitím měli podniknout kroky k ověření legitimity odesílatelů, pečlivě prověřovat odkazy a e-mailové adresy odesílatelů, vyhýbat se otevřeným sítím Wi-Fi a mít zavedenou dvoufaktorovou autentizaci. Především buďte extrémně opatrní ohledně jakéhokoli e-mailu, ze kterého budete požádáni o zadání přihlašovacího jména a hesla.

2. DNS hijacking

Některá phishingová schémata jsou sofistikovanější než jiná. Vezměte si například útoky DNS spoofing. S tímto desetiletím starým podvodem kyberzločinci unesou legitimní webové stránky a nahrazují je škodlivým rozhraním, než phishingové uživatele zadají, aby zadali své soukromé klíče na podvodné doméně. Začátkem tohoto roku se dva velké defi projekty postavené na Binance Smart Chain – jmenovitě PancakeSwap a Cream Finance – staly obětí takového útoku, ačkoli nebylo jasné, kolik uživatelů bylo podvedeno.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se chránit před útokem DNS, je použití VPN, protože obchází nastavení vašeho routeru odesíláním provozu přes šifrovaný tunel. Měli byste také pečlivě zkontrolovat adresu URL ve svém prohlížeči, abyste se ujistili, že certifikát webu je důvěryhodný, a věnovat pozornost všem varováním, která naznačují, že vaše připojení k webu není bezpečné. Dobrou praxí je samozřejmě také ukládání kryptoměn offline do hardwarové peněženky odolné proti neoprávněné manipulaci, jako je NGRAVE, místo interakce s finančními prostředky online.

3. Phishingové roboty

Před pěti lety nám bylo řečeno, že jak referendum o brexitu, tak prezidentské volby v USA ovlivnila armáda ‚botů‘. Zda byla tato tvrzení opodstatněná, je mimo rozsah tohoto článku, protože nás zajímá jiný druh padoucha: druh vytvořený k tomu, aby ukradl naše drahocenné semínkové fráze.

V květnu kryptopeněženka MetaMask založená na Ethereu upozornila uživatele na phishingový útok spáchaný roboty kradoucími fráze na Twitteru. „Požadavek na phishing pochází z účtu, který vypadá ‚normálně‘ (ale málo sledujících), užitečně navrhuje vyplnit formulář podpory na velkém webu, jako jsou tabulky Google (obtížně blokovatelné), [a] žádá o vaši tajnou frázi pro obnovení,“ vysvětlil MetaMask, než vydal pár moudrých rad, jak se chránit: „Hledat podporu POUZE V RÁMCI aplikace, se kterou chcete pomoct.“

I když by se mohlo zdát jako dobrý nápad ověřit, že korespondence pochází z oficiálního účtu, tato strategie není zcela přesvědčivá: účty na sociálních sítích lze hacknout jako kterékoli jiné, jak dokazuje skvělý hack na Twitteru z roku 2020, který získal kyberzločince. bitcoin v hodnotě 121 000 dolarů.

4. Falešná rozšíření prohlížeče

V kryptosféře jsme zvyklí používat nejrůznější rozšíření prohlížečů, přičemž obzvláště populární se ukázala zmíněná MetaMask. Kyberzločinci bohužel tuto zálibu obracejí ve svůj prospěch tím, že vytvářejí falešná rozšíření a okrádají finanční prostředky od uživatelů. V loňském roce bylo škodlivé rozšíření Chrome s názvem Ledger Live staženo více než 120krát, než bylo spuštěno z Internetového obchodu Chrome. Útočníci byli znepokojivě schopni využít Google Ads k propagaci produktu a získat atmosféru legitimity.

Vzít domů? Nespoléhejte na to, že webové obchody řádně prověří rozšíření, která zpřístupňují. Pokud stahujete krypto rozšíření, zkontrolujte jeho profilovou stránku, abyste se ujistili, že má spoustu recenzí a pochází od důvěryhodného vývojáře. Zkontrolujte oprávnění, o která rozšíření žádá (Nastavení Chrome>Rozšíření>Podrobnosti), abyste se ujistili, že jsou v souladu s jeho funkcemi. Jo a možná si budete chtít stáhnout rozšíření přímo z odkazu na webu společnosti.

Jak zabránit phishingu

Ochrana proti phishingovým útokům vyžaduje, aby uživatelé i podniky podnikli kroky.

Pro uživatele je klíčová ostražitost. Falešná zpráva často obsahuje jemné chyby, které odhalují její skutečnou identitu. Mohou zahrnovat pravopisné chyby nebo změny názvů domén, jak je vidět v předchozím příkladu adresy URL. Uživatelé by se také měli zastavit a zamyslet se nad tím, proč takový e-mail vůbec dostávají.

Podniky mohou podniknout řadu kroků ke zmírnění útoků typu phishing a spear phishing:

 • Dvoufaktorová autentizace (2FA) je nejúčinnější metodou pro boj s phishingovými útoky, protože přidává další ověřovací vrstvu při přihlašování do citlivých aplikací. 2FA spoléhá na to, že uživatelé mají dvě věci: něco, co znají, jako je heslo a uživatelské jméno, a něco, co mají, například své chytré telefony. I když jsou zaměstnanci kompromitováni, 2FA zabrání použití jejich kompromitovaných přihlašovacích údajů, protože tyto samotné k získání vstupu nestačí.
 • Kromě používání 2FA by organizace měly prosazovat přísné zásady správy hesel. Zaměstnanci by například měli mít povinnost často měnit svá hesla a neměli by mít povoleno heslo opakovaně používat pro více aplikací.
 • Vzdělávací kampaně mohou také pomoci snížit hrozbu phishingových útoků vynucováním bezpečných postupů, jako je neklikání na externí e-mailové odkazy.

Přečtěte si více: Dvoufaktorové ověřování (2FA) v kryptoměnách?

kryptoměnách 🔺PROHLÁŠENÍ: Informace v příspěvku nejsou finančním poradenstvím, jsou určeny POUZE PRO ÚČELY OBECNÝCH INFORMACÍ. Obchodování s kryptoměnami je VELMI riskantní. Ujistěte se, že rozumíte těmto rizikům a že jste odpovědní za to, co děláte se svými penězi.

Doufám, že vám tento příspěvek pomůže. Nezapomeňte zanechat like, komentář a sdílení s ostatními. Děkuji!